FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
14-12-18 14:26  [R/G] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Witam
Już bardzo dawno nie prowadziłem żadnej relacji, klejąc sobie w "zaciszu gabinetów". Czas to zmienić.
Dawno żadnej "łajby" nie kleiłem, trzeba sobie przypomnieć jak się to robi, postanowiłem potrenować na czymś niedużym, w miarę prostym. Na matę trafił ORP Podhalanin z wydawnictwa Quest w skali 1:200. Projekt Grzegorza Nowaka, więc można być spokojnym o jakość.

Na początek okładeczka:




I sklejony szkielecik:





Teraz wypełniam szkielecik takim zielonym paskudztwem do kwiatków :oczko: Następnie pokład, burty (w zamyśle jest wykonanie bulajów z drutu) i dno równane do burt.
Pozdrawiam

--

Post zmieniony (17-01-20 20:06)

 
14-12-18 18:36  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
Teledzin   

Czy szkielet jest oryginalnie z wycinanki, był dołożony jako dodatek czy pobrany?
Jeśli ten pierwszy to przymierz do długości pokładów.
Oryginalny w wycinance był przeskalowany (za mały) w stosunku do reszty.

--
Sklejam, bo lubię...

 
14-12-18 19:06  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Fajnie, zobaczę jak sie powinno sklejac ten model :) Mi mój nie wyszedł, za mało doświadczenia przed nim miałem. Cos mi tylko świta, ze mocno mi cos nie grali z kratownicami podpierajacymi pokład nadbudowki chyba za krótkie były i malo pewnie powiem ze to mogło byc po stronie opracowania a nie mojej. Ale pewności nie mam. Fajnie gdybyś moze pomiezyl i porownal wysokości podpor pokladu nadbudowki z wysokoscia ściany nadbudowki.

--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125;
HMS Abercrombie;
Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3;
USS PGM-17;
USS PC-553;
K-335 GIEPARD;
K-670 Skat;
ORP ORZEŁ III;
705 Lira (Alfa)

 
28-12-18 23:01  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Teledzin - szkielet mam z wycinanki - nakleiłam na niego pokłady i wszystko pasuje.

Varran - nie sprawdzałem tych części, zapomniałem ;-)

Zielone paskudztwo do kwiatków, wypełniło przestrzenie między wręgami, następnie zostało przycięte i oszlifowane papierem ściernym. Bardzo łatwo i miło się to obrabiało,jednak stwierdzam, że niestety ten rodzaj pianki nie nadaje się do takich zastosowań (moim oczywiście zdaniem). Jest po prostu zbyt miękka i każde dotknięcie powoduje, że pianka ta ugniata się w miejscu trzymania i powstają dołki.
Nakleiłem już pokład i powoli przymierzam się do burt. Efekty można zobaczyć poniżej:





Pozdrawiam

--
KMH Sokół Radom

 
29-12-18 00:13  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
GrubyCzarnyKOT 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4


 - 6

A szpachla będzie?
Jak nie, to jaki jest sens wstawiania gąbek?
Pozdr.

 
29-12-18 10:14  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Szpachli nie będzie. Z założenia gąbka, wklejona i wyszlifowana do kształtu wręg, miała być końcową formą podposzycia, ale okazała się za miękka. Przy gabarytach okrętów, które kleję (maksymalnie niszczyciele) szpachla raczej nie wchodzi w rachubę. Przy kolejnym okręciku będę szukał innego rozwiązania.
Pozdrawiam

--

Post zmieniony (29-12-18 10:14)

 
29-12-18 11:13  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Na drugim zdjęciu wyraźnie widać że pianka jest za głęboko zeszlifowana i są ewidentne krowie żebra.
Niestety ale w tym wypadku pianka nie spełni swojej roli bo teraz tak jakby jej nie było.
Przy tak małym kadłubie odrobina jakiejś szpachli akrylowej by załatwiła sprawę ale skoro nie chcesz to trudno :-)
Czekam zatem na oklejony kadłub.
Powodzenia w budowie.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
29-12-18 11:13  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
Teledzin   

Cieszę się, że twój egzemplarz jest bez wadliwego szkieletu.
Na gąbkę powinna być szpachla, aby utwardzić gąbkę i na to dopiero poszycie.
Inna sprawa, że przy tak małych modelach jak się zastosuje podklejenie bristolem oraz będzie się kleić do wręg z wyczuciem można uniknąć krowich żeber bez podposzycia, gąbek pianej itp.

--
Sklejam, bo lubię...

 
29-12-18 12:00  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Jeśli planujesz przyklejenie burt i poszycia dna za pomocą butaprenu, to na bank wejdzie w reakcję z tą pianką i ją rozpuści.
Też uważam że warstwa szpachli by się przydała. Nawet najtańsza do drewna. Wyrównaj ją do wręg starą kartą kredytową i lekko przetrzyj papierem na klocku drewnianym. Nie musi być idealna, skoro będzie tylko podparciem pod poszycie.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
29-12-18 14:04  Odp: [R] ORP Podhalanin - Quest skala 1:200
pulpetto 

Na Forum:
Relacje z galerią - 20
Galerie - 24
 

Testowałem piankę, bo nie chcę szpachli. Ten produkt się nie sprawdził, trudno. W następnym modelu pokombinuje z czymś innym. Pożyjemy zobaczymy ;-)
Teraz czas na burty i dno. Efekty zobaczycie niedługo :-)

Hastur - budasia nie używam do klejenia od dawna, kleję BCG i CR i jak potrzeba do drucików - supergluta :-)

Pozdrawiam

--
KMH Sokół Radom

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024