FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
09-12-18 22:31  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Hastur, nie, nic się takiego nie dzieje. Biorę kawałek gąbki, takiej zwykłej do zmywania naczyń i lekko wilgotną przeciągam raz czy dwa po kawałku, który mam zamiar ciąć. Wysycha bardzo szybko, ale da radę kilka pasków wyciąć. Jak płat forniru jest wilgotny to lekko się zaczyna zawijać, ale to tylko moment i po wyschnięciu wraca do swojego kształtu także problemu z tym nie ma. A jeśli chodzi o tą fugę, to myślałem też o tym. Chciałem malować krawędzie, ale jednak z tego zrezygnowałem. Mam prawie skończony ten wcześniejszy pokład i szczeliny nie wydają się już takie szerokie jak na całość się spojrzy. Nie trzymam się też sztywno tego dociskania do brystolu. Robię to teraz już bardziej na oko, a karteczkę wciska jak szczelina wychodzi zbyt wąska i żeby trochę to wyrównać. No ale zobaczę co z tego wyjdzie.

 
10-12-18 10:27  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Moim skromnym zdaniem nie powinieneś w ogóle dawać przerw między deseczkami, tak jak poprzednik napisał, "pociemniasz" krawędzie i wychodzi idealnie, proces sprawdzony przy wielu modelach w relacjach . Moim zdaniem "fugi" za szerokie.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
10-12-18 21:00  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Posłuchałem waszych rad i zacząłem inny pokład obklejac deseczkami i faktycznie lepiej to wygląda jak fugi nie są takie szerokie. Tylko na próbę zaczerniałem krawędzie i kiepsko mi to wychodzi. Próbowałem różnymi metodami: czarnym markerem, grafitem z ołówka i czarna farbą. Farbką chyba najgorzej bo nie tylko krawędź się brudzi, ale zdarza się też wierzch deseczki, a jak wsiąknie farba w drewno, to ciężko to wytrzeć nawet papierem ściernym. Jak wyjdzie idealnie to nawet fajnie to wygląda, raz się uda raz nie. Zostaje mi jeszcze zrobić to bez zaczerniania, tylko ewentualnie później tymi pastelami. Ale teraz czy pastel da się tak dokładnie na koniec wytrzeć, żeby nie zostały ślady na drewnie? Muszę poprobować, bo nie chce na darmo siedzieć deskowac, a później wszystko wywalić, bo fugowaniem popsuje zamiast coś polepszyć.

 
10-12-18 21:14  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Psiknij lakierem na pocięte deseczki wtedy farba nie wsiąknie.

 
10-12-18 21:40  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Układam na razie na kserówce, bo szkoda mi w razie czego zniszczyć wycinankowy pokład

Nie wygląda to jakoś najgorzej, więc zastanawiam się czy nie zostawię finalnie tego tak bez zaciemniania fugi. Staram się dobierać deseczki tak, żeby jak najbardziej pasowały do siebie, więc szczelin takich dużych nie ma i w sumie brak tej zaczernionej krawędzi jakoś nie razi w oczy. Zobaczę jak wyjdzie całość, wtedy pomyślę czy to zostawiać, czy ewentualnie wykorzystać pomysł z tym lakierem.

 
10-12-18 23:52  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Moim zdaniem nie jest źle. Krawędzie desek wystarczy przeciągnąć ołówkiem o twardości B, lub bardziej miękkim.
Kurzenie pastelami też poćwicz gdzieś na testowym pokładzie. Fornir ma swoją fakturę i pastele powchodzą ci nie tylko w fugi, co da efekt brudnych desek, jeśli przesadzisz.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
16-12-18 19:21  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Czas na kolejny mały wpis. Po tygodniu męczenia się z deskowaniem, wreszcie pokłady skończone. Według waszych sugestii deseczki przeciągałem po krawędzi miękkim ołówkiem, co po złączeniu do kupy ciekawie imituje fugę. Nie jest może idealnie, ale z efektów jestem zadowolony, nawet bardzo. Starałem się każdą deseczkę dopasowywać do następnej, żeby wychodziło jak najlepiej, więc cały czas przebierałem stosik pociętych, a w miarę potrzeby szlifowałem je i docinałem jeśli coś mi nie grało i raziło w oczy. Gdzieniegdzie widać jakieś brudne ślady od ołówka, ale zawsze palce się brudziły, więc nie byłem w stanie tego uniknąć za bardzo. Myślałem, żeby zapas deseczek spryskać lakierem, ale ostatecznie z tego zrezygnowałem. Na mokro powinno trochę to zejść i będzie ok. Później wszystko jeszcze muszę pociągnąć lakierem, więc kolor trochę się zmieni. Na dziś jednak mam już dosyć zabawy :)



No i wstępna przymiarka całości. Zdjęcia nie wyszły zbyt dobre, kiepskie światło mam teraz wieczorem, a chciałem tak na szybko to wrzucić. Po lakierowaniu, zrobię lepsze przy świetle słonecznym to wrzucę.



c.d.n.

--

 
16-12-18 19:31  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Brzydal robi się coraz bardziej brzydki, znaczy... ładny:).
Przyznam, że początkowo byłem nieco sceptycznie nastawiony do tego pokładu, ale na modelu wygląda całkiem fajnie.
Powodzenia w dalszych działaniach, a relację dodaję do ulubionych.
Temat bardzo ciekawy, a i wykonanie interesujące.

Pozdrawiam

 
06-01-19 19:10  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Ponury 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Jakiś czas później...
Chwilę przerwy było, ale praca w stoczni powoli posuwa się do przodu. Po pomalowaniu kadłuba na finalny kolor, postanowiłem zająć się burtami. Jakby ktoś był zainteresowany kolorem, to malowałem sprayem bordowym o nr RAL3004. Na początek klapy okien, bulaje i okapniki.
Chwilę mi zajęło zanim znalazłem coś o odpowiedniej średnicy, czym mógłbym wybić otwory pod okienka, ale z pomocą przyszedł wkład do długopisu zenith. Zrobiłem sobie z jego końcówki małego wybijaka, który po lekkim naostrzeniu doskonale sobie radził z otworkami.



Okapniki na klapami zrobiłem z drucika 0,4mm, do klap miałem jeszcze dorabiać zawiasy z drutu 0,2mm, ale po próbnym malowaniu okazało się, że kiepsko to wychodzi i wszystko zlewa się w jedną wielką plamę. Być może jeszcze zrobię je na koniec, po oklejeniu kadłuba, pomyśle nad tym.
Po pomalowaniu na czarno, porobiły mi się zacieki mimo oklejenia taśmą, które ciężko było mi zamalować, dlatego też postanowiłem przerobić burtę. Odciąłem żółty fragment, a zastąpiłem go dorabianym fragmentem z barwionki, koloru takiego jakim miałem malować całość. Byłem zadowolony z efektów, dlatego też postanowiłem z tej barwionki wykonać wszystkie elementy, zamiast je malować. Kolor jest identyczny, więc do retuszu idealnie się nadał.



Po pomalowaniu na czarno, przyszła kolej na bulaje. Zrobiłem je z mosiężnego drucika 0,3mm zmiękczonego nad płomieniem


Kolejnym elementem, za który się zabrałem był to element na dziobie na pokładzie. W wycinance kiepsko to jest rozwiązane, co strasznie mi się nie podobało. Tak to wygląda:



A tak powinno:


Próbowałem coś zrobić z tym elementem z wycinanki, ale z efektów nie byłem zadowolony. Wreszcie zrobiłem go z kilku połączonych ze sobą pasków barwionki, a następnie wyciąłem otwory. Na dole zostawiłem wąską szczelinę, na którą częściowo najdzie burta.




Powinno, to być jednością z burtą, ale za późno wymyśliłem jak wykonać to żeby coś już z tym zrobić. Gdybym miał to robić drugi raz to zrobiłbym to w całości z paskiem, który doklejałem do burty. Nie wyszło tak jakbym tego chciał, ale i tak lepiej niż to było zaprojektowane. No ale trudno, jest jak jest.
Pora było to złożyć w jedną całość. Widziałem na forach chyba ze dwie relację tego modelu i w obu przypadkach były problemy z łączeniem ze sobą burt na długości. Nie schodziły się prawidłowo i widać było, że są ciut za krótkie. Może to wina projektanta, może osoby, która akurat model robiła. Postanowiłem nie ryzykować, że coś mi nie będzie pasowało, więc rozwiązałem to w inny, dosyć nietypowy sposób. Burty skleiłem z pokładem, a dopiero później będę to doklejał do kadłuba. Na razie zrobiłem tą metodą dziób, oraz rufę, a po wstępnych przymiarkach pasuje wszystko idealnie do kadłuba.




A tak to wygląda nałożone na sucho na kadłub



Drabinki zejściowe na dziobie, wały, śruby i ster będą dopiero jak wszystko znajdzie się na kadłubie, a kadłub na podstawce.
Na razie kolej na najgorszą część, środek kadłuba i burty.



Fragment wycinankowy, był sporej długości, dodatkowo, trzeba go było odpowiednio wygiąć i ukształtować, co nie udaje się mi zbyt dobrze. Postanowiłem go rozciąć i kleić po kawałku. Ostatecznie potnę go jeszcze chyba na mniejsze fragmenty, a żółte nadburcia zrobię od nowa.



Do ich odpowiedniego ukształtowania i usztywnienia wykonałem odpowiednie szkielety



Na ten moment to tyle. Jak uporam się już tymi burtami, to może to szybciej wszystko pójdzie, więc częściej coś tu wrzucę. Muszę popracować jeszcze nad zdjęciami i malowaniem.

C.D.N.

 
07-01-19 10:33  Odp: [R] Korweta pancerna S.M.S. OLDENBURG
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Doskonale wygląda !
Powodzenia w budowie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024