FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
05-10-18 13:58  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Jak wspomniałem, wpierw będą mocowane szkielety skrzydeł, potem będą nasuwane sklejone poszycia.

Poszycia skrzydeł, po odpowiednim uformowaniu, kleiłem wikolem. Obawiałem się, czy nie zwichruje mi na długości elementów, ale ilość wikolu była minimalna, tylko na brzegu spływu skrzydła paseczek kleju nie większy niż 1 mm. Dlaczego wikol? Jak zwykle może być to początek do długiej dyskusji, ale ja nim po prostu lubię kleić. Do tego szybko i ładnie wiąże, co widać na zdjęciach.

--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
05-10-18 14:02  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Montaż na sucho, zarówno szkieletu skrzydła, jak i poszycia.
Wszystko ładnie pasuje :D

Łączenie skrzydeł z kadłubem będzie jeszcze oklejane.

--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
05-10-18 14:29  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
frezzo 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czy będziesz wzmacniał czymś szkielet centropłatu np. pręt/drut spawalniczy czy inny sztywny drut?

 
05-10-18 17:30  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Zastanawiam się właśnie, czy zamiast 15B nie wstawić jakiegoś druta lub patyczka.

 
21-11-18 22:39  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam ponownie po dłuższej przerwie. Aby zdążyć z projektem na obchody 100 lat Niepodległości każdą wolną chwilę przeznaczałem na klejenie, a na relację czasu zbrakło. Teraz nadrabiam. Model sklejony! Jednak wszystko po kolei i galeria będzie na końcu.

Powracając do relacji:
dopasowując kolejne części kadłuba okazało się, że choć obrysem części pasują dobrze, to nadruk jest przesunięty, co powoduje, że aby zachować ciągłość malunków na boku, drugi bok musi być z przesunięciem


Z częścią 12 (okna kabiny pilotów) i 13 (dach kabiny) zaistniał pewien problem. Wpierw skleiłem te dwie części odpowiednio je formując. Niestety, aby krawędzie dachu (jeśli tak to można nazwać) ładnie dopasowały się do "dachu" części 3 i dolne krawędzie okien do części 2, część 12 zaszła na część 3. Zastanawiałem się, czy przycinać aby wyrównać, ale postanowiłem zostawić tak jak wyszło.


Tak jak wcześniej sygnalizowałem, wręgi kadłuba są minimalnie za małe, więc lepiej wyciąć je z zapasem i później opiłować według potrzeby. Wpierw wklejam pasek łączący z ząbkami, a wręgę dopiero wewnątrz tej wklejki. Pasek łączący do wręgi przyklejam klejem polimerowym. Wikol by rozmiękczył i pofalował właściwe części kadłuba.

Po odpowiednim usadowieniu wręgi, miejsce łączenia smaruję dokładnie wikolem. W tym miejscu łączenie wręgi jest z ząbkowaną wklejką, co powoduje, że wikol nie rozmiękcza właściwej części kadłuba.

--

Post zmieniony (25-11-18 22:52)

 
21-11-18 23:01  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Postanowiłem zrezygnować z części 15B. Części 15C świetnie się układają na kadłubie i utrzymują szkielet skrzydeł, jak i całe skrzydła, w odpowiednim miejscu. Posmarowałem je wikolem i przykleiłem do kadłuba. Zrezygnowałem z jakichkolwiek innych wzmocnień, co na koniec okazało się słusznym posunięciem. Część 15F trzeba było trochę zeszlifować, aby nie spowodowała nieproszonych wypukłości na poszyciu skrzydeł.

Następnie nasunąłem wcześniej sklejone i oszlifowane na krawędziach spływu poszycie skrzydeł - części 15 - na posmarowane klejem polimerowym wręgi skrzydeł.


--

Post zmieniony (25-11-18 22:59)

 
25-11-18 22:24  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Części 19 i 20 wpierw uformowałem i skleiłem w tylnej części.

Oklejanie łączenia wcale nie było takie proste i niestety nie ustrzegłem się błędów. Postawiłem głównie na dopasowanie nadruków malowania - czerwonych pasów. W części nad płatem należy istotnie docisnąć karton wgłąb Stąd też tak istotne jest wcześniejsze dobre uformowanie tej części, tak aby krawędzie - ta nachodząca na kadłub i tak na skrzydło - były ustawione wobec siebie pod kątem 90 stopni. Na zdjęciach widać, że za słabo docisnąłem karton z przodu nad skrzydłem wgłąb, a klej już zdążył chwycić.

Silniki zacząłem budować od części środkowej 26. Aby mieć później dostęp do części 25A (wentylator), wyciąłem otwór w części 26B. Dzięki temu mogłem od tyłu (od środka silnika) docisnąć odpowiednio wentylator do okapotowania. Część 24 od środka pomalowałem na kolor aluminium. Części 28 i 29, po sklejeniu od środka pomalowałem gun metal. Część 30, ze względu na niewielki rozmiary, też sprawił trochę kłopotów przy sklejaniu. Potem go pomalowałem.

Części statecznika pionowego wpierw uformowałem a potem skleiłem paskiem łączącym. Choć nie jest to na kartonach zaznaczone, u nasady statecznika z przodu także trzeba rozciąć po poziomej linii. Potem połączyłem ze sobą krawędź spływu statecznika tak jak krawędzie skrzydeł.

Stateczniki poziome są niestety trochę niedoprecyzowane. Kadłub w modelu, w miejscu umocowania stateczników poziomych, jest w kształcie rury. W oryginale jest trochę inaczej. Aby dało się ładnie zamontować stateczniki, trzeba je odpowiednio spiłować w miejscu łączenia.


--

Post zmieniony (25-11-18 23:10)

 
25-11-18 22:36  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Przy pylonach silników popełniłem błąd, gdyż zagiąłem z przodu "na ostro" zamiast łukiem.

Podwozie:

Klapy podwozia głównego należy w odpowiednim miejscu zgiąć.

--

Post zmieniony (25-11-18 23:16)

 
26-11-18 10:31  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
henrykk   

Brak wnęk podwozia uważam za duży mankament tego modelu...

--
Pozdrawiam
Henryk

 
26-11-18 10:40  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Patrząc na to, jak ten model jest zaprojektowany i w jakim stopniu przypomina pierwowzór, to brak wnęk jest naprawdę sprawą drugorzędną.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024