FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
23-10-18 15:33  [R/G] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Witam wszystkich w mojej nietypowej relacji. Mm nadzieję, że moderatorzy mnie zaraz na początku nie wywalą z wielkim hukiem, bo początek jest, hmmmm, małokartonowy...
Ale po kolei...
Dostałem kiedyś od Syjka taki oto model:

...a że mam duże upodobanie do takich okrętów, a jeszcze większe do floty fińskiej, postanowiłem jedno z drugim połączyć i padło na tytułowy VTV-1
Z tego co się doszukałem, to Vartiotykkivene znaczy tyle, co motorowa kanonierka patrolowa ;-)
Jednostka została zdobyta przez Finów w 1941 i używana na jeziorze Onega oraz na Zatoce Fińskiej. Na mocy zawieszenia broni w 1944 zwrócono ją Sowietom.

No to do rzeczy.
Model zacząłem w kwietniu tego roku i chciałem z założenia go zrobić (jak na mnie) jak najszybciej i najprościej, dlatego od razu odrzuciłem pomysł wykonania kadłuba zgodnie z tym co oferuje wycinanka. Jeszcze przez chwilę zastanawiałem się nad wręgami wycinanymi laserowo, ale nadal nie podobał mi się szkielet z wręgami co centymetr i dość niedorzecznie podzielonym poszyciem. Niechcący wpadł mi w garażu w ręce kawałek listewki. Pomierzyłem, jeszcze raz pomierzyłem... była idealna.
Szkoda było nie wykorzystać....

Jak widać karton wykorzystałem, choć tylko pomocniczo ;-)
To żółtawe, to właśnie karton, na który skserowałem oryginalny arkusz wręg. Powycinałem co mi było potrzebne jako szablon, odrysowałem co się dało na w/w listewce i obrobiłem ją za pomocą wiertarki z tarczą na papier ścierny. Obróbka do tego stanu, co na zdjęciach zabrała mi łącznie ze 2 godziny, z czego byłem dość zadowolony...
Za to dalej już będzie tylko karton i to w dużej mierze z wycinanki. Oryginalny pokład naklejony na klocek

Burty i pokład oklejone imitacją poszycia. Kalka techniczna i papier kredowy. Ten ostatni imituje pas pancerny na burtach

Poszycie burt minimalnie wystaje ponad pokład (wycinanka tego nie uwzględnia). Odbojnik z kartonu.

Dna już praktycznie nie oklejałem


Malowanie i śruba + ster

--

Post zmieniony (01-04-19 14:48)

 
23-10-18 17:53  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Mówiąc szczerze zaniemówiłem. Na sam początek zaniemówiłem , patrząc na burtę mówiłemw duchu woooow ! nieźle będzie !! A widząc ostatnie 2 zdjęcia wypuściłem powietrze bo widzę pośpiech i brak dokładności. I w sumie nie wiem czego się spodziewać. Poczekam więc i poobserwuję.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
24-10-18 16:21  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No to mi się dostało, hehe. Pewnie słusznie, choć wszelkie niedokładności wynikają u mnie raczej nie z pośpiechu, ale z faktu, że staram się używać lupy jak najmniej (męczy wzrok). Wychodzę z założenia, że skoro czegoś nie widać gołym okiem na modelu, to i do budowy nie warto lupy używać. Problem się pojawia dopiero na zbyt dużych zdjęciach ;-)
Pierwsze zdjęcia wyposażenia i nadbudówek


Rupieciarnia, czyli "gdzie jest ta część?!" ;-)


I to co powstało poskładane częściowo "na sucho"

Jeszcze z jedna aktualizacja i relacja dojdzie do "czasów obecnych".

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
24-10-18 16:35  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Czy wszystkie części będą malowane ?
PS : To miał byc wpis motywujący a nie demo ... . Po sobie wiem ,że czasami staram sie jak cholera i nic z tego nie wychodzi.

--

Post zmieniony (24-10-18 18:02)

 
24-10-18 20:24  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Cieakwa łajba. Chętnie popatrzę, tym bardziej, że w bliskiej mi skali, czyli 1:100.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
24-10-18 22:32  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Alski, będzie malowane wszystko z wyjątkiem znaku na dziobie, który sobie wydrukowałem na kalce technicznej, tak żeby nie musieć tego malować ;-)
Hastur, ja dla odmiany obserwuję Twojego D-3 :-)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
31-10-18 13:33  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Kolejna aktualizacja.
Ale zanim... ;-)
Gdyby kogoś interesował oryginał lub po prostu lubi filmy, to tu jest film z tym okrętem: http://www.elonet.fi/fi/elokuva/638149 (od 4'50" do 7'15")
A teraz do modelu. Doszło trochę detali i farby. Farby będzie więcej. Będzie też więcej detali w detalach :-)


Wycinanka nie przewidywała wykonania obrotowych wieżyczek, więc musiałem to naprawić. Same wieżyczki ckm-ów (tu na razie tylko skorupy po pierwszym malowaniu) wykonałem nieco inaczej niż przewidywała wycinanka: wyrzuciłem szkielet, zamiast tego podkleiłem spód i wierzch. Szkielet przeszkadzałby mi w uplastycznieniu jarzma ckm-u. W wycinance był tylko wydrukowany. Poza tym jedna z wieżyczek będzie miała otwarty właz i trochę widoczne wnętrze. Aha - poprawić musiałem też poszycie boczne, gdyż oryginalne było za krótkie. Siatkę wieżyczek zaprojektowano tak, jakby elementy miały zerową grubość, a tymczasem karton ma ~0,2 mm i po owinięciu boku na dolnej i górnej części, zabrakło około 1 mm.
Ze sterówki też wyrzuciłem wręgi, podklejając za to boczne ścianki i częściowo dach, wyciąłem też bulaje i okno z przodu. Świetlik nad maszynownią też uplastyczniłem. Przy okazji, polecam sztance biopsyjne, o których była dyskusja w innym wątku. Rewelacyjna sprawa!
Zmontowane wszystko ponownie "na sucho"


Wiem, że nie bardzo wyszedł mi reling na nadbudówce. Na usprawiedliwienie mam to, że będzie on częściowo zasłonięty oraz, że na oryginale, był jeszcze bardziej krzywy :-)
Z wielką radością zamalowałem ten obrzydliwy radziecki-brązowy pokład. Patrzeć na niego nie mogłem. Czy to prawda, że oni używali tego koloru, żeby nie było widać krwi? Taką wersję słyszałem...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
31-10-18 14:11  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

I jeszcze:


--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
26-11-18 15:28  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 


Takie tam drobiazgi czekają na malowanie. To coś na końcu drewnianego wałka będzie reflektorem. Na środku są dwie torby, które zawisną na ścianach nadbudówki. Wykonałem je z papieru, jaki stosuje się do wypychania nowych butów. Jest bardzo cienki i nie ma "włosków". Beczka to darmowy model z sieci (przeskalowany i odrobinę zmieniony).

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
02-01-19 23:48  Odp: [R] VTV-1 (Vartiotykkivene) na podstawie Dom Bumagi 04/2011 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

...trochę grzebałem... ;-)

Wieżyczki z cekaemami się produkują


--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024