FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
25-11-17 18:52  Odp: [R]
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Witam z małą aktualizacją.

Ponieważ poprzednio było nudno, mam nadzieję, że teraz będzie trochę ciekawiej.
(I od razu proszę o wyrozumiałość - model jest na tyle duży a nasłonecznienie na tyle małe, że robienie eleganckich zdjęć z poszczególnych etapów pracy zajmowałoby dużo czasu, więc czasami w tle jest spory bałagan. Po prostu robię fotki "z warstatu" na bieżąco.)

1. Pociągnąłem pierwszą warstwę planek w górę docierając do pierwszego pokładu, który będzie widać (verdek):


2. Przyklejanie kolejnych planek wymagało doklejenia lustra rufy. "Okienka" zrobiłem z kawałka drobniutkiej firanki o 6-kątnych oczkach. Obciąłem ją w takim miejscu, że żona do dziś nie zauważyła:-)))


3. Przykleiłem verdek już w kolorze drewnianym (bardzo podoba mi się ta kolorystyka) i dołożyłem trochę słupków i belek. Wzmocniłem te "wąsy", które sterczały od początku, mając nadzieję, że choć trochę powróciły do planowanego kształtu.
(Konstrukcja pokładów holenderskich okrętów w tamtym czasie była jakby "segmentowa", tzn kładzione były najpierw cztery grubsze deski: dwie (schaarstokken) jako rama gretingów i dwie po zewnętrznej (lijfhouten). Miały one około 6 cali grubości. Dopiero pomiędzy nie dokładało się cieńsze zwykłe deski pokładu o grubości ok. 3 cali. Nie było żadnej reguły dzielenia tych desek w jakikolwiek "wzorek", przybijano je do różnych elementów wzmocnień, tak jak akurat pasowały. Na tych wewnętrznych (schaarstokken) opierały się gretingi, dzięki czemu były na równo z pokładem) Gretingi schowane pod wyższym pokładem są tylko wydrukowane, te które będą w pełni widoczne zrobię oczywiście ażurowe:


4.Niestety na zdjęciach nie uwieczniłem pasów naklejanych na krawędzi pokładu, o które mają się wspierać wewnętrzne ściany burt (ale uwierzcie mi, że są):


5. Tak dojechałem do dziobu, gdzie postawiłem przednią ścianę:


6. No i powklejałem większość obramowań ambrazur najniższego pokładu artyleryjskiego, czyli overloop'a (i przy okazji część na verdek'u):


Prezentuje się to coraz bardziej okazale:



Pozdrawiam
Tomek

--

Post zmieniony (25-09-18 11:10)

 
25-11-17 19:28  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Niezła bestyjka.
I dziękuję za zdjęcia na Postimg. Firewall Fortinet mi nie blokuje zdjęć i mogę się rozkoszować.

 
25-11-17 20:35  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Jak to tam teraz w internetach się mówi? Masz mojego lajka? :)

--
54323031

 
28-11-17 16:33  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

W rzeczy samej prezentuje się coraz bardziej okazale. Ekstra wygląda ten biały kadłub na czarnym tle. Widać wszystkie te śliczne obłości i - co tu dużo mówić – bardzo ładnie obklejone podposzycie.

Może w ramach ciekawostki opowiedz Sz. P. Oglądaczom, dlatego deski na pokładzie zrobiłeś nierówne? Mi już trochę zdradziłeś, ale warto o tym opowiedzieć też innym sympatykom relacji, nawet jeśli będzie to krótka opowieść;).

Pozdrawiam
Mariusz

 
28-11-17 17:34  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

W sumie to już trochę napisałem, że nie było żadnego "wzoru" na układanie desek pokładu, ale mogę to raz jeszcze podkreślić:-))) Czemu nie?
Budowa w holenderskich stoczniach była szybka (pinasy budowano w kilka miesięcy!!!) i nikt nie zawracał sobie głowy "aptekarską" dokładnością. Dodatkowo prowincje holenderskie nie miały niekończących się zasobów leśnych i każdy kawałek drewna musiał być wykorzystany. Dlatego piękne i równiutkie deski na pokładzie i burtach nie występowały. Oczywiście zachowywano określone wymogi konstrukcyjne pod katem wytrzymałości poszczególnych elementów. Można zadać pytanie: czy poszycie pokładów i burt lewej i prawej nie było w związku z tym symetryczne? Odpowiedź: oczywiście, że nie było symetryczne!!! Liczyło się drewno i szybkość budowy, a nie elegancja i wygoda modelarzy w XXI wieku:-)))
Oto fragment "zaleceń" jakie otrzymałem od p. Hovinga w temacie desek pokładu:

"... Their width was rather randomly, as the builder used whatever was available. Please don’t make them too neat. There were big differences. Look up the Wasa site if you want an impression. Butts were on whatever beam there was. Don’t make those ‘brick-layer decks with regular butts all over the place. Wrong!..."

Podobnie było z poszyciem burt: żadnych reguł i "wzorków". Na poniższych zdjęciach są fragmenty wraku pinasy, gdzie jako stealersy pojawiają się ostro zakończone "kliny" - wyobrażam sobie "krytykę", gdyby coś takiego pojawiło się na modelu:-)))



Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
28-11-17 17:38  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

O! I tak mi mów:).
Dziękuję.

 
28-11-17 19:37  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

W temacie drewna

Słucham teraz audiobooka o Szczęsnym Potockim i o okresie końca XVII wieku. Rozbiory, Sejm Wielki i Katarzyna Caryca.
Wtedy nasz Sejm nie dostrzegł inicjatywy która wyszła od posłów angielskich, którzy spodziewali się Pruskiej inicjatywy na zniesienie ceł wiślanych a i Polaków na współprace w uzyskaniu dębiny/sośniny itp m.in z naszych lasów. Po pierwszym rozbiorze cały import drewna szedł przez porty kontrolowane przez Rosije :-) Anglicy nawet polskie drewno musieli kupować za pozwoleniem Rosji co skrzętnie wspierał Szczęsny - targowiczanin.
Plan był taki aby Anglicy wraz z Prusami z pomocą Polski (która dopiero co uchwaliła konstytucję 3 maja w 1791) zaatakowali Rosję. Anglikom chodziło o nasze drewno i import materiałów m.in szkutniczych a Prusom na złamanie potęgi Rosji, która właśnie osiągała krwawo okupioną przewagę nad Imperium Otomańskim. Frakcja angielska pro wojenna była jednak szybko zagłuszona ulotkami drukowanymi w wielkich ilościach przez Rosję, która korzystała z angielskiej wolności słowa :-) plus złote krążki z Rosji wielu anty-wojennym posłom zamykała usta.

Jak sobie pomyślę, że Victory i 90% angielskich okrętów zbudowanych było z drewna polskiego (wtedy Inflanty były nasze :-) to pysio się śmieje. Podobnie pewnie z holenderskim De Zeven Provincien który konkurował z popytem z Anglikami na polskie drewno.:-)

To wszystko zresztą chyba się powtarza :-(.....

 
28-11-17 20:20  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Nie do końca jestem pewien co masz na myśli Darmuszka pisząc, że 90% angielskich okrętów zbudowanych było z drewna polskiego, w tym Victory, więc chciałbym - jeśli pozwolisz Ty i autor wątku - to troszkę rozszerzyć.

Drewna z Polski używano i owszem do budowy żaglowców brytyjskich, ale głównie drewna masztowego - czyli sosny.
Brytyjczycy przez wiele wieków budowali kadłuby swoich okręty z dębu szypułkowego (zdaje się, że również Victory został zbudowany z takiego drewna, ale jest na forum kilku znawców tego akurat okrętu, którzy na pewno potrafią powiedzieć więcej lub to sprostować). Dąb ten był/jest trwalszy od dębu europejskiego. Dlatego właśnie około 90% drewna użytego przez brytyjskie stocznie w latach 1760 - 1788 pochodziło właśnie z drzew ściętych na terenie Wysp Brytyjskich. Owszem - dąb sprowadzany z Gdańska był wykorzystywany na niektóre pasy poszycia zewnętrznego, ale jak to określił pan Krzysztof Gerlach w swojej pracy o drewnie szkutniczym - bez entuzjazmu. Sytuacja zmieniła się dopiero później - na początku XIX wieku, ale to już nieco inna historia.

To co napisałem wyżej to właściwie cytaty z tej książki (Krzysztof Gerlach "Drewno szkutnicze"), którą gorąco polecam wszystkim miłośnikom szkutnictwa historii (a pewnie również dendrologii:)). Wyjaśnia ona m. in., dlaczego dęby brytyjskie były tak dobre jako budulec szkutniczy, a dęby europejskie już niekoniecznie. I choćby to, dlaczego liniowce rosyjskie potrafiły rozpadać się w drodze do miejsca przeznaczenia.

Pozdrawiam
Mariusz

 
29-11-17 13:10  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Mariaszek.

Dziękuję za porcje wiedzy :-) Nie miałem o tym pojęcia a te 90% to moja tania spekulacja oparta na wizycie w Amsterdamskim muzeum gdzie dowiedziałem się, że opalowanie podmokłej czy też bagnistej części miasta wykonane było z dębów sprowadzanych z Polski.
Zatem popłynąłem patriotycznie, że od dębiny po grafen świat naszymi produktami stoi :-)

Kłaniam się.
Darmuszka.

 
23-11-18 18:39  Odp: [R] "De Zeven Provincien" 1665 - 1:100 od podstaw
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

"Niech żywi nie tracą nadziei!"

Minął rok bez 6 dni, kiedy po raz ostatni coś się zadziało w tej relacji. A to dlatego, że coś tam chciałem uprościć, bo nie będzie widać. Potem okazało się, że jednak będzie widać, więc zacząłem zastanawiać się, jak to naprawić i nie kleić nowego modelu.
Zastanawiałem się przez rok:-))) I wymyśliłem!!! Ale nie zdradzę, w czym był problem:-))).

Dokleiłem kolejną część podposzycia, by można było obkleić ramy wszystkich ambrazur...



...i dokleiłem kolor na rufie. W przypadku "7 Provincji" była tylko szarfa z nazwą okrętu (mogła być tylko malowana lub w formie jakiejś płaskorzeźby; wybrałem to drugie), ale często malowano tu widok rodzinnego miasta okrętu lub jakąś morską scenę. Tak jest na np. Batavii. Postanowiłem również narysować wszystkie gwoździe, ale tylko te powyżej linii wodnej...



I przyszedł czas na heroiczną walkę z podposzyciem. Najpierw dokleiłem "kil" i dwie dłuższe planki (zandstroken), które dodatkowo podpierały stewę rufową...


Bardzo ciężko jest zrobić zdjęcie "małpą" (zwaną także "idioten kamera") białym powierzchniom. Dlatego nie za bardzo mogę pokazać szczegóły. Generalnie nie jestem zadowolony: części zaprojektowałem dobrze, ale niestety nie umiem wycinać kartonu 0,7 mm i czysto kleić. Wyszły gdzieniegdzie malutkie szpary, na szczęście jest to wciąż spodnia część kadłuba, więc może na drugiej stronie będzie lepiej (a gdy wydostanę się nad powierzchnię wody będzie już bardzo ładnie:-))



Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024