FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-12-18 16:06  [R/G] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Witam serdecznie w kolejnej relacji :-)

Po bardzo długiej przerwie w sklejaniu, a to za sprawą natłoku zadań i obowiązków zarówno służbowych jak i domowych,
postanowiłem w końcu się zmobilizować i pociąć kolejną wycinankę, tym razem po raz pierwszy na macie wylądowało wyd. WAK
ze swoim projektem PzKpfw. III Ausf, J.
Z racji tego, że maluję swoje pojazdy i staram się budować pojazdy niestandardowe, długo zastanawiałem się nad tym,
którą wersję malowania wybrać.
I w dalszym ciągu ta kwestia wyboru nie jest rozstrzygnięta, gdyż jest kilka wersji, które szczególnie przykuły moją uwagę.
Najbardziej przemawia za mną malowanie pojazdu z okresu walk na Łuku Kurskim w lipcu 1943r.,
a mianowicie PzKpfw. III Ausf. M z 3 Dywizji Pancernej SS „Totenkopf” o numerze taktycznym II5, stąd też taki opis w tytule niniejszego postu.

Poniżej przedstawiam jedyne zdjęcie tego pojazdu, jakie udało mi się "wygrzebać" w sieci oraz proponowana plansza barwna.


Kolejnymi kandydatami do rozważania wyboru malowania to:
1. PzKpfw. III Ausf. M z 3 Pułku Pancernego, 2 Dywizji Pancernej- Łuk Kurski 1943.


2. PzKpfw. III Ausf. M z 3 Dywizji Pancernej SS „Totenkopf” bitwa na Łuku Kurskim, Prochorowka lipiec1943 - nr taktyczny 401


OK. To tyle tytułem wstępu, a teraz konkrety i oficjalne rozpoczęcie relacji ;-)
Na początek okładka modelu i dedykowany zestaw elementów wycinanych laserowo.
Autora wycinanki i samego modelu nie trzeba przedstawiać, bo są każdemu dobrze znane ;-)


Na poniższych zdjęciach przestawiam obecny postęp prac.

Modyfikacje jakie do tej pory wprowadziłem to:
- zaprojektowanie od podstaw gniazd na wałki skrętne;
- poprawienie podłogi wanny - odchudzenie jej do 0,5 mm oraz ponownie rozrysowanie jej szczegółów tak, aby gniazda na wałki skrętne były jako osobny element;
- rozrysowanie płyty nadsilnikowej z dwiema klapami (druga za wieżą) odpowiedniej dla wersji Ausf. M;
- doklejenie osłon pancernych z tyłu pojazdu przy układzie wydechowym (element z papieru milimetrowego)
- dodatkowo wyciąłem otwory pod śruby mocujące włazów ewakuacyjnych na przedniej płycie pancerza, wykonałem spawy za pomocą masy MILLIPUT.



Na tym etapie budowy, spasowanie i sklejalność rewelacyjna, tylko gorzej z umiejętnościami samego sklejającego :-/

Pozdrawiam serdecznie i do następnego
Tommy

--

Post zmieniony (17-09-19 14:13)

 
03-12-18 15:40  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Dzięki :-)
Plan mam ambitny, ale bez zbędnego "świrowania pawiana" czas pokaże co z tego wyjdzie. Generalnie pojazd będzie bez wnętrza.

@Endrju, nie wiem kiedy to nastąpi. Na chwilę obecną mam modele które chce skleić, pomysłów i projektów w mojej bani rodzi się coraz więcej, tylko czasu wiecznie nie ma... :-/

@Borowy - pamiętam, i nawet ostatnio przeglądałem Twoją relację :-)

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem :--)

 
03-03-19 12:16  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Witam w kolejnej aktualizacji :-)

Troszkę przybyło w temacie trójeczki, a mianowicie kompletne błotniki z poprawionymi wieszakami, wszelkiego rodzaju pokrywy i dekielki, zawiasy,
uchwyty na liny holownicze, podstawa anteny, wizjer kierowcy oraz kugelblende 50.
Całość w dniu wczorajszym potraktowałem szarym primerem Vallejo, aby wyciągnąć moje niedokładności modelarskie
i żeby zniknęła wszelka pstrokacizna kolorów :-)

Na dzień dzisiejszy Panzer III prezentuje się następująco.




Teraz czas zabrać się za zawieszenie pojazdu oraz osłony pancerne typu vorpanzer wraz z mocowaniem.

Pozdrawiam serdecznie i do następnego ;-)

 
04-03-19 23:09  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Dziękuję :-)

Grzesiu, masz rację... kiedyś to był mocno zwinięty papier milimetrowy, ale ostatecznie "zmaterializowal" się do postaci odlewu żywicznego ;-)
Niestety kilka sztuk poszło w kosz zanim udało mi się uzyskać odpowiednie wymiary i kształty oryginału :-/

Tymek, blacha ryflowana jest blaszką fototrawioną PP03 - zwykły gotowiec ;-)


Pozdrawiam
Tommy

--

Post zmieniony (04-03-19 23:10)

 
06-03-19 20:44  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Hello :-)

Mariusz, mówisz i masz ;-)
A tak na poważnie, to zastanawiałem się czy umieszczać tą skromną aktualizację, ale postanowiłem ją jednak zamieścić
aby nie narobić sobie kilkumiesięcznych zaległości i zachować swego rodzaju chronologię :-)
Generalnie, uchwyty i vorpanzer skończone. Dodatkowo dorobiłem spawy i dekle nad transmisją.




Teraz przyszedł czas na najtrudniejszy etap sklejania tego modelu - zawieszenie i układ jezdny...

Pozdrawiam serdecznie
Tommy

 
08-03-19 09:45  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Cześć.

Marcin, tak elementy żywiczne w wiekszosci wykonuję sam lub w ramach wymiany i współpracy modelarskiej ;-)
Wszystko zależy od stopnia trudności i pracochłonności elementu.
Oczywiście zdarzają się niedolewy, ale biorąc pod uwagę powtarzalność elementów i wykorzystanie ich przy okazji budowy tego samego lub podbnego typu pojazdu, bardzo ułatwia i skraca czas budowy modelu.
Wyobraź sobie, że masz np. siedzieć nad jakąś częścią parę godzin (zazwyczaj tyle schodzi), a jest ich kilkanaście, to ten sam element możesz mieć teoretycznie w 30min (czas stygnięcia żywicy).
Czasami jestem leniwy i małocierpliwy, dlatego też bawię się i używam takich dodatków ; -)

Tymek, do wykonania spawów wykorzystuję masę dwuskładnikową MILLIPUT.

 
09-03-19 13:46  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Karol,
ja używam tego o najdrobniejszym ziarnie, Superfine white.
Przed niepożądanym klejeniem się masy, stosuję metodę zwilżonej wykałaczki ;-)

Dla mnie Milliput jest 100 razy lepszy niż Green Stuff, to dopiero szmaciarstwo lepi się wszędzie, ale nie tam gdzie trzeba :-/

 
06-05-19 19:34  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Witam w kolejnej aktualizacji :-)
Minęły równe dwa miesiące od ostatniego wpisu, więc wypada uzupełnić braki w relacji trójeczki.
Postępy w sumie niewielkie na tej przestrzeni czasowej, ale zawsze to mały krok do przodu.
W tym czasie udało mi się skleić praktycznie cały układ zawieszenia z przekładniami bocznymi, uchwyty mocujące do narzędzi, lampy przód-tył, lufę MG dwie skrzynki na błotnikach, uchwyty do kół zapasowych, podstawę anteny oraz czołową osłonę pancerną kierowcy.
Reasumując, kadłub jest praktycznie ukończony w 90%, a do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze wykonać:
- układ wydechowy;
- rolki podtrzymujące;
- mechanizm napinający;
- koła jezdne, napędowe i napinające;
- pozostałe 8 szt. wahaczy;
- uchwyty do ekranów bocznych.
Po tych zabiegach będę mógł z czystym sumieniem zabrać się za sklejanie wieży ;-)

To tyle tytułem wstępu, i zapraszam do obejrzenia zdjęć.
Wspomniana podstawa anteny, skrzynki oraz uchwyty kół zapasowych:


Elementy zawieszenia:


Pozostałe detale:




Na chwilę obecną, to by było na tyle ;-)

Pozdrawiam serdecznie i do następnego.
Tommy

 
07-05-19 19:47  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Wojtas,
finalnie maluję aerografem, ale niektóre elementy maluję primerem za pomocą małego płaskiego pędzla o szerokości 5mm po to,
aby uniknąć mechacenia papieru szczególnie na dużych powierzchniach lub załamaniach.
Nie chodzi tu o nakładanie finalnej warstwy, ale o to, aby wszelkie "sterczące włoski przykleić " do powierzchni.
Dobrze to widać na zdjęciach płyt czołowych w pierwszym poście.

 
10-05-19 21:18  Odp: [R] PzKpfw. III Ausf. M /WAK+scratch/ 3 Dyw. Panc. SS „Totenkopf” Łuk Kurski 43
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Hej Janku :-)

Od dłuższego czasu używam Surface Primer firmy Vallejo o nr 73.601 ( acrilic-polyurethane) o pojemności 60ml.
Dobrze kryje, fajnie się nim maluje zarówno pędzlem jak i aerografem, ale czasami lubi się zaglucić na końcu duszy...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024