FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-01-19 07:47  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
Sebastian W. 

Na Forum:
Galerie - 5
 

Koledzy butapren Dragona przy budowie jest bardzo wygodny bo łatwo go usunąć jednak kiedyś złapałem spory model klejony właśnie nim (model sklejony około 2 lata temu) i ten dosłownie zaczął pękać mi w rękach tak jakby klej się skruszył. Trochę mnie to zmartwiło ale odnalazłem jakiś spory fragment arkusza z wręgami naklejony na tekturę gdzie spora warstwa kleju była na obydwu powierzchniach i dosłownie zerwałem karton z tektury tak jakbym przykleił go na własnej ślinie:-( Od tego momentu omijam ten klej z daleka. W mojej miejscowości jest sklep przemysłowy "starej daty" i kupiłem tam butapren firmy Chempak i jest o niebo lepszy. Kleiłem nim modele jakieś 15 lat temu i one trzymają się mocno do dziś. Niestety potem przeszedłem na Dragona z powodu najlepszej dostępności ale jak się okazało nie warto było.

 
15-01-19 08:20  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

To najgorszy "butapren" jakiego uzywalem. Po kolo 2-3 latach klejone powierznie w modelu sie rosklejaly. A sam butapren zamienial sie w taki proszek jak drobny piasek. Co gorsze nie trzeba bylo do tego uzywac zadnej sily, po prostu model sam sie rozpadal. Ja nabylem klej w castoramie i z data waznosci w chwili zakupu bylo wszystko ok. Odradzam wszystkim produkty tej firmy.

 
15-01-19 08:52  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
Radek_lodz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Rowin ma rację. Podklejalem nim 1-2 lata temu wregi i teraz poprawiam bo sie w rekach rozchodzą. Ja odradzam. Podklejam teraz polimerem i jest ok.
Moze to taka partia byla ale ja go juz nie kupię....

--

Post zmieniony (15-01-19 08:53)

 
15-01-19 08:55  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

kurde, może faktycznie macie rację z tym klejem, używam go dopiero jakieś ~8 miesięcy, trzyma dobrze ale co za parę lat?
chyba czas jednak wrócić do starego dobrego butaprenu przez duże B :D

--

Post zmieniony (15-01-19 10:24)

 
15-01-19 09:54  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Ja używam butaprenu firmy DOREX od lat, uważam, że nie ma lepszego.

--
Pozdrawiam! Piotr

 
15-01-19 10:33  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

zawsze używam tego butaprenu

nigdy mnie nie zawiódł, jedynie na co trzeba zwracać uwagę, to termin przydatności czyli data produkcji na zgrzewie a dokładniej - rok ważności daje producent, że klej będzie działał ;)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
15-01-19 12:13  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

O, to jest właśnie ten magiczny "Butapre-M", na zdjęciu powyżej - bo trzeba być trochę magikiem, żeby nim kleić. ;)
Z butaprenami jest trochę ten problem, że spoina "ma grubość". A i piszą tam przecież w instrukcjach na tubkach, żeby gruntować, czekać, dać drugą warstwę i dopiero kleić. I tak też robiłem. Po prostu nie umiałem kleić czym innym i dlatego - a najlepszy jest prawdopodobnie BCG, ale też przekonałem się, że najtrudniejszy i był nierealny do opanowania dla mnie (to po 2005, jak się o nim dowiedziałem).

Butapren Chempak, to jak patrzę na Allegro, występuje z adnotacją, że jest to Pronikol OBT III, czyli ten jasno-żółtawy. I ten klej pamiętam jako najlepszy z butaprenów.
To te, które są ciemno-brązowe po czasie pękały, no i brudzą beznadziejnie. A pronikol właśnie dawał się nawet zdrapać jak się nabrudziło. I dodam, że jeśli kupować, to małą tubkę - 25 ml, a nie 50, bo w większej po prostu wysycha i gdy później próbowałem rozcieńczać rozpuszczalnikiem uniwersalnym (zmieszać w strzykawce używanej do klejenia), to był trochę tłusty i osłabiał właściwości kleju (!). A może istnieje jakiś dobry rozpuszczalnik do Pronikolu...?

Szewski (to samo co polimerowy?), owszem przezroczysty, ale jak dla mnie bardzo szybko odparowywał i ciągnął się, co jak wiadomo jest wadą. Natomiast nie ciągnął się (jeśli dobrze pamiętam) Hermol, który chyba nie jest już produkowany z powodu większej rakotwórczości, ale i tak nie umiałem nim kleić - chyba, że jakieś specyficzne detale.

--

 
15-01-19 12:28  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Klej kontaktowy jak sama nazwa mówi ma umożliwić jak najlepszy kontakt między sklejanymi powierzchniami. Czyli jego warstwa musi być możliwie najcieńsza, tak by cząsteczki powierzchni klejonych miały między sobą idealny kontakt. Jeśli warstwa kleju będzie gruba, to klej z biegiem czasu odparuje kompletnie i powierzchnie straca ze sobą kontakt. Takie jest moje zdanie co nie znaczy że tak jest. ;)

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
15-01-19 13:23  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

OK. Pokleiliśmy w teorii. Teraz pora na praktykę.
Kolejne etapy klejenia koła.







--
Pozdrawiam.
-----------------

 
15-01-19 21:03  Odp: [R]Star20 wywrotka Modelik 11/09
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Koła będą jeszcze trochę oszlifowane oraz pomalowane (opony), no i trochę przybrudzone.

--

Post zmieniony (31-01-19 21:42)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024