FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
26-01-19 07:01  Odp: [R] ZAGADKA
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

http://galeria.aviateam.pl/panorama/3 WAK, GPM, czy twórczość własna?

--
Pozdrawiam,
Arek

 
26-01-19 07:49  Odp: [R] ZAGADKA
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

kolega Arek może poczuć się zwycięzcą :) - GRATULACJE

co do modelu to będzie to 1:33 przeskalowane z 1:50 WAK Mikrolotnictwo 07.



Więcej po południu.
Narazie

 
26-01-19 12:47  Odp: [R] ZAGADKA
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Tak jak wspominałem wcześniej, będzie to relacja z budowy modelu PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda wydanym przez wydawnictwo WAK w serii "Mikrolotnictwo" nr 7. Model został opracowany w skali 1:50, relacja natomiast będzie przedstawiała budowę modelu powiększonego do ~1:33. Poza zmianą skali, nie planuję większych zmian w modelu względem "oryginału". W modelu jest sporo uproszczeń wynikających ze skali 1:50, ale Swój model buduję bardziej jako "sylwetkowy" na półkę niż "miniaturę". Niestety wręg usztywniających jest jak na lekarstwo, ale zobaczymy jak będzie się trzymała ta "wydmuszka".

Niczego nie przesądzam, może pojawi się jakieś symboliczne wnętrze dla przedziału "pasażerskiego" (w opracowaniu nie ma nic poza kabiną pilotów).

Co do samego opracowania to wygląda fajnie. Mam jednak kilka "ale", niestety nie wiem, kto dał d. czy autor, czy wydawnictwo czy drukarnia. Wnętrze kabiny pilotów jest bardzo ciemne, wręcz miejscami jednolicie czarne - białe linie "podziałów" na pulpitach są ledwo widoczne i wszystko zlewa się w jedno. Kolejna "wpadka" to brak zaznaczonych linii gięcia na czarnych bokach konsoli środkowej - jest po prostu czarny element (element należy giąć w 2 miejscach, by nadać mu kształt przypominający "grube" T). Podobnie podłoga kabiny. Nie ma zaznaczonych miejsc przyklejenia pedałów, drążków czy nawet foteli. Wszystko "na czuja".



No ale dość marudzenia, kilka zdjęć:

Konsola środkowa (dodałem usztywnienie od spodu z tektury 1mm)



Fotele



Budowę skorupy poszycia rozpocząłem do dzioba:







Niestety pierwsza wręga jest dopiero za linią foteli pilotów, więc póki co dziób to wydmuszka. Podłoga i sufit kabiny powinny nadać wystarczającą sztywność skorupie. "oszklenie" z kawałków astralonu lekko formowanego na ciepło (otwory wycięto po sklejeniu segmentów).

Post zmieniony (26-01-19 13:39)

 
26-01-19 23:07  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda - WAK 1:50 @1:33
lubię placki   

Cześć, napisz proszę o ile procent powiększyłeś model i na jakim formacie go drukowałeś .Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie.

--
modele to moja pasja.

 
26-01-19 23:15  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda - WAK 1:50 @1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@lubię placki - dla ~1:33 trzeba powiększyć o ~151,51515....%. Ja Swój powiększyłem o 151,5%. co do druku to drukowałem na arkuszach A4, co przy takim powiększeniu i tak dawało 2-3 kartek 1:33 przy 1 kartce 1:50 (powiększenie A4 do A3 to ~ 1,4, a potrzebowałem ~1,51).

Post zmieniony (26-01-19 23:16)

 
27-01-19 09:39  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda - WAK 1:50 @1:33
lubię placki   

Bardzo dziękuję za odpowiedź i życzę powodzenia w budowie modelu.

--
modele to moja pasja.

 
28-01-19 22:04  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda - WAK 1:50 @1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Cześć

Prace powoli suną się do przodu. Poszycie przedziału kabiny pilotów zostało uzupełnione o brakujący element dachu, a w oknach zostały wstawione "szyby". Przedni segment to arkusz astralonu nacięty i wygięty odpowiednio wg szablonu i obrysu poszycia. "Świetliki" górne zostały wytłoczone na podstawie dołączonego szkieleciku to tłoczenia (obrys "szybki" jest mniejszy od szkieletu, i by objął cały szkielet trzeba go wyciąć z zapasem 1~1,5 mm). Niestety z racji braku zaznaczonego na podłodze miejsca klejenia, pedały i drążki sterowe zostały przyklejone "na czuja' na podstawie rysunku i załączonej w poście wyżej panoramie kokpitu. Fotele pilotów też trzeba będzie przykleić na czuja.




 
29-01-19 21:36  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda - WAK 1:50 @1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Pracy nad kokpitem ciąg dalszy:

Podsufitowy panel przełączników


"podpórka" pod podłogę kokpitu i wzmocnienie pod goleń przednią


wnętrze kokpitu (podłoga oparta o usztywnianie) - co prawda konieczne okazało się małe przycięcie elementów podłogi, ale wszystko się zeszło



wsunięta na razie na sucho wręga ściany oddzielającej kabinę od części "pasażerskiej" - wycięte przejście między przedziałami



kokpit z zewnątrz (sorry za upier* szyby, ale "farfocle" zauważyłem dopiero na zdjęciach)

 
31-01-19 22:13  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda - WAK 1:50 @1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Cześć

Po kabinie pilotów, czas na przedział "pasażerski". Jego poszycie wg projektu usztywnia wręga "2*" zamykająca całość oraz "1"* stanowiąca ścianę tylna kokpitu. Środek pozostaje pusty, ale jak na moje oko, śmiało można na łączeniu poszycia "1" i "2" wpakować kopię wręgi "1*" (o ile nie wycina się okien).





W skali 1:33 całość wydała mi się trochę wiotka więc górę usztywniłem dopasowanym kawałkiem piwnej 1.


Wstawienie kartonu, niejako sprawiło, że przedział zyskał na całej długości sufit. To z kolei dało do myślenia nad wykonaniem jakiegoś wnętrza. Dokleiłem kolejny kawał piwnej 1 oklejonej kawałkiem kolorowego papieru, dodałem "podpórkę" pod podłogę w postaci kawałka wręgi.


Całość uzupełniłem o wyroby "siedzeniopodobne"



Tyłka nie urywa, ale i tak przez okienka niewiele widać, a to i tak lepsze niż pustka. Jak ktoś chce, to może puścić wodze fantazji :).

Sklejone oba "kawałki" kadłuba w całość. Niestety nie wiem czy to wynika z powiększenia czy projektu, ale pojawiają się drobne przesunięcia w grafice na połączeniu poszycia "1" (przedział pasażerski) i "5" (kabina pilotów)





To by było na tyle. Do następnego

 
03-02-19 19:52  Odp: [R] PZL-Świdnik W-3WARM Anakonda - WAK 1:50 @1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Cześć

Od ostatniego wpisu, prace nad modelem posunęły się sporo do przodu. Oto zdjęcia obrazujące postęp prac z kilku ostatnich dni:

Kolejne segmenty kadłuba:



Belka ogonowa (zew. krążki usztywniające na czas montażu):


Obudowa silników i przekładni. Całość "opiera" się na szkieleciku z 2 wręg, reszta to skorupa. Od siebie tylko wkleiłem tulejkę pod wirnik nośny:











Ogon:


Cała belka ogonowa:





Kadłub w chwili obecnej


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024