FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-06-17 23:13  [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Witam
Tym razem postanowiłem zbudować coś zbliżonego do śmigłowca. Zbliżonego bo ma wirnik u góry, który napędzany jest tylko w czasie startu maszyny a potem o już działa w autorotacji. Wynalazek ten nazwano wiatrakowcem. Rozwiązanie to jakoś się nie przyjęło i nie jest zbyt popularne. Podczas budowy będę opierał się na tym co mam w wycinance bo w internecie to jakoś za dużo nie udało mi się znaleźć zdjęć i innych przydatnych informacji (może słabo szukałem). Modelu sklejonego na żywo jeszcze nie widziałem a i na relację udało mi się trafić tylko jedną i niestety nie dokończoną. Mam nadzieję że nie porywam się z motyką na Słońce.
Co do wycinanki jest dość ładnie detalizowana. Można wykonać cylindry silnika z pojedynczych krążków. Wszelkie powierzchnie sterowe zaprojektowane jako oddzielne i ruchome więc będzie ciekawie.
Na początek okładka




Szkielet przedziału kabiny pilota i strzelca. Laserki.




I wnętrze kabiny pilota i strzelca. Tu uplastyczniłem końcówki dźwigni przerobiłem siedzisko strzelca tak na marginesie to takim zydlu to miał niezłą jazdę.
Tym razem do kaponowania użyłem wałka - super sprawa.



--

Post zmieniony (02-11-18 10:10)

 
18-06-17 23:51  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Relacja może i jest jedna, ale galerie by się znalazło ;)
Edit: Widzę że swoich zdjęć nie widzę, ale na stronie Orlika są fotki mojego modelu.

--

Post zmieniony (18-06-17 23:58)

 
19-06-17 08:20  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

To znasz?
http://авиару.рф/aviamuseum/aviatsiya/sssr/avtozhiry/dovoennye-avtozhiry/blizhnij-razvedchik-i-korrektirovshhik-avtozhir-a-7/

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
19-06-17 13:38  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
FloggerB   

Kurt - jaki brzydal ?
Spójrz w lustro :)

Patrzę i czekam na galerię !

 
20-06-17 11:07  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Wałek super sprawa do kaponowania aczkolwiek ostatnio po tym zabiegu troszkę zaokrągliło arkusze.

 
20-06-17 12:38  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
Edekyogi 

 

Może to się przyda:
http://hobbyport.ru/avia/a_7_3a.htm

A tutaj sklejony:
http://only-paper.ru/forum/6-1546-1
https://paper-models.ru/journals/item/orlik-015-avtozhir-a-7-3a

I drobna uwaga - w wiatrakowcach (autogyro) śmigło nośne nigdy nie jest napędzane żadnym silnikiem - nawet podczas startu. Cały czas obraca się na zasadzie autorotacji i dlatego oś pionowa tego śmigła jest nieco odchylona do tyłu (w śmigłowcach - do przodu).
Napęd śmigła nośnego podczas startu i w niektórych warunkach podczas lotu stosowany był w takim czymś pośrednim pomiędzy helikopterami a wiatrakowcami i nazywanym gyrodyne, np. Fairey Rotodyne Y czy Kamow Ka-22.

Post zmieniony (20-06-17 13:01)

 
21-06-17 07:22  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Dziękuje wszystkim za pomoc w wyszukiwaniu materiałów przydadzą się.
Łosiu widziałem zdjęcia Twojego modelu i jestem pod wielkim wrażeniem roboty jaką zrobiłeś. Szkoda że nie działają te w relacji i na stronie Orlika również nie otwierają się. Jakbyś miał czas i uaktualnił galerię to bardzo chętnie pooglądam sobie "Brzydala" w dobrej rozdzielczości. Otwarty jestem również na wszelkie sugestie co do budowy.
Edekyogi dziękuję za sugestie co do wirnika jednak mam tu małą zagwozdkę czy "Brzydal" to na pewno wiatrakowiec. W opisie modelu jest jak byk napisane, że w tym modelu wirnik był napędzany podczas startu poprzez przekładnię którą rozłączono już w czasie lotu. Więc teraz sam nie wiem.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
21-06-17 08:37  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
Edekyogi 

 

Kurt masz absolutną rację!
Doczytałem się na rosyjskim sajcie, że rzeczywiście Kamow A7-3a miał jednak rozkręcane mechanicznie śmigło nośne przed startem (w celu jego skrócenia). Specjalny reduktor o przełożeniu 5,78:1, włączany wajchą przez pilota, rozkręcał wirnik do 195 obr/min przy 1130 obrotach silnika.

Twoja maksyma ma realne odzwierciedlenie w mojej osobie :-(

Z tym, że Rosjanie sami są niekonsekwentni. Najpierw wprowadzają klasyfikację rozróżniającą wiatrakowce (awtożyry) od żyrodyn (nazywanych po rosyjsku wintokryłami), po czym sami piszą, że ten Kamow to awtożyro.

Powodzenia przy klejeniu tego "Brzydala" :-))

Post zmieniony (21-06-17 08:39)

 
21-06-17 17:26  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mi się na Orliku otwierają, ale widzę że te same zdjęcia są na paper-models.ru

rady?? Mierzyc :) O ile pamiętam dopasowywałem trochę oklejki do wręg (lasery). Przy tak pokręconej sylwetce mimo wszystko to łatwiejsze niż przy gładkim równym "normalnym" samolocie.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
24-06-17 20:46  Odp: [R] Brzydal czyli Kamov A7-3a (Orlik 1/2005)
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Kolejny odcinek zmagań z "Brzydalem". Skompletowałem kabiny, pilot to jak zasiądzie na iście dziadkowym fotelu to może poczuć się jak w domu :). Oklejenie pierwszymi segmentami kadłuba sporo kłopotów odpowiednio spozycjonować pierwszy segment czyli ten pomiędzy kabinami (tak podaje instrukcja). Ja złapałem najpierw oba elementy poszycia razem a następnie dopiero oba segmenty nakleiłem na szkielet. W moim przypadku obie oklejki okazały się o jakieś 1,5 za długie lecz to nie problem szybki ruch skalpela i po sprawie. Już się boje oprofilowania kabiny strzelca.



--

Post zmieniony (02-11-18 10:16)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024