Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 354

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 362
WWW.KONRADUS.COM - FORUM MODELARZY KARTONOWYCH - [R] - Kościół w Strzelinie, gm. Słupsk - skala 1:50 - opr. własne
           

FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
17-02-19 22:19  [R] - Kościół w Strzelinie, gm. Słupsk - skala 1:50 - opr. własne
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Po dość długiej przerwie spowodowanej nowym zawodem postanowiłem znowu coś sobie zbudować. Padło na niewielki kościółek w pobliżu Słupska, który od "zawsze" mi się podobał. Dlaczego? Tego nie wiem, tak po prostu. Będąc w Słupsku porobiłem sporo zdjęć, pomierzyłem co mogłem i rozpoczęła się zabawa. Póki co model w fazie wstępnego szkicu, ale pierwsze wydruki wyglądają obiecująco. Z góry uprzedzam, że praca może się ślimaczyć, gdyż za 2 miesiące zaczynam kolejny sezon jako pilot turystyczny, więc pewnie będę w rozjazdach aż do jesieni. Jednakże motywację do ukończenia tego modelu mam ogromną, więc powinienem dobrnąć do końca.

Strzelino (niem. Groß Strellin) - Wieś sołecka w gminie Słupsk, ulicówka zamieszkana przez 487 mieszkańców. Jedna ze starszych miejscowości w regionie, pierwsza wzmianka o wsi z 1270 r. W dokumencie z 1277 r. wieś tę książę gdański Mszczuj II darowuje rycerzowi „Miroslaus Roswaroviz”. W 1281 r. ten sam książę przyznał wieś zakonowi w Białoboku koło Trzebiatowa na uposażenie klasztoru norbertanek przy kościele św. Mikołaja w Słupsku. W XVII w. wieś należała do Słupska. Około roku 1700 wykupił ją Gerd von Below, w 1784 r. należy do lejtnanta Franza Jakoba von Below, a w 1804 r. do Meske. W 1853 r. wieś kupuje Gustaw Mach. Do 1912 r. właścicielem Strzelina jest Emil Mach, a do 1945 Rudolf Mach.

Ciekawostka - W czerwcu 2003 r. w lesie nieopodal Strzelina wykopano fragmenty wraku niemieckiego samolotu myśliwskiego (messerschmitta) z czasów II wojny światowej. Znaleziono również szczątki pilota, spadochron, fragmenty podwozia oraz śmigła. Gdyby Was to głębiej zainteresowało, to mam ciut więcej informacji na ten temat, z pierwszej ręki, więc mogę tu kiedyś, przy okazji wrzucić.

Kościół św. Antoniego Padewskiego - Kościół znajduje się w zachodniej części wsi. Dokument z 1364 r. wymienia, że wówczas mieszkał tu proboszcz, co wskazuje na istnienie kościoła. W 1493 r. potwierdzono istnienie kościoła „ecclesia in Strelyn”. Prostokątny korpus obecnego kościoła pochodzi prawdopodobnie z XV w. W drugiej połowie XIX w. nieznacznie podwyższono średniowieczny korpus, dodając dwie warstwy cegieł i prosty gzyms wieńczący oraz wykonano gruntowny remont i rozbudowę kościoła. Dobudowano wieżę, której górne partie mają konstrukcję ryglową, tzw. mur pruski oraz dostawiono w szczycie prezbiterium oraz boczne przybudówki. Dwukondygnacyjna przybudówka pełniła pierwotnie funkcję kruchty prowadzącej na emporę dla ówczesnych właścicieli majątku. Natomiast jednokondygnacyjna funkcję zakrystii. W 1925 r. we wsi była przewaga protestantów. Katolików było tylko siedmiu.
Kościół na planie prostokąta z prostokątną wieżą i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Kościół jednonawowy, jednokondygnacyjny z trzykondygnacyjną wieżą, bryła rozczłonkowana. Nakryty dachem dwuspadowym, wieża dachem czterospadowym przechodzącym w ośmioboczny hełm, prezbiterium dachem pięciospadowym.
Kościół murowany z cegły: korpus - wątek nieregularny, prezbiterium, pierwsza kondygnacja wieży, południowa kruchta i zakrystia - wątek krzyżowy. Druga i trzecia kondygnacja wieży o konstrukcji ryglowej - wypełnienia z cegły. Fundament kamienny o średniowiecznym rodowodzie.
W wyposażeniu granitowa kropielnica z XV w., dzwony z 1585 i 1599 r., XIX-wieczne: ławki, empora muzyczna oraz prospekt organowy.

No i to by było tyle tytułem wstępu. Poniżej kilka fotek oryginału.


Po kilku dniach pracy w Corelu powstały szkice i pierwsze pdfy do wydruków.

No i to by było na dziś tyle. Na dniach wrzucę fotki pierwszych ścian podstawy wieży.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-02-19 23:09  Odp: [R] - Kościół w Strzelinie, gm. Słupsk - skala 1:50 - opr. własne
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Petrov - Belki konstrukcji ryglowej (te czarne) będą oczywiście naklejane osobno, każda belka po kolei. Wszystkie pola z cegieł (kwatery) oczywiście też będą docinane i dopasowywane, każda po kolei. Przy czym zarówno krawędzie belek jak i kwater będą, przed wklejeniem, wyretuszowane odpowiednim kolorem. Także pracy przy tym sporo, ale efekt powinien być zadowalający.

Grigorij - Ano niedaleka droga. Prace nad tym modelem rozpocząłem kilkanaście miesięcy temu. Niestety prace rysunkowe trochę mi się zaczęły ślimaczyć. Jakoś nie mogłem wydostać się z przestrzeni wirtualnej do reala. Teraz, mając pierwsze wydruki w rękach, wiem, że model powstanie, więc mogłem założyć relację. Zakładaj swoją relację i buduj. Relacja (obserwatorzy i komentatorzy) zawsze motywują najlepiej.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-19 21:08  Odp: [R] - Kościół w Strzelinie, gm. Słupsk - skala 1:50 - opr. własne
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos

Waldek K - Model faktyczne wyjdzie dość spory: szerokość: 20 cm, długość: 38 cm, wysokość nawy: 19 cm oraz wysokość wieży: 40 cm. Buduję tak duży obiekt, w takiej skali, ponieważ pozwala mi to na oddanie wyglądu cegieł. Robiłem próby w skali 1:100, ale wydruki nie wyglądały zbyt fajnie. Stąd taki, a nie inny wybór skali. Pytałeś o to skąd biorę tekstury. Akurat w tym przypadku są one generowane w PhotoShopie, plug-in'em firmy AlienSkin https://www.alienskin.com/ o wdzięcznej nazwie EyeCandy, filtrem BrickWall https://www.alienskin.com/eyecandy/eye-candy-examples/. Oczywiście wymagało to wielu prób i korzystania również z kilku innych filtrów (pociemnianie krawędzi czy dodawanie śladów zaprawy i przybrudzeń). Wszystkie cegły w łukach musiałem niestety układać ręcznie, gdyż nie ma takiego ustawienia filtra, który by na to pozwalał.

Miałem nadzieję, że uda mi się dziś wrzucić pierwsze fotki gotowych ścian, ale niestety polska Służba Zdrowia przetrzymała mnie dziś od 10 do 18, więc mam generalnie dość wrażeń. Muszę sobie odsapnąć trochę, bo zwariuję. Jutro aktualizacja z fotkami :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-02-19 18:49  Odp: [R] - Kościół w Strzelinie, gm. Słupsk - skala 1:50 - opr. własne
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Sven - Faktycznie mogłoby to dość fajnie wyglądać. Trzeba by tylko otrzymać od autora tej strony jakieś rzuty poszczególnych budynków oraz plan sytuacyjny i ciut więcej fotek. Czy może znasz autora ? Jeżeli tak to proszę odezwij się do mnie na @, znajdziesz na stronach w moim podpisie.

Teraz trochę o pierwszych ścianach kościoła. Wydruki lekko się błyszczą, ale to powinno zniknąć po końcowym lakierowaniu matem. Póki co muszę z tym żyć. Po zrobieniu zdjęć zauważyłem, że w powiększeniu widać nie do końca staranne retusze krawędzi przy oknach, już zostało poprawione. Mam wstępnie gotowe ściany podstawy wieży, trzeba je jeszcze uzbroić w okna, drzwi i skrzynkę przyłącza energetycznego.Obie boczne ściany podstawy wieży prawie gotowe. Na obu pozostało do wykonania okno, a na jednej skrzynka przyłącza energetycznego. Do imitacji szkła okien kupiłem dziś w papierniczym specjalne kawałki dość grubej folii A4 imitującej szyby, która ponoć jest używana przez architektów do wykonywania makiet. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje. Wygląda obiecująco. Arkusz A4 kosztował 3,15 zł, także do przełknięcia. Jak założę okna to zobaczycie efekt końcowy.Frontowa ściana podstawy wieży wraz z wnęką drzwiową oraz ściana tylna, całkiem biała, bo do niej będzie dostawiona nawa główna i nie będzie jej zupełnie widać. Na ścianie frontowej do wykonania pozostały tylko drzwi. Zostaną one wykonane z pojedynczych "desek".

Teraz, na przemian będę, dodawał detale na tych ścianach oraz kompletował ściany górnej kondygnacji wieży, czyli mur pruski. Aż się tego boję, roboty przy tym będzie sporo.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-19 21:03  Odp: [R] - Kościół w Strzelinie, gm. Słupsk - skala 1:50 - opr. własne
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos

MarcinekZ - Spokojna Twoja rozczochrana :p ... do GAZ'ów jeszcze kiedyś wrócę, a Mazur został wydany w Orliku :)

Waldek K - A na co czekasz z tym murowaniem ??

Udało mi się zrobić ... niewiele. W zasadzie tylko półprodukty, ale zawsze coś. W zasadzie wszystkie wielokrotne elementy robię w większych ilościach, żeby było co do kosza wywalać :) Drzwi tak jak już kiedyś wspominałem drukuję kilkakrotnie na różnej grubości materiale, a potem na jednym, całym elemencie naklejam po kolei wycinane "deski". Tutaj drzwi jeszcze bez okuć i bez koloru finalnego. Wszystko tylko pukładane, żeby na fotce pokazać. Docelowo mają mieć taki jasno-beżowy kolorek oraz czarne okucia. Przed ostatecznym malowaniem jeszcze przetarcie papierem ściernym.

Natomiast na bocznych ścianach powoli zaczynam przymiarki okien. Ościeżnice będą takie właśnie brązowe, a ta przestrzeń u dołu będzie wypełniona parapetem.Nie są to może jakieś spektakularne postępy, ale czasu ostatnio dość niewiele, a jego resztki skutecznie trwoni nasza ukochana Służba Zdrowia.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-03-19 20:30  Odp: [R] - Kościół w Strzelinie, gm. Słupsk - skala 1:50 - opr. własne
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Powoli dłubię również przy ścianach górnych kondygnacji. Roboty od czorta. Belki docinane, pasowane i wklejane, jedna po drugiej. Kwatery wycinane z wydruków cegieł, ale z odpowiednio przyciemnionymi krawędziami. Tu też kwatera po kwaterze pasowana i wklejana pojedynczo. Takze powoli do przodu.No to do następnego.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-04-19 09:53  Odp: [R] - Kościół w Strzelinie, gm. Słupsk - skala 1:50 - opr. własne
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Windus - być może po Majówce uda mi się wrzucić jakieś fotki dokumentujące aktualny postęp, ale potem maj i czerwiec to raczej nic się nie będzie działo. Niestety obowiązki pochłaniają. Teraz chciałem jeszcze przez kawałek kwietnia coś porobić, ale niespodziewanie wyskoczył mi remont Ogniska TPD, w którym się udzielam, więc jak już wracałem wieczorem do domu, to nie miałem ani sił ani ochoty na hobby. Trzeba cierpliwości, z pewnością od października ruszę z kopyta, już po powrocie z Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018