FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-02-09 22:00  [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Model tego ciężkiego samochodu pancernego "Putiłow -Garford", wykonałem od podstaw z papieru w skali 1:25 wykorzystując dokumentację zdobytą podczas podróży po krajach dawnego "demoludu" (NRD, ZSRR). Więc znów deska kreślarska, przeliczanie wymiarów itd, itp.
Ciekawostką modelu (przedstawioną na 3 zdjęciach) jest to, że wykonałem go w wersji "jeżdżacej" sterowanej linką hamulcową (skręt kół + jeden biegun zasilania) a zasilanie było z płaskiej baterii umieszczonej w mydelniczce, w której znajdował się również przełącznik biegunów do jazdy "tył-przód" wykonany wg A.Słodowego z książeczek "Zrób to sam".
Miałem wtedy w wieku 14-17 lat taki okres, że kilka modeli wozów pancernych zrobiłem z napędem elektrycznym a w Składnicach Harcerskich były silniczki, przekładnie i inne akcesoria do takiej zabawy. Tak więc ten niby "ogon" wychodzący spod linki holowniczej to nie jakaś nieznana, tajemnicza broń rewolucji tylko pancerz linki + drugi przewód zasilający (dalszą część odmontowałem i schowałem do szafy czekając na wnuki) ;-)))

Model pojazdu wykonany jest w barwach najprawdopodobniej 53 lub 51 bronieawtodiwizjona Krasnoj Armii (dywizjonu samochodów pancernych Armii Czerwonej), awtobronieotrjada (oddziału samochodów pancernych) z nazwami własnymi zaczynającymi się na literkę " G". Taki pojazd z okresu 1917-1920 być może brał udział w wojnie z Polską w szeregach 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego (brak zachowanej dokumentacji)
Zasadą obowiązującą wówczas według radzieckiej nomenklatury było to, że wszystkie samochody pancerne, które służyły do celów szkoleniowych oznaczano numerami arabskimi (czasem z ideologicznymi napisami). Natomiast pojazdy bojowe (a była w jednym oddziale cała ich różność-od pojazdów rodzimej konstrukcji po zachodnie Peugeoty, Hotchkisy, Jeffery, Lanchestery, Rolls-Royce, Austiny, Whitforty, Garfordy a nawet Fiaty) były oznaczane nazwami własnymi, a w danej rocie(kompanii) zaczynały się na tą samą literę. W tym oddziale "G", z którego wywodzi się mój model były 3 Garfordy: "Grom"( piorun, grzmot), "Groza" (burza), "Gromoboj" (rzucający pioruny, bijący piorunami).
Zważając, że ma model ma ponad 30 lat, to jak na takiego staruszka trzyma się chyba nieźle no i nadal jeździ. ;-))





, , , , , ,

, , , , , ,

, , , ,

Post zmieniony (01-09-14 19:18)

 
29-10-18 17:55  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam Wszystkich użytkowników Forum.
Tym razem galeria "plenerowa" mojego modelu tego oryginalnego sprzętu pancernego.


, , , ,

, , , ,

, , , ,

, , , ,

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
29-10-18 19:44  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo ładny ,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
29-10-18 20:15  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Mimo ,że armaty to nie moja domena bardzo fajnie się prezentuje w terenie. Doceniam zaangażowanie .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
29-10-18 22:14  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak jak podziwiam wszystkie Twoje modele, tak wybacz ale nie przemawiają do mnie owe plenerowe fotki. Te zarośla, i rośliny na pierwszym planie nie odpowiadają skali modelów i są nierzeczywiste co w sumie daje "sztuczny" obraz.

 
30-10-18 19:00  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Panie Sławku, dlaczego nie wrzuca Pan odświeżonych fotek swoich arcydzieł na 1:25saf?

 
31-10-18 21:43  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Dzięki Kolegom za opinie. No cóż, każdy bawi się jak lubi i ma prawo oceniać według swojego uznania.
Zgadzam się z Tobą Ryszardzie, że te pierwszoplanowe roślinki i krzaczki na zdjęciach są według Ciebie za duże do skali, co jednak jest niezgodne z rzeczywistością.
Jak sądzę nigdy nie próbowałeś fotografować modeli w skali 1:25 w terenie i nie wiesz jak trudno jest "zgrać" w perspektywie zdjęcia wygląd rzeczywistego terenu, czyli głównie tło zdjęcia z wymiarami modelu. Zdjęcia modeli są robione z odległości maksymalnie 30cm do 70 cm, aby model wyglądał na duży, a prawdziwe drzewa w oddali były wizualnie odpowiadające wymiarowi modelu. Im bliżej obiektywu aparatu znajdują się elementy dioramy tym bardziej wydają się one nienaturalnie większe.Pisałem już kiedyś, w którejś mojej prezentacji na Forum o fotograficznym efekcie tzw. "rybiego oka".
Wyjaśnię, że te zaostrzone, skrzyżowane belki zasieków zrobionych też w skali 1:25 mają długość 60 mm. Średnica kół Putiłow-Garforda wynosi 39 mm, a te krzaczki maja maksymalną wysokość 20-30 mm, a więc są nieco mniejsze niż wysokość zasieków. Widoczne jest to na tych zdjęciach, gdzie krzaczki i zasieki znajdują się mniej więcej w tej samej odległości od obiektywu aparatu. Wysokość krzaczków jest także mniejsza od średnicy kół modelu, a imitację traw, wśród których wysypałem imitację polnej drogi zrobiłem z normalnego, leśnego mchu. Więc te zielonobrunatne porosty, które wydają Ci się tak nieproporcjonalnie wielkie mają mniej niż 5-10 mm.
Gdybym zaś oddalił nieco obiektyw od modelu, to dla tła znajdującego się w odległości od kilku do kilkuset metrów nie zrobiłoby to żadnej różnicy, ale niestety model pozostałby nieproporcjonalnie mały. Mógłbym też obciąć na fotografii ten pierwszy powiększony obiektywem plan, ale zdjęcia straciłyby na wyglądzie.
Należy jednak pamiętać zawsze, że jest to tylko 25-cio krotnie zmniejszony model w pełnowymiarowym tle, a dla mnie dobra zabawa związana z chęcią pokazania i zobaczenia swoich modeli w innym niż dom plenerze.
Oto 2 przykłady jak nieproporcjonalnie wielkie wydają się gąsienice PzIII i wylot lufy T-34/85 tylko dlatego, że znajdują się bliżej obiektywu.



Kolego Rzeznik będę zamieszczał takie zdjęcia też na Forum Piotra, ale akurat te, które pokazałem nie są sprzętem z II wojny światowej, a forum 1:25saf dotyczy tylko modeli z II wś.Obiecuję, że wkrótce pojawią się tam także odświeżone galerie o zdjęcia plenerowe.

Na tych już niedokumentalnych zdjęciach widać także jak bardzo zależy wielkość fotografowanych z bliska obiektów od odległości od obiektywu aparatu już przy niewielkiej różnicy w położeniu. Na pierwszym zdjęciu bryła niemieckiego A7V znajduje się nieco bliżej obiektywu aparatu fotograficznego i to niewiele (20-30 cm) w stosunku do Putiłow-Garforda, a jak duża różnica w wielkościach modeli. Na drugiej fotografii odległość do obiektywu porównywalna, choć A7V nadal znajduje się ok 5-10 cm bliżej a dysproporcje wielkości już zupełnie inne.



Mam nadzieję, że to moje opisanie problemu stanie się wskazówką, dla tych, którzy poświęcą też trochę czasu na fotografowanie swoich modelarskich dzieł w plenerze.

--

Post zmieniony (31-10-18 22:13)

 
01-11-18 10:47  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Tradycyjnie galeria świetna. Brawo !

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-11-18 19:18  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Dziękuję bardzo za opinie oraz za to, że chce się Wam to oglądać. Takie sesje plenerowe traktuję jak zabawę, odskocznię od codzienności i relaks. Podobno według zdania niektórych kobiet faceci rozwijają się do 5 roku życia a potem tylko rosną :-), więc ja też traktuję to niemal jak przedszkolne zajęcia :-)

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
04-11-18 13:01  Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Piękny model.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024