FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
29-11-18 11:35  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9

- 1

Grupa: QWKAK

Endrju, moim zdaniem dziwoląg OORP (bo dla mnie to dziwoląg) wynika właśnie z błędnego stosowania podanego przez Ciebie źródła.
Wg I.2 powinno się chyba pisać ORP, ORP (jak prof. prof. i inne)
Przecież ORP nie jest skrótem jednoliterowym jak o. czy s..
Ktoś uznał, że może sobie wziąć kawałek skrótu i dopasować do niego zasadę, która tu jednak wg mnie nie pasuje.

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23

Odpowiedz na tę wiadomość 

29-11-18 12:36  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Endrju dzięki za link. Bardzo ciekawy przeczytałem uważnie i niestety ale nie ma tam dokładnie wyjaśnienia podpadającego pod nasze ORPy ;-)
Chyba nie wpadli na to tłumacząc na przykładzie LOTu bo przecież nie ma dwóch czy trzech LOT-ów jest jeden LOT... chyba że chodzi o loty ptaków itp ;-)

I tak jak vwsmok napisał powyżej w tym źródle wytłumaczono skróty liczby mnogiej ale w przypadkach ojców = oo , sióstr = ss.Czyli liczby mnogiej od skrótów "jednowyrazowców".

Chyba że przyjąć zasadę opisaną w dalszej części tego punktu i powinno być np. ORP.ORP "Krakowiak" i "Ślązak" ..............a co jak wymieniam więcej okrętów??
Po za tym po co dwa razy pisać ORP przed wymienianiem dwóch nazw jeśli można napisać przed każdą osobno. Wygląda to bardziej elegancko.
Gdzie tu sens gdzie logika?

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

29-11-18 12:53  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9

- 1

Zastanawiam się czy ktoś kiedyś nie stworzył problemu, żeby potem pokazywać jak go usuwa ;-)
Przecież kiedy wymieniamy np. Krakowiaka, Ślązaka i Pioruna to jeżeli na początku postawimy nawet jedno ORP, to wiadomo, że one wszystkie nasze ;-)
A gdyby trza wymienić po kilka nasze i czyjeś to przecież chyba wystarczy: w akcji wzięły udział ORP X, Y, Z i HMS A, B, C.

--
w budowie:
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23

29-11-18 13:17  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Nie chodzi o to czy są Nasze czy nie, tylko o zwrot nie tyle co grzecznościowy jak na przykładzie że, nie napiszesz Pan Tytus, Pan Romek i Pan Atomek tylko Panowie Tytus, Romek i Atomek. Określenie OORP ma na celu zwężenie proceduralnej treści "zwrotu" do okrętów. Ale jak widać nie każdy lubi odnieść się zwrotem "Panowie" i woli określać pojedynczo "Pan". Bo na Ty, to jak do "Ślązaka" bez ORP. Dlatego ja osobiście tą formę uważam za właściwą i kończę wywód w tym temacie.

--
Moje galerie i relacje - https://kartonowe-hobby.pl/galeria-i-relacje/

29-11-18 13:26  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9

- 1

Michale, zgodziłby się z Tobą gdyby zawsze i wszędzie imiona okrętów były poprzedzane skrótem ORP.
Ale obaj wiemy, że ani zawsze ani wszędzie. Nawet w poważnych książkach historycznych.
To jednak nie to samo, co Pan ;-)

--
w budowie:
Galerie:

29-11-18 18:29  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
ukp   

vwsmok , Janisz,

dajecie argumenty jak antyszczepionkowcy.

Tak jest wg zasad j. polskiego i nie rozumiem całej tej dyskusji.

Pozdrawiam
ukp

--
Na razie pilny obserwator, ale relacja/galeria tuż, tuż

29-11-18 19:51  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
Greg77   

Nie czaję dyskusji. Ale skoro Janisz zrozumiał oo. ss
"I tak jak vwsmok napisał powyżej w tym źródle wytłumaczono skróty liczby mnogiej ale w przypadkach ojców = oo , sióstr = ss.Czyli liczby mnogiej od skrótów "jednowyrazowców""
To teraz tłumacze Okręt Rzeczypospolitej Polskiej - 1 okręt!!
1 o - 2 oo.
2 okręty to Okręt Rzeczypospolitej Polskiej i Okręt Rzeczypospolitej Polskiej czyli OO Rzeczypospolitej Polskiej Rzeczypospolitej Polskiej - to co się powtarza można skrócić - to naprawdę tak trudno zczaić?? Nie odmieniacie wielowyrazowców. Odmieniacie OKRĘTY!!! O - OO!! Rzeczypospolita jedna zostaje!!

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

30-11-18 08:12  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9

- 1

Greg - pokaż mi zasadę, że można ciąć skróty "wielowyrazowce" na kawałki pasujące do innych reguł, te kawałki zmieniać wg tych reguł, a potem sklejać to do kupy i mowić, że "tak jest wg zasad j. polskiego".
Dla mnie to jest właśnie argumentowanie (nie obraź się - cytuję) jak antyszczepionkowcy ;-)
Ja wiem, że polska gramatyka składa się głównie z wyjątków i oboczności, ale jak na razie jedyna zasada, którą wg mnie można do ORP zastosować bez kombinowania daje efekt ORP, ORP.

--
w budowie:
Galerie:

30-11-18 09:37  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
kari   

vwsmok ... napisz do profesorów językoznawców: Markowskiego czy Bralczyka ;-)
Oni na pewno rozwieją Twoje wątpliwości. :-)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30-11-18 09:45  Odp: [N] WAK - ORP Krakowiak i ORP Ślązak
vwsmok 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9

- 1

Rzecz w tym, że ja nie mam wątpliwości - OORP to dla mnie dziwoląg stworzony według pokrętnej i naciąganej argumentacji.
Co nie znaczy, że jak mi ktoś pokaże porządnie uzasadnioną zasadę (najlepiej podpisaną właśnie przez jakichś prof. prof. językoznawców) to nie mogę zmienić zdania i odszczekać
;-))

--
w budowie:
Galerie:

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018