FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-11-18 22:18  [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

W zasadzie modele kartonowe mają już tak zaawansowaną grafikę, że nie wymagają malowania. Jednak są osoby, takie jak ja, które wolą je malować;)
Do nich to właśnie skierowany jest ten materiał:)
Wbrew pozorom to nie jest wcale taką prostą sprawą. Jeżeli ktoś myśli, że malując model zakryje farbą swoje niedociągnięcia to niestety jest w wielkim błędzie. Każdy błąd będzie jeszcze bardziej widoczny.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na malowanie to:

1. Impregnacja Modelu:

Inaczej mówiąc przygotowanie modelu do malowania. Do tego celu stosuję lakier bezbarwny „Kapon”.



Model należy pokryć dwiema lub trzema warstwami . Tą czynność można śmiało wykonać ręcznie (pędzelkiem) pamiętając, że po każdej warstwie powierzchnie należy delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym o gramaturze 500-800.

2. Szpachlowanie:

Przed pokryciem modelu podkładem należy użyć szpachli, szczególnie w miejscach łączenia się elementów kadłuba, skrzydło-kadłub itp.
Szpachlę wykonuję samodzielnie mieszając talk kosmetyczny z kaponem.
Po szlifowaniu i uzyskaniu zadowalającego efektu szpachlowania model ponownie malujemy Kaponem i przechodzimy do kolejnego etapu – Malowanie:)



2. Malowanie Modelu:

a) Podkład:

Po ww. czynnościach model należy pokryć podkładem. Do tego celu stosuję podkład samochodowego marki „Motip”.



Należy nałożyć około cztery warstwy. Po około dwóch tygodniach (tyle tyle trwa pełne wyschnięcie tego specyfiku) powstanie powłoka, w której będzie można wykonać następną czynność jaką jest rysowanie linii podziału blach i paneli.


b)rysowanie linii podziału blach i paneli:

Linie podziału blach można rysować zwykłą igłą krawiecką (tzw. cerówką). Ja osobiście wykorzystuję poniższe urządzenie;-).



Poniżej zestaw narzędzi potrzebnych do tej czynności, a należą do nich: linijka sztabowa (pozostałość po służbie w armii), linijka stalowa (do długich linii na płaskich powierzchniach) oraz karton 0.5 mm naklejony na taśmę maskującą Tamiya, który następnie tnę na wąskie paski. Taśma ta powoduje to, że pasek ten nie przesuwa się na powierzchni modelu (bardzo przydatny przy rysowaniu na obłych elementach):



W pierwszej kolejności na powierzchni modelu należy narysować linie miękkim ołówkiem (2B)



Następnie delikatnie należy je „wyryć” rysikiem w wyschniętej farbie podkładowej. Wspomagając się ww. narzędziami . Poniżej zdjęcia, na których próbowałem pokazać ich zastosowanie:



Po tych operacjach i po starciu ołówka linie podziału wyglądają tak:



c) Preshading:

Tą czynność należy wykonać za pomocą aerografu.
Na górnych powierzchniach zastosowałem należy zastosować farbę ciemniejszą (ciemny szary lub ciemny brąz w zależności od kolorów zastosowanych w kamuflażu), a na dolnych jasny szary. Niektóre elementy można rozjaśnić białą farbą.


Czynność tą można pominąć pokrywając model czarną farbą, ale nakładanie kamuflażu wtedy jest nieco trudniejsze, gdyż wtedy malujemy każdy panel oddzielnie odpowiednio je cieniując.



d) Kamuflaż

Do malowania można stosować różne farby takie jak akrylowe (Pactra, Gunze typu H), celulozowe (Bilmodel, Gunze typ C) itp. Pactry i Gunze należy odpowiednio rozcieńczyć. Niestety nie można podać odpowiednich proporcji, gdyż każdy musi sobie to sam ustalić. Ostatnio używam gotowych farb do aerografu – Bilmodel (nie trzeba ich rozcieńczać).
Do malowania przydatne też mogą być masa plastyczna „Blutack” taśmy maskujące i maskol:



Kilka przykładów malowania:
Z preshading-em (farba akrylowa - Pactra):



na czarnym tle (farba celulozowa – Bilmodel):



W obu powyższych przypadkach malowania plam kamuflażu zastosowano masę „Blutack”.

Poniżej przykład zastosowania taśmy maskującej:



Po nałożeniu kamuflażu model należy pokryć błyszczącym lakierem bezbarwnym. Lakier stanowi tu doskonały podkład pod kalkomanię.

3. Kalkomania

O nakładaniu kalkomanii raczej nie będę się rozpisywał. Mogę tylko zaznaczyć, że można ją wydrukować samodzielnie, ale tu potrzebny jest program graficzny typu Corel, aby ją narysować oraz specjalny papier do drukowania kalek na drukarce laserowej, który można zakupić w sklepach modelarskich. Występuje on jako przezroczysty lub biały.


4. Wash

Po nałożeniu kalek model ponownie lakierujemy błyszczącym lakierem bezbarwnym. Tym razem pod Washa.
Wykonujemy go z wykorzystaniem plastycznych farb olejnych i białego spirytusu (mieszanka umbry palonej z czarną rozcieńczonych białym spirytusem).
Występują różne techniki jego nakładania. Ja postanowiłem nakładać go tylko w miejscach łączenia blach itp.



Na drugi dzień nadmiar jego należy zdjąć za pomocą chusteczek i patyczków higienicznych:



Ostatnim etapem jest pokrycie modelu matowym lakierem bezbarwnym:)

Poniżej linki do relacji z budowy modeli, których wykorzystałem powyższe techniki:

SAAB J35 Draken
Su-22um3k
MiG-23MF
SAAB JA37 Viggen
JAS J39 Draken

Mam nadzieję, że wystarczająco wyczerpałem powyższy temat i będzie on przydatny przy malowaniu Waszych modeli:)

--

Post zmieniony (27-11-18 08:28)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
mario9 7571 26-11-18 22:18
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
TLB 714 27-11-18 00:29
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
Robert 613 27-11-18 00:31
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
mario9 534 27-11-18 07:03
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
Bizon 504 27-11-18 08:14
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
mario9 547 27-11-18 08:25
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
97 445 27-11-18 10:06
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
TLB 604 27-11-18 10:20
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
pawcio37 520 27-11-18 17:01
 Odp: [Technika] Malowanie Modeli Kartonowych – Samoloty  nowe
Hator 573 27-11-18 20:24

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024