FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-11-18 23:35  [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Cześć,

Zbierając szczękę z podłogi z wrażeń po oglądaniu co niektórych relacji nie mogę wyjść z podziwu jakości łączenia sklejek poszycia - głównie lotników i okrętowców. Może znajdzie się życzliwa(e) osoba(y), które zdradzą w jakim kierunku szukać rozwiązań. Drapię się głównie w sposobie na idealne łączenie sklejek poszycia tak, aby nie czuć łączenia po przejechaniu palcem po takiej spoinie. Coraz bardziej przemawia za mną zastosowanie caponowania przed sklejaniem i/lub lakierowania po sklejeniu po to by usztywnić karton, aby nie krawędź była jednakowej grubości po złączeniu, a karton był sztywniejszy, żeby nie było mikro zwichrowań. Nie wiem, czy lakierowanie nie usunie tego efektu - czy lakier nie zaleje łączeń i nie złagodzi przejścia z jednej sklejki na drugą. Raczej wątpię, że zdjęcia modeli z relacji aż tak "kłamią" i nie pokazują tego efektu, więc sposób na to jakiś musi być.

Na zdjęciu w ordynarnym powiększeniu łączenie sklejek części dennej i widoczne zakrzywienia i niedociągnięcie kartonu. Być może BCG zbyt rzadki, albo za dużo. Pamiętam jeszcze czasy Hermolu i przy łączeniach takich problemów nie było. Butapren zostawia ślady, a polimer ciągnie nitki.

zdjęcie w dużej rozdzielczości

--

Post zmieniony (25-11-18 23:38)

Odpowiedz na tę wiadomość 

26-11-18 11:43  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1

- 2

Ze sklejaniem poszycia okrętu ,samolotu ( w szczególności okrętu ) jest podobnie jak z grą na skrzypcach dostaniesz w ręce Stradivariusa , nuty , smyczek a ni ch... nie zagrasz jak wirtuoz. Mam podobnie i nie mogę sie z tym pogodzić :) .
Zerknij https://drive.google.com/file/d/1iiCPGFcDIGwYoNBbo_vlrlxXCH_0g0UK/view?usp=sharing na tematy o sklejaniu poszycia samolotu , retuszowaniu krawędzi
Sklejanie na kalke techniczną jest w którejś z relacji Arta , teraz nie mogę tego znaleźć ale na pewno jest ( może autor wskaże lokalizację )
Tutaj masz spsób Leszka Cyfera https://www.facebook.com/groups/1756477727956502/files/
pozdrawiam

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

26-11-18 12:12  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
henrykk   

Sposób na „Leszka Cyfera“ tylko dla wtajemniczonych (przynależność do Facebook) – nie ma innej możliwości?

--
Pozdrawiam
Henryk

26-11-18 13:02  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1

- 2

raczej nie

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

26-11-18 14:32  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2

>Na zdjęciu w ordynarnym powiększeniu łączenie sklejek części dennej i widoczne zakrzywienia i niedociągnięcie kartonu. Być może BCG zbyt rzadki, albo za dużo. Pamiętam jeszcze czasy Hermolu i przy łączeniach takich problemów nie było. Butapren zostawia ślady, a polimer ciągnie nitki.<
Zakrzywienia i niedociągnięcia kartonu to raczej wina niedokładnego dopasowania do siebie segmentów poszycia i dopychania ich do siebie na siłę.
Klejenie segmentów do siebie metodą "do czoła" przy użyciu BCG jest bardzo wymagające. Trzeba to niestety sobie wyćwiczyć a segmenty muszą być spasowane IDEALNIE, co w przypadku ręcznie kreślonych wycinanek jest raczej rzadko spotykanym zjawiskiem.
Najprostszą metodą klejenia jest według mnie klejenie na Butapren. I nieprawdą jest, że zostawia ślady. Nadmiar kleju bardzo łatwo zebrać z poszycia zwałkowując go gładkim obłym przedmiotem (zewnętrzna strona wąsa pincety, dłutka kulkowe itp). Butapren może powodować przebarwienia kartonu po jakimś czasie, jeżeli ten był impregnowany wcześniej Caponem, lub lakierem olejnym np. Humbrol. Nasączenie kartonu czymś takim powoduje jakiegoś rodzaju reakcję chemiczną i sprawia że butapren z czasem wnika w karton. Zjawisko to nie występuje zawsze. Zależy od gatunku kartonu i koloru Butaprenu. Im ciemniejszy tym gorzej. Dlatego ja już nie impregnuję modeli Caponem a butaprenu używam wyłącznie jasnego firmy Chem-Pak.
BCG nie zawsze da się zastosować. Nieumiejętne posługiwanie się nim powoduje krowie żebra (rozmiękczenie krawędzi segmentu poszycia opartego na wrędze) lub w drugą stronę, zapadnięcie się łączenia do środka. Najbezpieczniejszą i najbardziej efektowną metodą łączenia jest klejenie skorupy z segmentów poszycia "do czoła" używając BCG, po czym podklejanie łączeń od spodu paskami łączącymi przy użyciu jasnego Butaprenu. Taką skorupę dopasowujesz do szkieletu i kleisz ją do niego także na Butapren. Nie w każdym modelu jednak da się tą metodę zastosować.
Tyle co mogę doradzić.
Jakby co, to dawaj na PW na Kartonworku.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

26-11-18 21:18  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Panowie, dzięki za sugestie.Alski, trochę mnie uspokoiłeś, bo myślałem, że naprawdę robię coś źle, ale na szczęście jestem kimś, kto myśli podobnie o Stradivariusie : ) Modelarstwo to sztuka doskonalenia umiejętności więc dzięki tym technikom mam chociaż szansę wypróbować coś nowego. Laszlik, dzięki za treściwą i techniczną odpowiedź ! Na pewno niebawem się do Ciebie odezwę, bo Twoja technika łączenia sklejek w relacjach to mój ideał. Poćwiczę jeszcze z budeksem. Oklejki dna łączę w skorupę, ale z tą różnicą, że używam BCG i być może, a nawet na pewno mogą wyjść niedoskonałości. Pamiętam jeszcze jak używałem Hermolu to rzeczywiście szło ładniej, teraz tego nie można nigdzie kupić. Koledzy.. wystarczy grzecznie zapytać i człowiek będzie mógł spokojnie zasnąć : ) Dzięki za Wasze zaangażowanie !

Michał,

--
Moje galerie i relacje - https://kartonowe-hobby.pl/galeria-i-relacje/

27-11-18 09:50  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

Taka skorupa kilku oklejek dna niekoniecznie musi pasować do szkieletu, a już nie ma fizycznej możliwości by je dopasowac do burt na styk, szczególnie gdy te burty biegną na dużej długości łukiem.

--
Sven

HMS Ark Royal

28-11-18 14:01  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1

- 2

A co do klejenia BCG to wywołam tu Cevę , popatrz na jego relacje i dokonania w tym zakresie , nie chciałbym skłamać ( a nie chce mi się szukac ) ale Ceva chyba skleja poszycie na BCG. Jeśli kłamie przepraszam ( z lenistwa) . Na pewno da się to zrobić ale to już wyższa szkoła jazdy ( chodzi mi o klejenie poszycia BCG) . Aczkolwiek na pewno najczystsza forma klejenia.

--

28-11-18 14:17  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

Osobiście kleję te oklejki tak, że przy krawędziach z małym 2 mm odstępem smaruję polimerowym, a przy samych krawędziach BCG.

--
Sven

HMS Ark Royal

28-11-18 15:23  Odp: [Technika] Łączenie krawędzi poszycia
MarcinekZ 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4

Czy mógłbyś zrobić zdjęcie w jeszcze większej rozdzielczości..... :) Na moim 88 calowym monitorze widzę pewne błędy. :-)
Spróbuj rzucić klar i pole3rkę... będzie dobrze....;-)

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018