FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 17Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
22-12-17 21:09  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hej Waldi - masz rację - słabo to wyszło. Zacząłem już robić nowe bloczki podwójne - po staremu, jak w poprzednich modelikach i wydaje mi się, że przy armatach, które jeszcze muszę zamontować, będzie lepiej. Ale efekty będę w stanie pewnie pokazać dopiero za jakiś czas. Natomiast tych przy karonadach już chyba nie będę ruszał.

Korzystając z okazji, wszystkim Forumowiczom życzę Dobrych Świąt!

 
27-12-17 08:30  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Bloczki i słoneczka już zostały przedyskutowane, więc napiszę tylko, że zdjęcia robią piorunujące wrażenie. Wygląda to wszytko świetnie.

Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
20-10-18 15:05  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Odkurzyłem modelik, zatem można odkurzyć relację.
Na początek poszły patyczki, które utworzyły bukszpryt.



Aby można było go do końca „olinować”, trzeba było jednak podjąć trudne wyzwanie budowy figury galionowej. Miała ona przedstawiać Merkurego, czyli (jak podaje wiki) posłańca bogów, ale także rzymskiego (lub greckiego - Hermesa) boga handlu, zysku i kupiectwa.
Początkowo bazowałem na rysunku z wycinanki i po kilku próbach wyszło takie coś.



Materiał to modelina i karton – ale ten tylko na skrzydełka na czapce, która (jak wyczytałem z interneta) nazywała się fachowo petasos, co zresztą nie ma większego znaczenia.
Pomalowałem, pocieniowałem, ale wyszło na to, że gość nie bardzo ma co z rękoma zrobić.
Doczytałem zatem jeszcze troszkę o atrybutach Merkurego i dodałem mu kaduceusz, symbol pokoju i handlu, którego przeznaczeniem było uśmierzanie sporów.

Ostatecznie wyszło jak poniżej. Dla mnie to maks możliwości, więc pozostaje mi być zadowolonym:) A najbardziej cieszę się z tego, iż droga do olinowania została otworzona.







I na koniec widoczki ogólne. Merc rośnie.



Pozdrawiam

 
20-10-18 15:26  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Gościu wygląda trochę jak Azja Tuchajbejowicz vel Daniel Olbrychski, gdy go nasze chłopaki na pal nabili, ale może tak lubi:-)?
W każdym razie podziwiam dzierganie w modelinie, ja tak nie umiem i dobrze, że w czołgach nikt sobie nie zawracał głowy strugać na pancerzach patronów albo konstruktorów:P
Całość robi duże wrażenie i zaczyna wgniatać w fotel:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
20-10-18 19:23  Odp: [R] Żaglowy
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hihi, StuG-u, dostrzegłeś w nim CZŁOWIEKA:) i za to Ci dziękuję. Czy Tuchajbej, czy inny bej to już mniejsza.
Zasłoni się jakimiś linami i ledwie będzie widać. W tym cała nadzieja:)

Post zmieniony (21-10-18 09:26)

 
20-10-18 20:31  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Moim zdaniem Merkury wyszedł bardzo fajnie i wcale nie trzeba go będzie jakoś bardzo linami zasłaniać :)
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
01-12-18 14:47  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hej Kudłaty – dzięki. Zatem zostawiamy dziada. A przy okazji – nie będę ukrywał, że bardzo chętnie zobaczyłbym kontynuację Twojej LBP.

Jako, że Merc z tym wystającym bukszprytem wyglądał nieco prowokacyjnie, zacząłem robić kolejne patyki. Ostatecznie wyszły tak:



Pewnie to proste elementy, ale dla mnie były jednak wyzwaniem. Może przez to, że jakoś ciężko wracałem do tego modelu i próbowałem sobie przypomnieć, o co tu w ogóle chodziło. Zanim z grubsza załapałem, dwie pierwsze wersje masztów trafiły do kosza. Dzięki temu nie mogę ich pokazać i w sumie dobrze, bo skutkowałoby to relacyjnym samobójstwem:).

Dlaczego nie wyszło? Głównie przez błędny zamysł, by najpierw wszystko skleić, a potem pomalować. Pomimo kładzenia cienkich warstw farby wychodziło naprawdę słabo i nieestetycznie.

Miałem już to cisnąć na kolejne pół roku, ale podjąłem jeszcze jedną próbę.
Jako materiał wyjściowy miałem kijek o przekroju okrągłym, zatem na jego końcach nadałem mu kształt o przekroju kwadratowym i całość przeszlifowałem.



Następnie pomalowałem dolną częścią. Obejmy oraz wzmocnienia masztu wyciąłem i również pomalowałem przed montażem.

Dopiero wtedy zacząłem to wszystko sklejać do kupy. Obejmy wyciąłem z cienkiego papieru – łatwiej się je wtedy okleja, choć czasem paseczek potrafił się zerwać. Nic to – doklejałem.



Między obejmami przyklejałem (w charakterze dystansu) czarny pasek, dzięki czemu odstępy miedzy owijkami były jednakowo równe na całym maszcie.
Czarny pasek owinąłem czarną linką.



Potem przyszedł czas na listwę, która miała zostać umieszczona z „przodu” masztu. Najpierw wyciąłem samą listwę.
Następnie przymierzyłem ją do masztu i oznaczyłem, w których miejscach należy ją podkleić.



Przed podklejeniem wszystkie elementy lekko wyobliłem, aby pasowały do masztu.
Po podklejeniu i wyschnięciu pozostało odciąć wystające kawałki, pomalować całą listwę i przykleić ją do masztu.
Z pasków czarnego papieru dokończyłem elementy obejm.







Górną część masztu zrobiłem właściwie wg tego samego sposobu. Czyli najpierw pomalowałem i ją, i wszystkie elementy, która miały się na niej znaleźć. Pomalowane elementy przetarłem lekko na krawędziach drobniutkim papierem ściernym, w ramach bezchemicznego postarzania elementów:).



Maszty zostały usadowione w kadłubie i przygotowane pod montaż want. Miałem napisać, że teraz już tylko linki - linki, ale przypomniałem sobie, że kilka detali na pokładzie jednak do zrobienia pozostało. Zatem linki to jeszcze tak za chwileczkę.
Nieco rozebrałem też olinowanie bukszprytu, bo uznałem, że nadaje się i owszem - ale wyłącznie do poprawki.

Oj lubię sobie dokładać roboty przy tym modeliku, lubię.
Jeśli go kiedyś skończę, to sam będę zdziwiony:).



Pozdrawiam

 
01-12-18 18:21  Odp: [R] Żaglowy
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Z LBP stoję na podobnym etapie co Twój Mercury na ostatnich fotkach.
Dostęp do materiałów dodatkowych spowodował, że zapętliłem sobie głowę linkami i temat utknął...

Ale tak to jest z tymi żaglowcami: im dalej w las, tym więcej sznurków :)

Skończę go na pewno, ale jeszcze trochę to potrwa.
Pzdr,

--

Post zmieniony (01-12-18 18:21)

 
06-12-18 15:13  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

I bardzo ładnie wyszły te maszty. A kiedy już skończysz budować Mercurego będziesz zdziwiony, a my wszyscy zachwyceni! (ale kiedy to będzie?-:(()

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
09-12-18 18:08  Odp: [R] Żaglowy "Mercury" (Shipyard 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Hej,

Kudłaty – ach te materiały dodatkowe – przekleństwo i błogosławieństwo w jednym:).

Seahorse – a dość nieoczekiwanie prace przyspieszyły, więc może "kiedyś" jednak nastąpi.


Jednak nie wytrzymałem z linkami:). Zawiązałem jedną na próbę, potem drugą i jakoś tak samo poszło.

Wiązanie want robiłem w ten sposób, że najpierw nakładałem linkę na maszt i wiązałem. Potem odmierzałem miejsca, gdzie należy zamocować jufersy. Po ich obwiązaniu przeplatałem nić. Jej zakończenie jest tym czymś, co od ideału nieco odbiega, ale chyba na tyle mnie na tą chwilę stać.



Zanim olinowałem fokmaszt, wykonałem reling na dziobie. Słupki z drutu miedzianego 0,5 mm, wklejałem w nawiercone otworki, a potem przeplotłem linkę.



Ogólnie (i dość niespodziewanie) pierwszy, całkiem przyjemny etap olinowania za nami. Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy.





Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 17Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024