FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
28-12-18 10:51  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Kris 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 10

achhh, żeby tak wydawcy chcieli wskoczyć na wyższy poziom (bo można) i drukować z przetłoczeniami blach. taki Spitfire czy 109-ka zyskał by nową jakość. Osobiście trasowanie przeprowadziłem na darmowym RWD 25, pomalowałem go jak RWD 4 i wyszło nawet "całkiem całkiem".
Podziwiam kolegę, ja z reguły robię w standardzie dorzucając czasem jakąś drobnicę. Czekam na finał.

 
02-01-19 23:49  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnym roku modelarskich zmagań z kartonem

Jak wspomniałem we wcześniejszych relacjach, ostatnio staram się zaczynać nowy model od najtrudniejszych elementów. Tutaj zrobiłem podobnie. Po zakończeniu prac nad usterzeniem i statecznikami, a przede wszystkim mewim skrzydłem, które uważam za najtrudniejszy element w modelu, przyszła pora na kadłub. Pod względem trudności, kolejnym powinien chyba być silnik, jednak bez kadłuba, jego poprawna budowa, a tym bardziej waloryzacja, jest niemal niemożliwa. Stąd czas na wcześniej wspomniany kadłub.
Podobnie jak poprzednio, poszycie wykonałem "w powietrzu" bez wklejenia szkieletu wewnątrz. Na tym etapie był on mi potrzebny tylko do nadania kształtu poszyciu. Całość podkleiłem kartonem, podobnie jak to odbyło się w skrzydłach, oraz połączyłem poszczególne segmenty, za pomocą pasków łączących, zaproponowanych przez autora. W miejscu kabiny pilota od razu wkleiłem wewnętrzne poszycie kabiny dodając wszystkie podłużnice i poprzecznice, zapożyczone z drugiej wycinanki. Jak widać wyciąłem prawe panele inspekcyjne, gdyż w zamyśle ta strona będzie odpowiadać za ekspozycję uzbrojenia i wyposażenia wnętrza kabiny pilota. Od spodniej strony kadłuba planuję oddzielnie wykonać dodatkowy zbiornik paliwa wraz z mocowaniem.





Z powodu otwartych luków inspekcyjnych, postanowiłem zwaloryzować kratownicę nośną. Oprócz tego zależało mi również na uplastycznieniu widocznego zbiornika paliwa znajdującego się przed kabiną pilota. Te zmiany zmusiły mnie na duże przeróbki w konstrukcji modelu. Nie było to problemem, ponieważ w oryginale kratownica i wiele elementów wyposażenia kabiny były w kolorze aluminium. Także wszystkie zmiany zostaną pokryte warstwą farby w dalszym etapie budowy.
Problemem jednak okazało się rozwikłanie, jak wyglądał w rzeczywistości P.11c. Okazuje się, że wiele elementów z egzemplarza muzealnego nie jest oryginalne. Trafiłem na ciekawy wątek na sąsiednim forum , gdzie modelarz dość skrupulatnie zajmuje się tym tematem. I powiem szczerze, że chętnie ściągnę od niego wiele rozwiązań. W dodatku pójdę na taką łatwiznę i nie będę tego sprawdzał, bo przy pierwszych próbach okazuje się, że mam na tyle kiepski materiał, ze rozwikłanie niuansów konstrukcyjnych jest bardzo trudne. Zatem z góry przepraszam, jeżeli w dalszej budowie okaże się, że model nie zgadza się merytorycznie ze stanem rzeczywistym z roku 1939. Nie mniej będę się starał wypośrodkować to jakoś sensownie.







Pozdrawiam

 
03-01-19 06:43  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

O Matko...!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-01-19 07:06  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Seweryn 

 

Wspaniałe!

--
Seweryn

 
03-01-19 08:33  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Myślałem, że ten wątek jest szalony ale tylko do czasu zapoznania się z tym linkowanym. To już po prostu zniechęca do modelarstwa.

Post zmieniony (03-01-19 10:16)

 
03-01-19 08:34  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 38
 

Wymiatasz.

--
KARTONOWY TUR
Zrobione: BTR 60 PB, PTS, ZU 23-2, Bofors wz.36 plot, C2P, Pz.Kpfw I Ausf F, H 13 C Sioux, Grecka Cerkiew, TKS, Kfz 14 Adler, Aerosanie RF-8,Bofors wz.36 37mm ppanz., drezyna TK, drezyna R, wz.29, wz.34,Putiłówka
W budowie: Su 76M

 
03-01-19 09:21  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Troszkę ochłonąłem. Na tyle by coś sensownego ( chyba?) powiedzieć.
Jak widzę poszycie będziesz nasuwał na szkielet kadłuba. To bardzo sensowne posunięcie. Choć przy założeniu,że wszystkie elementy będą do siebie idealnie pasowały. W tym wydawnictwie i w Twoim wykonaniu prawdopodobnie tak będzie. Ale ja przy swoich skromnych umiejętnościach bałbym się tego ; uważam,że w przypadku , gdyby cokolwiek ze szkieletu za kabiną pilota ( patrząc w kierunku ogona) było większe niż obwód poszycia w tym miejscu, to przy próbie użycia większej siły przy wpychaniu w poszycie można by zdemolować tą pajęczynkę kratownicy na wysokości kabiny pilota... Że o wyprodukowaniu krowich żeber na poszyciu nie wspomnę... Już mi ciarki chodzą po plecach... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-01-19 10:25  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Przesadzasz z tymi obawami. Znacznie łatwiej jest skleić poszycie osobno i nawlec na gotowy, samonośny szkielet niż zwyczajowo montować segmenty poszycia i szkieletu. Testowałem obie metody i pierwsza daje mi znacznie lepszy efekt.. Cały problem sprowadza się do dokładnego oszlifowania szkieletu znika za to problem krowich żeber i łączeń segmentów. To jest bardzo wygodne i dobrze, że Haliński jako jedyne wydawnictwo ma taki szkielet w standardzie.

 
03-01-19 10:54  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jestem pełen podziwu dla Twojego podejścia w klejeniu tego modelu i z efektów, które uzyskujesz.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-01-19 11:14  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie

Mariusz. Od dłuższego czasu jestem zwolennikiem takiego typu klejenia kadłuba. Dzięki temu unikam krowich żeber, o które się obawiasz. Podposzycie, które stosuje na tyle wzmacnia konstrukcję poszycia zewnętrznego, że szkielet jest niemal niepotrzebny. Jednak używam go głównie w celach zachowania symetrii modelu i szlifuje go, tuż przed wklejeniem, do tego stopnia, żeby miał minimalny luz. Później ten luz jest niwelowany większą ilością butaprenu. Stąd też jestem zwolennikiem szkieletów okrętowych w samolotach, bo ułatwiają one taki typ klejenia.
Natomiast jeżeli chodzi o kratownice to jest ona nasączona w całości cyjanoakrylem, a po sklejeniu w całą konstrukcję jest na tyle sztywna, że nic by się nie stało z nią nawet przy użyciu dość dużej siły.

Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024