FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
14-11-18 23:47  [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej relacji

Będąc 1 listopada w Lublinie odwiedziłem miejsce pochówku "ojca" linii samolotów, z których najważniejszy, czyli PZL P.11c, był obrońcą polskiego nieba w pierwszych dniach wojny rozpoczętej we wrześniu 1939 roku. Utalentowany, młody inżynier, Zygmunt Puławski pochowany został na cmentarzu przy ulicy Lipowej w centrum Lublina, po wypadku lotniczym, który miał miejsce na Ochocie w Warszawie.Ostatnie dni to również szereg uniesień patriotycznych, w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, w których to czasie nie omieszkałem skorzystać z obchodów organizowanych jak co roku w Warszawie.Dodatkowo dzień później, czyli 12 listopada, miała miejsce 14 rocznica śmierci naszego najlepszego asa lotniczego, którym był Stanisław Skalski.


(źródło zdjęcia http://ipsb.nina.gov.pl/a/foto/pilot-stanislaw-skalski)

Także w niedzielę 11 listopada po powrocie z Marszu Niepodległości, postanowiłem uczcić tą niebywałą rocznicę oraz oddać hołd Zygmuntowi Puławskiemu i Stanisławowi Skalskiemu, w sposób dla nas charakterystyczny, czyli modelarski.

Prawie wszyscy modelarze lotniczy uważają, że każdy powinien mieć w swojej kolekcji Spitfire'a. My Polacy również do takich obowiązkowych modeli zaliczamy PZL P.11c. Także, przyszedł czas, żeby postarać się zbudować własny. Model wydany nakładem wydawnictwa Andrzej Haliński, czyli w moim przypadku norma. Tłuczony przeze mnie od roku szwabski pomiot jest już na ukończeniu, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby rozpocząć budowę nowego modelu. Oczywiście materiały do niego posiadałem w swojej biblioteczce od dłuższego czasu. Nie wiem, czy są jeszcze jakieś inne publikacje, ale wydaje mi się, że to co zgromadziłem, plus zdjęcia zrobione w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, to jest wystarczająca dokumentacja.Pierwszy start z tym modelem mam za sobą, a odbyło się to około 10 lat temu i zakończyło na kabinie pilota. Może gdzieś w czeluściach Internetów jest jeszcze relacja, jednak zapewne zdjęcia już na niej wygasły, więc nie ma co wracać i do relacji, i do tamtego modelu. Także zaczynam zupełnie od nowa.
Założenie, jakie przyjąłem odnośnie tego modelu jest takie, żeby był sklejony w najlepszy sposób jaki potrafię, gdyż samolot na to zasługuje. Oczywiście planuję użyć wszystkich dodatków jakie są tylko możliwe, podobnie jak to uczyniłem w poprzednim modelu. Posiłkuję się relacją mistrza standardu, czyli Wojtka P. znanego pod wdzięcznym pseudonimem ceva. Wojtek osiągnął fantastyczny efekt, jednak widać po zdjęciach, że konstrukcja modelu jest bardzo karkołomna, więc prosto nie będzie.
Przez ostatnie dni zastanawiałem się nad imitacją żłobkowanego poszycia blaszanego, czy w ogóle jest sens to robić w modelu. O ile wiem, jest jeden model z takim efektem. Pokusił się o to Marcin Grygiel, jednak ja nie widziałem jego modelu na żywo, więc nie wiem czy walka z trasowaniem, jest tego warta. Według AJ-Press żłobkowanie miało promień 1mm, a odległość pomiędzy "falkami" wynosiła 5mm. W skali daje nam to 0,15mm, czyli mało! Mimo wszystko postanowiłem spróbować i trasowałem te powierzchnie za pomocą szpikulca dostępnego w AK-5 Olfy. Dodatkowo należało również wykonać brzechwy w odpowiednich miejscach. Nie wiem niestety jakiej wysokości one były w samolocie, ale wstępnie, żeby było łatwiej, próbowałem wycinać cienkie paski z kartonu 0,2mm w kolorze, o szerokości około 0,5mm, przyklejając je na płasko, jednak to nie zdało egzaminu. A później z różnego rodzaju pasków łączących z modelu, wycinałem w odpowiednim kolorze paski szerokości około 0,8mm i przyklejałem je bokiem o grubości 0,2mm. To wydaje mi się być akceptowalne. Żeby zrobić próbę czy podołam takiemu zadaniu i czy ma to sens wizualny, zacząłem od czegoś małego, czyli statecznika pionowego. Efekt widoczny jest poniżej.Po wysłaniu tych zdjęć na świeżo do Laszlika odpisał mi, że różne odległości pomiędzy trasowanymi liniami psują efekt (robiłem je ręcznie od linijki, jedna po drugiej). Nie jest to bardzo widoczne gołym okiem, jednak po powiększeniu już rzuca się w oczy. Także starałem się znaleźć na to rozwiązanie. Zakupiłem w pasmanterii igły w rozmiarze 12 czyli najcieńsze jakie były. Ich średnica to 0,35mm, więc po sklejeniu ze sobą, będą tworzyły paski w odległości od siebie około 0,35-0,4mm, jest to 3 razy więcej niż wynika z przeliczenia żłobkowania. Jednak okazało się, że idealnie się to zgrywa z liniami grafiki na modelu. Zapewne autor modelu zwiększył odległości, żeby oszukać oko oglądającego, w przeciwnym wypadku linie zlałyby się w całość. Ale tak naprawdę było mi to na rękę. Także zbudowałem narzędzia do trasowania widoczne poniżej. Jedno z 3 igłami, natomiast drugie z 5. Do ich budowy użyłem cyjanoakrylu, nitki i patyczków do lodów.Efekt nowego trasowania jest widoczny poniżej. Niestety nie jestem w stanie zrobić zdjęć, żeby to było lepiej widoczne. Ale póki co gra wydaje się warta świeczki. Schody mogą się zacząć przy skrzydłach, ale będę o tym myślał jak będę je budował.I jeszcze na koniec trochę lepsze zdjęcia statecznika pionowego. Retusz wykonany za pomocą wymieszanej Tempery, jeszcze będzie poprawiany w trakcie dalszej budowy.Pozdrawiam!

Post zmieniony (15-11-18 09:47)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-11-18 22:44  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie,
Winek również dziękuję za link. Wyprowadziłeś mnie z błędu, bo nie wiedziałem, że ktoś jeszcze oprócz Marcina, się nad tym męczył.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-11-18 23:39  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej odsłonie relacji.

Wczoraj przypadała 103 rocznica urodzin Stanisława Skalskiego. Starałem się wyrobić z aktualizacją, właśnie na ten dzień, jednak niestety mi się nie udało.
Intensywne prace nad skrzydłami trwały od kilku dni. I pomimo, że nie zostały jeszcze w pełni skończone, pozwolę sobie zrobić krótką prezentację na temat tego w jaki sposób powstawały. Przepraszam z góry za jakość zdjęć, są one robione niestety telefonem, nie mniej chciał uchwycić etapy powstawania, a nie chciało mi się za każdym razem rozkładać ze sprzętem do fotografowania. Lepsze zdjęcia pokaże w następnej odsłonie, kiedy skrzydła będą gotowe, a wraz z nimi stateczniki i powierzchnie sterowe.
Słowem wstępu chciałem zaznaczyć, że są to najtrudniejsze skrzydła jakie kleiłem do tej pory. Bardzo cienki dźwigar w okolicy centralnej powoduje duże odkształcenia, nawet po zaimpregnowaniu CA i oklejeniu poszyciem. Co prawda autorzy dodali szablon, jednak według mnie jest on niewystarczający.
Idąc za radami osób, które wcześniej kleiły ten model, postanowiłem dźwigar połączyć w całość przed wycięciem (w modelu jest on podzielony na trzy części). W tym celu zaznaczyłem oś symetrii (1) i zgodnie z nią nakleiłem środkową część dźwigara na tekturę 1mm. Następnie przedłużyłem linie wyznaczającą miejsce przyklejenia wzmocnień (2). Jest to linia wyznaczająca oś dźwigara w kierunku końca skrzydeł. Na tej podstawie przykleiłem części W13L i W13P korygując ich ustawienie z linią (3), która jest przedłużeniem linii (2). W ten sposób otrzymałem poprawny wznios skrzydeł.Po starannym wycięciu z tektury zachowałem dolną część odpadu, która służyła jako szablon. O tyle lepszy niż proponowany przez autorów, że kształtował dźwigar po jego całej rozpiętości. Przykleiłem go taśmą malarską i w odpowiedniej kolejności doklejałem następne części na bieżąco wzmacniając za pomocą CA.Kiedy cały szkielet był gotowy i dokładnie wysechł, przeszlifowałem go, a następnie wypełniłem XPSem, który pozyskałem z pozostałości podkładek pod panele. Grubość XPS to było 5mm i okazało się to za mało, więc miejscami kleiłem warstwowo. Kleiłem przezroczystym klejem Technicqll do gąbki i styropianu. Działał tak samo jak butapren z tą różnicą, że nie rozpuszczał XPS.Postanowiłem spróbować takiej techniki na podstawie doświadczeń radzieckich modelarzy, którzy na potęgę używają styroduru i to z całkiem dobrym efektem. Problem był tylko z narzędziem do docinania. Po przejrzeniu relacji Technika, stwierdziłem, że sam nie zrobię tego urządzenia, bo nie mam takich materiałów, ale na szczęście udało mi się znaleźć taki wynalazek jak poniżej, na allegro za 60zl. Cena do zaakceptowania.Także po zainstalowaniu końcówki widocznej poniżej, rozpocząłem cięcie pianki. Wyszło mi to średnio, bo nie mam doświadczenia, ale kolejnym razem na pewno będzie lepiej.Posiadając już szkielet przyszła pora na poszycie. Pomimo zastosowania wypełnienia w szkielecie i tak postanowiłem zrobić podposzycie. Powodem było to, że po trasowaniu karton stał się wiotki i jego odkształcenia były nieprzewidywalne. Odrysowałem każdy element poszycia w następujący sposób.Karton pozyskałem z pozostałości surówki Tempesta, którą kleiłem jakiś czas temu. W związku z tym, miałem pewność, że właściwości kartonu są te same lub maksymalnie zbliżone. Następnie skleiłem za pomocą BCG całe poszycie „w powietrzu” odpowiednio je kształtując. Do łączenia segmentów skrzydeł użyłem pasków łączących z wycinanki.Później pomiędzy paski łączące, powklejałem wcześniej odrysowane podposzycie za pomocą butaprenu. Podposzycia nie wklejam w krawędź natarcia, gdyż tam ze względu na krzywiznę, karton jest wystarczająco sztywny.Jak wszystko wyschło wkleiłem szkielet do środka za pomocą kleju Technicqll (normalnie używam do tego butaprenu, ale tym razem rozpuszczał XPS). W ten sposób skrzyła były niemal gotowe.Ostatnim elementem było wykonanie brzechw na spodniej stronie płata. Wykorzystałem do tego drugą wycinankę (niestety brak zapasu koloru jest zmorą), wycinając imitacje brzechw. Użyłem do tego patentu znalezionego na którymś forum. Początkowo próbowałem z dwoma ostrzami obok siebie, jednak były za blisko. Nie mniej po włożeniu między ostrza kartonu 0.2mm, wysokość wycinanych pasków była dla mnie dobra.Tak jak w przypadku statecznika pionowego, paski przyklejałem w pionie. Żeby zrobić to równo i w miarę prostopadle do powierzchni płatu, zapierałem pasek o plastikową kartę reklamową (może być również płatnicza lud dowód osobisty). Natomiast kartę przyklejałem do skrzydła taśmą Tamiya, żeby się nie poruszyła w trakcie przyklejania. Oczywiście odbywało się to z pomocą BCG, a wszystkie przybory potrzebne w tej operacji, znajdują się na zdjęciu poniżej.Efekt widoczny jest na zdjęciach poniżej.Jak widać nadruk na brzechwach jest niestety jednostronny. Nie miałem możliwości znaleźć dwustronnego druku w odpowiednim kolorze, który w tym przypadku byłby najlepszy. W związku z tym jestem zmuszony niezadrukowaną stronę wyretuszować. Jednak nastąpi to w czasie, jak będę retuszował stateczniki i powierzchnie sterowe. Na chwilę obecną, całość skrzydeł widocznych powyżej, nie została w żadnym stopniu retuszowana.

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-11-18 08:18  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Wlasnie dostalem komunikat ze przekroczylem limit transferu. Wiec zdjecia beda widoczne w sobote.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-11-18 14:58  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Wybaczcie za te zdjęcia, ale kurna nie będę dokupować transferu, bo to jest według mnie bez sensu.
Klejem smaruje na grubo całość, tak żeby była jeszcze możliwość manewru i najważniejsze jest to, żeby poszycie się domknęło równo na krawędzi spływu. Jeżeli coś jest nie tak to rozklejam i próbuje kolejny raz. Oczywiście wcześniej przymierzam kilkanaście razy.
Kiedyś robiłem to na styk, biorąc za bazę znacznik na wręgach z krawędzi natarcia, ale kończyło się to zazwyczaj jakimś delikatnym przesunięciem, albo brakiem zbiegnięcia się obu powierzchni na krawędzi spływu.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-12-18 19:55  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej aktualizacji

Odrywając się od przedświątecznych obowiązków, udało mi się zrobić kilka zdjęć gotowym skrzydłom, statecznikom oraz powierzchniom sterowym. Proces powstawania tych elementów opisałem poprzednim razem dość wyczerpująco, także teraz chciałbym skupić się na zdjęciach szczegółów, bez zagłębiania się w tekst. Nic nie było jeszcze lakierowane, a wstępny retusz został wykonany głównie na krawędziach spływu i brzechwach. Po lakierowaniu ubytki w retuszu zostaną jeszcze wypełnione. Widać również, na niektórych zdjęciach, przebarwienia wynikające z użycia cyjanoakrylu, głównie na krawędziach spływu skrzydeł. Liczę jednak, że zniwelują się one, kiedy zostanie położony lakier bezbarwny.

W tym miejscu chciałbym życzyć Wam wszystkiego dobrego z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-01-19 23:49  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnym roku modelarskich zmagań z kartonem

Jak wspomniałem we wcześniejszych relacjach, ostatnio staram się zaczynać nowy model od najtrudniejszych elementów. Tutaj zrobiłem podobnie. Po zakończeniu prac nad usterzeniem i statecznikami, a przede wszystkim mewim skrzydłem, które uważam za najtrudniejszy element w modelu, przyszła pora na kadłub. Pod względem trudności, kolejnym powinien chyba być silnik, jednak bez kadłuba, jego poprawna budowa, a tym bardziej waloryzacja, jest niemal niemożliwa. Stąd czas na wcześniej wspomniany kadłub.
Podobnie jak poprzednio, poszycie wykonałem "w powietrzu" bez wklejenia szkieletu wewnątrz. Na tym etapie był on mi potrzebny tylko do nadania kształtu poszyciu. Całość podkleiłem kartonem, podobnie jak to odbyło się w skrzydłach, oraz połączyłem poszczególne segmenty, za pomocą pasków łączących, zaproponowanych przez autora. W miejscu kabiny pilota od razu wkleiłem wewnętrzne poszycie kabiny dodając wszystkie podłużnice i poprzecznice, zapożyczone z drugiej wycinanki. Jak widać wyciąłem prawe panele inspekcyjne, gdyż w zamyśle ta strona będzie odpowiadać za ekspozycję uzbrojenia i wyposażenia wnętrza kabiny pilota. Od spodniej strony kadłuba planuję oddzielnie wykonać dodatkowy zbiornik paliwa wraz z mocowaniem.

Z powodu otwartych luków inspekcyjnych, postanowiłem zwaloryzować kratownicę nośną. Oprócz tego zależało mi również na uplastycznieniu widocznego zbiornika paliwa znajdującego się przed kabiną pilota. Te zmiany zmusiły mnie na duże przeróbki w konstrukcji modelu. Nie było to problemem, ponieważ w oryginale kratownica i wiele elementów wyposażenia kabiny były w kolorze aluminium. Także wszystkie zmiany zostaną pokryte warstwą farby w dalszym etapie budowy.
Problemem jednak okazało się rozwikłanie, jak wyglądał w rzeczywistości P.11c. Okazuje się, że wiele elementów z egzemplarza muzealnego nie jest oryginalne. Trafiłem na ciekawy wątek na sąsiednim forum , gdzie modelarz dość skrupulatnie zajmuje się tym tematem. I powiem szczerze, że chętnie ściągnę od niego wiele rozwiązań. W dodatku pójdę na taką łatwiznę i nie będę tego sprawdzał, bo przy pierwszych próbach okazuje się, że mam na tyle kiepski materiał, ze rozwikłanie niuansów konstrukcyjnych jest bardzo trudne. Zatem z góry przepraszam, jeżeli w dalszej budowie okaże się, że model nie zgadza się merytorycznie ze stanem rzeczywistym z roku 1939. Nie mniej będę się starał wypośrodkować to jakoś sensownie.Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-01-19 11:14  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Dzięki Panowie

Mariusz. Od dłuższego czasu jestem zwolennikiem takiego typu klejenia kadłuba. Dzięki temu unikam krowich żeber, o które się obawiasz. Podposzycie, które stosuje na tyle wzmacnia konstrukcję poszycia zewnętrznego, że szkielet jest niemal niepotrzebny. Jednak używam go głównie w celach zachowania symetrii modelu i szlifuje go, tuż przed wklejeniem, do tego stopnia, żeby miał minimalny luz. Później ten luz jest niwelowany większą ilością butaprenu. Stąd też jestem zwolennikiem szkieletów okrętowych w samolotach, bo ułatwiają one taki typ klejenia.
Natomiast jeżeli chodzi o kratownice to jest ona nasączona w całości cyjanoakrylem, a po sklejeniu w całą konstrukcję jest na tyle sztywna, że nic by się nie stało z nią nawet przy użyciu dość dużej siły.

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-09-19 21:26  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam po bardzo długiej przerwie.

Niestety, mimo upływu czasu, niewiele zrobiłem przy modelu. Wszystkie siły modelarskie zostały skierowane na czwórkę Spitfire'ów i dopiero jak je zakończyłem, to wróciłem do Jedenastki. Także wstępny plan ukończenia budowy na 1 września bieżącego roku legł w gruzach. Co niestety długo nie dawało mi spokoju, gdyż planowałem wyjątkowo uczcić 80 rocznicę walk obronnych Stanisława Skalskiego na tym samolocie. Tak czy inaczej, obecnie jest to jedyny model nad którym pracuję, więc mogę mu poświęcić pełną uwagę, co mam nadzieję za skutkuje dobrym efektem końcowym.

Dwa tygodnie temu, przy okazji wizyty na Festwialu Modelarskim w Jaworznie, wybrałem się do Krakowa do Muzeum Lotnictwa. Jedenastkę widziałem już kilkukrotnie, jednak to był pierwszy raz po remoncie, jaki przeszła dość niedawno. Mój odbiór był bardzo pozytywny, szczególnie, że zostały wymienione koła na takie, które są bliższe oryginałowi. A co za tym idzie, charakter samolotu zmienił się diametralnie w stosunku do tego co było wcześniej. Dzięki uprzejmości Pana przewodnika z Muzeum Lotnictwa (niestety nie pamiętam nazwiska), miałem możliwość wskoczyć za sznurek i porobić dowolne zdjęcia jakie mnie interesowały. W sumie od razu jechałem z takim nastawieniem, więc miałem przy sobie miarkę, aby zmierzyć wielkość kilku elementów (między innymi brzechwy, które mają w rzeczywistości 10mm). Nie omieszkałem strzelić sobie pamiątkowej fotki z samowyzwalaczem! :)Co do samego modelu, to na podstawie zdjęć z czasopisma Aeroplan (numer specjalny o P.11c), zacząłem waloryzować kabinę pilota. Wszystko co jest widoczne na zdjęciach jest gotowe do malowania na kolor aluminium. Także po pomalowaniu zostanie położony wash, wklejony fotel, a wszystkie kolejne podzespoły będą już malowane na bieżąco przed wklejeniem na odpowiednie miejsce. Fotel lekko poprawiłem, chociaż można by to było zrobić lepiej. Dopiero na zdjęciach zauważyłem, że uchwyty na oparciu są trochę za duże. Ale już trudno się mówi. Nie wiem czy na fotelu będzie kładziona poduszka skórzana, zobaczę jak to się będzie prezentować po malowaniu.Natomiast to co jest dodane w tym miejscu to myślę, że dobrze widać. Są to wszystkie zespoły, które uznałem, że należy wkleić przed malowaniem. Większa ich liczba mogłaby utrudnić później dostęp do wklejenia kolejnych. Zgodność z oryginałem jest bardzo ciężko wyegzekwować. Wiele współczesnych materiałów opiera się na tym egzemplarzu muzealnym, a wiadome jest, że samolot przeszedł kilka przeróbek w trakcie wojny przez Niemców i już po wojnie w trakcie napraw i konserwacji. Także, jeżeli ktoś jest pewny, że zrobiłem coś niezgodnie z rzeczywistością na rok 1939, to niestety mogę w tym momencie tylko wzruszyć ramionami i powiedzieć "Trudno!". Nie ma co się rozpisywać, zapraszam do przejrzenia zdjęć.W kolejnej aktualizacji zaprezentuję te elementy po pomalowaniu.

Pozdrawiam

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-10-19 10:22  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

Potrzebuje pomocy, bo niestety sam niewiele ustalilem. Dokladnie chodzi mi o radiostacje uzywana na P.11c. Prawda jest, ze nie wszystkie samoloty byly zaopatrzone w radiostacje we wrzesniu 1939 roku i nie ma pewnosci, ze egzemplarz Stanislawa Skalskiego ja posiadal (wg. wikipedii, o ile mozna ja uznac za wiarygodne zrodlo, na 106 samolotow, posiadalo ja 89), wiec zakladam, ze tak. Udalo mi sie ustalic, ze radiostacja montowana na P.11c to N2L/M konstrukcji Państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych (PZTiR) w Warszawie. W internetach znalazlem zdjecia tej radiostacji w wersji dla piechoty. Czy ktos z Was posiada informacje/zdjecia/schematy rysunkowe dotyczace tej radiostacji, a dokladnie jej wygladu i sposobu montowania w P.11c? Moze podobna byla montowana w nowszych Losiach? Bylbym wdzieczny za informacje.

Dziekuje!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-11-19 21:14  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam!

Dzisiaj przypada kolejna rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Oznacza to również, że minął rok od kiedy zacząłem budowę P.11c. Przyznam szczerze, że rozpoczynając ten model, nie sądziłem, iż zejdzie mi z nim tak długo. Muszę tu jednak nadmienić, że przez ten rok nie skupiałem swojej uwagi tylko na Jedenastce, ale powstało również 4 samoloty Spitfire, co można było śledzić w równoległych relacjach.

Obecnie na moim stanowisku pracy leży tylko ten model i wszystkie swoje siły skupiam na tym, żeby go zakończyć. Idzie to z różnym niestety skutkiem, bo po pierwsze sam model nie jest prosty, a po drugie staram się zwaloryzować wycinankę i zbliżyć ją merytorycznie do rzeczywistego samolotu. Materiałów jest niestety jak na lekarstwo, czemu dowodzi moja ostatnia prośba, która odbiła się bez żadnego echa. Nie pozostało mi nic innego, jak oprzeć się na tym co mam i niestety trochę pofantazjować, czego bardzo nie lubię. Ale o tym później. Na wstępie chciałbym pokazać pozostałości kabiny modelu, który sklejałem jakieś 10 lat temu i wtedy wydawał mi się maksymalnie zwaloryzowany. Jak widać standardy się zmieniają.Powrócę teraz do obecnego modelu. Całość została pomalowana farbą aluminium firmy Gunze, serii Mr.Metal Color. Pierwszy raz użyłem tej farby i niestety jestem bardzo niezadowolony. Pod spód użyłem podkładu, czyli czarnego Mr.finish. Jednak farba zostawia srebrny ślad na palcach podczas dotknięcia i to pomimo upływu czasu. Oprócz tego sama powierzchnia nałożonej farby zostawia wiele do życzenia. Okazało się jeszcze, że jest na podobnej bazie jak enamel, więc nie można użyć olejnego washu bezpośrednio na jej powierzchnię. Postanowiłem więc polakierować bezbarwnym akrylowym lakierem. Początkowo się sprawdziło, jednak jak się coś przykleja do tej powierzchni, to odpada płat lakieru razem z przyklejonym elementem. Ogólnie klapa po całości, ale trzeba jakoś sobie radzić, bo nic innego z tym zrobić już nie mogę. W dalszej części prac powróciłem do valejo air w kolorze aluminium.

Wracając do merytorycznej strony modelu, to w kilku miejscach jest to fantazja. Szczególnie jeżeli chodzi o segment za fotelem pilota. Co prawda, po włożeniu wszystkiego w poszycie nie widać praktyczni nic, więc teoretycznie nie powinienem się przejmować. Jednak lubię, jak po wielu poszukiwaniach uda mi się zrobić coś, w miarę zgodnego z rzeczywistością historyczną.
I tak temat wspomnianego wcześniej radia. Nie mam pojęcia jak wyglądała wersja lotnicza, więc tu jest chyba wersja piechoty. Nie wiem totalnie w jaki sposób i gdzie było ono montowane oraz w jaki sposób było podłączone do regulatora w kabinie. Aparaturę sterowania radiem i jej umieszczenie ściągnąłem, z relacji na innym forum, o której pisałem wcześniej.
Ten sam problem tyczy kształtu i dokładnego położenia butli ze sprężonym powietrzem. Lokalizacje z grubsza można wywnioskować po rysunkach, jednak koliduje ona z cięgnami. Wykonałem czarną "skrzyneczkę" na przedniej ścianie klatki tuż za odrzucanym zbiornikiem. Występuje ona w wersji muzealnej, jednak wydaje mi się, że w 1939 czegoś takiego nie było.
Jak widać na poniższych zdjęciach, zmieniłem również zagłówek pilota, na taki który zaobserwowałem na zdjęciach z epoki. Takiego jak jest w muzeum i w modelu, nie widziałem nigdzie w materiałach źródłowych. Zagłówek wykonany został z czegoś w rodzaju modeliny. Jest to dwuskładnikowa masa Epoxy Putty firmy Tamiya pomalowana po wyschnięciu. Pasy pilota natomiast, to również moja interpretacja zdjęć, wykonane zostały z pozostałości innych pasów od firmy HGW.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć tego co udało mi się zrobić do tej pory.
Pewnie o czymś zapomniałem napisać, ale uzupełnię w razie potrzeby przy kolejnej aktualizacji. Teraz zajmę się lewą burtą kabiny, która również ma kilka zagadek.

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-11-19 14:46  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Czesc Stasiu, dzieki.

No wlasnie nie pisalem o tym, dlatego mowilem, ze pewnie o czyms zapomnialem wspomniec. Ten pasek klinowy to w rzeczywistosci byl lancuch taki jak rowerowy, a moze nawet i rowerowy. Niestety nie mialem pomyslu jak to zrobic, zeby chociaz troche przypominalo rzeczywistosc. Takze wzialem miedziany drut i sciskalem go obcegami co niecaly milimetr. Pozniej pomalowalem metalizerem gun metal i dodalem jakis tam wash. Wyszlo jak widac.

A farba naokolo wypsikana dlatego ze ciezko bylo pomalowac we wszystkich zakamarkach, bo ta kratownica dosc skomplikowana. Takze jak obracalem nia to i napsikalem naokolo jak szalony.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-11-19 23:18  Odp: [R] PZL P.11c (Wyd. AH) - obrońca niepodległości Polski
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam

W związku z tym, że dzisiaj przypada 104 rocznica urodzin Stanisława Skalskiego, jakiś czas temu postanowiłem, że uczczę ten dzień w sposób modelarski w swojej relacji. Starałem się dość mocno, aby wyrobić się z zakończeniem pracy nad kokpitem właśnie dzisiaj. Także wróciłem po pracy i zabrałem się za ostatnie poprawki, później zdjęcia i poniżej przedstawiam gotową, dużą część modelu. Co prawda brakuje jeszcze busoli, dźwigni napinacza pasów i jeszcze kilku drobiazgów, ale zostaną one wklejone tuż przez zamknięciem kadłuba.

Na początku chciałbym pokazać jak wyglądały niektóre elementy w trakcie prac nad nimi. Są to rozrusznik Viet, z którego jestem bardzo zadowolony, karabiny maszynowe wz.33 oraz tablica przyrządów. Co do tej ostatniej to zrobiłem zdjęcie tak, aby skonfrontować mój wyrób z tablicą proponowaną przez firmę Yahu do modelu plastikowego w skali 1/32. Początkowo chciałem jej użyć i nie planowałem robić własnej, jednak z biegiem czasu zaczęło mi przeszkadzać, że jest lekko za mała, a przede wszystkim ma nieodpowiednie kolory cyferblatów poszczególnych wskaźników. U mnie niestety też nie są idealnie dobrane, ponieważ powinny być ciemniejsze. Jednak po próbach z granatowym, czerwonym i brązowym, okazywało się, że wskazówki i cyfry są wtedy niewidoczne. W rzeczywistości były one koloru białego lub kremowego, jednak u mnie są czarne ze względu na technikę ich wykonania. Ja zrobiłem projekt w Corelu, a później naświetliłem je na kliszy. Są one czytelne, co niestety mnie zgubiło, bo dopiero na zdjęciach zauważyłem, że zegar wkleiłem do góry nogami. Problem był też z wycięciem tych zegarów, użyłem do tego narzędzia o nazwie Punch Set firmy RBtoolz. Jednak trafić idealnie w środek nie było łatwo, co widać na przesunięciach niektórych z nich. Jednak zapewniam, że "gołym okiem" wygląda to znacznie lepiej. Przeszklenia zegarów zrobione z kleju Bondic.

Co do karabinów maszynowych, to wzorowałem się zdjęciami z książki o tytule "Opis Techniczny Płatowca P.Z.L. typ P.11c" wydanej przez Ministerstwo Spraw Wojskowych, Departament Aeronautyki, z 1936 roku. Dodatkowo katalogiem części zamiennych z tego samego okresu. Są to dwie najbardziej wiarygodne, znalezione przeze mnie publikacje, na których widać sporą różnicę między samolotem z lat 30tych, a tym co stoi w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Także wierzę, że wszystkie zmiany, których dokonałem, zbliżyły mnie jak najbardziej do odwzorowania stanu P.11c, jaki był we wrześniu 1939 roku. Oczywiście są pewne niedociągnięcia i pominąłem kilka rzeczy, ale wynika to ze zbyt słabej jakości zdjęcia w książce, bądź braku umiejętności do wykonania danej części.

Największą udręką na tym etapie, okazały się podajniki amunicji do karabinów maszynowych. Bardzo skomplikowany kształt, wiotka konstrukcja, a na końcu okazały się i tak za duże. Nie była to wina projektu a mojego nieudolnego klejenia, ale całe szczęście ten element mam malowany, więc papier ścierny poszedł w ruch i jakoś udało mi się to spiąć w całość. Pewnie teraz wystąpią problemy ze spasowaniem luf do korpusów karabinów, ale będę się o to martwił później.

Tak jak pisałem wcześniej, etap który widoczny jest na zdjęciach poniżej zakończyłem dzisiaj, także mogą wystąpić pewne niedociągnięcia malarskie lub inne, które zauważyłem dopiero w trakcie wrzucania zdjęć do relacji. Ale zostaną one poprawione tuż przed wklejeniem tego w kadłub. Zdjęcia w podobnych ujęciach, jednak wydaje mi się, że przy tak dużej liczbie elementów, każdy kąt patrzenia ukazuje inny fragment modelu, także zdecydowałem, że zdjęć będzie trochę więcej.To w sumie tyle na dzisiaj.

Dziękuję i pozdrawiam

--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek