FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-11-18 20:00  [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006
Rogal 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Ahoj
Po wielu latach walki udało mi się zakończyć pracę przy moim drugim żaglowcu. Co do samego opracowania, to niestety nie jest ono zbyt udane, pomijam tutaj aspekt merytoryczny, ponieważ nie jestem ekspertem, ale chodzi mi o kwestię czysto modelarskie.
Największym babolem jest poszycie dna, które a zamyśle, ma imitować miedziane płytki zmieniające kolor od ciemniejszego do jaśniejszego. W zamyśle autor najprawdopodobniej chciał, aby ciemny odcień był przy kilu i rozjaśniał się ku górze, ale w praktyce zmianę kolorów umieścił w orientacji pionowej, zamiast poziomej.... W efekcie poszycie wykonane z oryginalnej wycinanki owocuje pięknym pasiastym kadłubkiem.
W moim modelu dno jest pokryte kostkami imitującymi miedziowanie. Kostki te to brystol pomalowany na kolor miedziopodobny. Odpuściłem sobie taśmę miedzianą i imitację nitów - może w kolejnym modelu :)
Poszycie powyżej części podwodnej, także sprawiło mi sporo problemów - być może to moja wina,- ale poszycie nie chciało się ładnie układać i załamywać zgodnie z krzywiznami szkieletu. Musiałem sporo ponacinać burty, żeby dopasować wszystko do wręg. Te nacięcia zamaskowałem czarnym pasem wykonanym z brystolu - myślę, że wyszło to na plus, ponieważ przeglądając zdjęcia i relacje z budów innych żaglowców da się zauważyć, iż ten "pas" był jakby dodatkową warstwą desek ułożonych na kadłubie właściwym (jeżeli się mylę, to proszę o poprawienie mnie).
Pokład był w zbyt kanarkowym jak dla mnie kolorze, dlatego został zeskanowany i lekko zmodyfikowany graficznie do koloru bardziej słomkowego, maszty i reje także.
Jak chodzi o żagle i wszelkiego rodzaju linki, to schemat zaproponowany przez autora opracowania jest bardzo uproszczony. Ja posiłkowałem się zdjęciami z sieci, oraz - w późniejszym etapie - schematem zamieszczonym w modelu z Shipyardu. Niestety w momencie kiedy dostałem do ręki ten schemat, część olinowania była już założona i na niektóre zmiany było już za późno. Efekt końcowy jest taki, że na moim Bountym takielunek to radosna twórczość, zapewne nie mająca nic wspólnego z oryginałem... Sposób zawinięcia liny kotwicznej na kołowrocie wykonany zgodnie ze zdjęciami z sieci, w wycinance jest to pominięte.
Armaty i falkonety wykonane całkowicie od podstaw z wykałaczek i brystolu pomalowane czarną Pactrą.
Może to brak moich umiejętności, a może wada opracowania, ale nie umiałem sobie poradzić z szalupą, w taki sposób, aby była ona zadowalająca, jej poszycie się załamywało, nie chciało się schodzić na wręgach i ogólnie szalupa jakaś taka kanciasta wyszła, więc się jej po prostu pozbyłem...

Podsumowując - model zdecydowanie nie dla małych modelarzy - miał być dla mnie poligonem doświadczalnym przed poważniejszymi wyzwaniami, chciałem poćwiczyć na nim techniki podpatrywane w innych relacjach.
Efekt końcowy zawdzięczam w dużej mierze mojemu koledze, (dzięki Ci Szycha), który poratował mnie drugą wycinanką, z której wykorzystałem kilka części, oraz pomalował


mnie arkusz miedziopodobnego brystolu. Na razie model stoi na podstawce wycinankowej, docelowo będzie zmieniona na drewnianą:)
Pozdrawiam.











 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
Rogal 3533 02-11-18 20:00
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
Petrov 264 02-11-18 22:43
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
henrykk 248 02-11-18 22:54
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
Seahorse 279 03-11-18 10:57
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
TLB 426 03-11-18 18:05
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
marek1 247 03-11-18 20:35
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
Borowy 223 04-11-18 16:16
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
kudłaty 243 04-11-18 22:18
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
Winek 215 06-11-18 10:55
 Odp: [G] HMS BOUNTY - Mały Modelarz nr 4-5/2006  nowe
Zdzisław 356 06-11-18 14:03

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024