FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
20-01-19 10:14  [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Witam w Nowym Roku. Pod koniec września 2018 zacząłem budowę modelu Spitfire'a LF.IX z wydawnictwa Kartonowy Arsenał. Model prezentuje maszynę o numerze seryjnym NH342, na której latem 1944 latał dowódca 18 Sektora Myśliwskiego RAF - Aleksander Gabszewicz. Było to moje drugie podejście do tematu Spitfire'a - kiedyś zacząłem budować wersję Vb, ale poległem na oklejaniu kabiny poszyciem. W tym przypadku nie wiele brakowało, a skończyłoby się podobnie - uratował mnie drugi komplet poszycia wewnętrznego przewidziany dla drugiej wersji, którą oferuje to wydanie. Ze względu na jej malowanie (różowy) nie było mi żal użyć jej jako dawcy :). Jak już można wywnioskować z powyższego, miałem problemy z oklejeniem kabiny poszyciem. Za pierwszym podejściem zrobiłem wszystko krok po kroku jak nakazywała instrukcja. Poszycie zewnętrzne nie chciało się zamknąć na spodzie, sporo brakowało, przy wewnętrznym brakowało trochę mniej. Moim zdaniem wręgi z zestawu laserowego były odrobinę za duże. Do drugiego podejścia podszedłem po swojemu. Skleiłem uformowaną skorupę z poszyć wewnętrznych i zewnętrznych, a następnie wkleiłem w nie wręgi oraz resztę wyposażenia. Jest to metoda ku której się skłaniam. Efekt jaki jest, każdy widzi. Niestety nie mam zdjęć z tego etapu budowy. Dalsze problemy ze zbyt dużymi wręgami napotkałem przy przedniej części kadłuba, ale byłem już na tę okoliczność przygotowany i szlifowałem wszystko bardzo długo i dokładnie. Po wygranej walce z kabiną i przodem kadłuba nie napotkałem dalszych trudności z budową modelu. Kleiło się go bardzo przyjemnie. Dodałem od siebie kilka detali - z zapasu koloru (którego nie było - pobrałem go z centropłata) dorobiłem "bąble" na przejściach kadłub skrzydło. Uwypukliłem także okrągłe osłony nadrukowane na górnych powierzchniach skrzydeł (na kokardach). Dodatkowy zbiornik paliwa (pod centropłatem) leży na dioramie jako rekwizyt. Nie chciałem go na stałe doklejać, moim zdaniem psuje sylwetkę.



Gotowy model postawiłem na skromnej dioramce. Do jej stworzenia zainspirowało mnie zdjęcie ze zbiorów Imperial War Museum, na którym obsługa naziemna uzbraja Spitfire'a IX w bomby (późne lato 1944). Na zdjęciu znajduje się trzech mężczyzn z wózkami i pięciu pod samolotem (przypuszczam, że mogli się ścigać, która ekipa szybciej zamontuje bombę (?)). Zdecydowałem się na pomniejszoną wersję tej sceny, tzn. jeden mężczyzna z wózkiem, dwóch pod skrzydłem i pilot obok. O ile ze znalezieniem pilota nie było problemu - mój pilot pochodzi z zestawu RAF Pilots, WW II Era - Master Box MB3206 - to z obsługą naziemną nie było już tak łatwo. Trzech obecnych na dioramie panów poskładałem z dwóch zestawów figurek niemieckich czołgistów (German tank repair crew - Mini Art 35011 oraz German Tankmen, WW II Era Master Box MB35160). Niestety nie znalazłem nigdzie innych zdjęć, na których znajdowałby się wózek, taki jak te używane przez obsługę na zdjęciu. Nie znalazłem także żadnych planów, więc narysowałem go sobie sam. Za wzór na wymiar wziąłem wymiary bomby. Jest to stosunkowo prosty wehikuł i sprawiło mi sporo frajdy jego sklejenie. Sama podstawka to nic skomplikowanego, piasek i kilka rodzajów trawki.

Muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z efektu końcowego, sam model zaliczam do moich ulubionych. Zawsze chciałem mieć Spita w kolekcji, ale po tym jak się kiedyś na Vb sparzyłem odkładałem kolejne podejście. A teraz powiem, że jednego już mam i na tym nie poprzestanę :) Całość, wraz z dioramą przysporzyła mi dużo radości z budowy i myślę, że fajnie się prezentuje. Na pewno można jeszcze sporo poprawić w kwestii malowania figurek, ale tego się ciągle uczę. Niestety chwilowo nie mam dostępu do aparatu i robiłem zdjęcia telefonem, nie wyszły najlepiej, ale nic na to nie poradzę.





















Poniżej zdjęcie, które zainspirowało mnie do zbudowania dioramy:



Link do źródła: https://www.pinterest.co.uk/pin/479774166549554715/












--

Post zmieniony (21-01-19 21:37)

 
20-01-19 10:30  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Witam,śliczności,pozdrawiam ceva,,

:-)

A jednak w końcu skleiłeś coś niehitlerowskiego i to z bardzo dobrym skutkiem. Tak trzymaj.

ps. dodatkowy zbiornik paliwa, moim zdaniem powinien leżeć na ziemi, a nie na trawie.
ps2. wózkowy robi wrażenie jakby bomba ważyła ze dwie tony ;-)
ps3. z przyjemnością spojrzę na ten model w Szczecinie.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-01-19 10:30  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Absolutnie perfekcyjny. Wspaniały. Gdybyś jeszcze postarał się o jaśniejsze zdjęcia...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
20-01-19 11:09  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Ceva:

1. Zbiornik można położyć gdziekolwiek, jest jak święto ruchome.
2. Wózkowy nie jadł śniadania i pcha wózek po piasku. Przykładowo jak jedziesz z taczką pełną gnoju (myślę, że każdy przynajmniej raz w życiu pchał taczkę) to po trawie idzie lżej niż po piasku :)
3. Będzie w Szczecinie!

Kilminster:

Dzięki! Co do zdjęć, tak jak pisałem, niestety chwilowo nie posiadam aparatu, robiłem telefonem i sam nie jestem do końca zadowolony z efektu.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
20-01-19 11:11  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Tradycyjnie już model wykonałeś wspaniale. Nic tylko podziwiać i gratulować.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
20-01-19 11:49  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Ze zbiornikiem to chodziło mi o to, nie gdzie leży, tylko jak leży. Teraz leży na trawie jakby nic nie ważył i źdźbła trawy unoszą go nad ziemią...

Kolejne spostrzeżenie to takie, że ten pilot mimo że ślepy jak kret, to jednak celebryta, bo w prawie każdym ujęciu jest twarzą do obiektywu.
;-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-01-19 12:31  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Taa, miał białe białka na początku. I źrenice. Potem zrobiłem mu makijaż zgodnie z radami jednej blogerki, youtuberki, tak ma być, po prostu nie znasz się na najnowszych trendach w makijażu :)

--P.S. Tak jak wspomniałem, malowanie figurek to coś czego się cały czas uczę

Post zmieniony (20-01-19 12:32)

 
20-01-19 13:10  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Pięknie! Brak słów. Chciałbym tak sklejać...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-01-19 13:21  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Szczena opada :-)

 
20-01-19 15:10  Odp: [G] Supermarine Spitfire LF.IX + diorama (KA-1-2-2015)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Mała uwaga - od 18/19 zdjęcia "przesunęły" się miniatury w stosunku do oryginałów. Klikając miniaturkę otwiera się inna fotka...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024