FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-11-17 14:31  [R/G] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam wszystkich w relacji z budowy niemieckiego niszczyciela Z 32 typu 1936A ”Narvik”.

Narviki były rozwinięciem niszczycieli typu 1936, zaś te były rozwinięciem typu 1934 i 1934A. W zasadzie wszystkie niemieckie niszczyciele okresu II WŚ z wyglądu były podobne.

Dlaczego serię 1936A nazwano Narvikami – dla upamiętnienia pogromu jaki niemiecka flota poniosła koło norweskiego Narviku, gdzie 10 niemieckich niszczycieli uwięzionych w Ofotfjordzie skończyło mniej więcej tak:



To zdjęcie wraku niszczyciela Z2 Georg Thiele z roku 1995.
Zawsze mnie zdumiewały te zdjęcia, że tak blisko brzegu - raptem 3-4 metry a wrak jest tak prawie że pionowo zanurzony, ale takie są fiordy gdzie brzegi są prawie pionowe.

Narvikom nie nadawano już nazw, a model jaki będę kleił przedstawia niszczyciel Z 32.

Były to dość silnie uzbrojone niszczyciele bo artyleria główna składała się z 5 dział 150 mm, a więc kalibru stosowanego na lekkich krążownikach a nie niszczycielach, ponadto posiadały 2 czterorurowe wyrzutnie torped 533 mm.

Z ciekawszych epizodów służby Z 32 wspomnę tylko jego ostatnie godziny gdzie 9 czerwca 1944 r zespół niemiecki w składzie Z 24, Z 32, ZH 1 i T 24 natknął się na 8 niszczycieli 10 Flotylii w skład której wchodziły OORP Błyskawica i Piorun. W historii wydarzenie to zapisano jako bitwa pod Ushant. Po wymianie ognia, rozbiciu niemieckiego zespołu i licznych uszkodzeniach odniesionych od brytyjskich, kanadyjskich i polskich niszczycieli dowódca Z32 postanowił wyrzucić okręt na brzeg. Dalsza ucieczka nie miała sensu, gdyż przed Z 32 była cała flota inwazyjna. Była to w zasadzie ostatnia bitwa niemieckich niszczycieli w II WŚ na zachodzie.

Przejdźmy teraz do modelu.
Tradycyjnie okładeczka:



Będzie to 5 niszczyciel budowany przez mnie pod rząd ;-)

Model już lekko leciwy, w zasadzie 20 letni, rzadko spotykany.
Autor modelu jest ten sam co opracował poprzednio klejony przez mnie BAKU, więc wszystkie mankamenty są tu powtórzone – praktyczny brak rysunków montażowych oraz rozrzucenie części po arkuszach, za to ze spasowaniem i sklejalnością nie powinno być problemów.

To są wszystkie rysunki montażowe w opracowaniu:



Model chcę wykonać, jak ja to mówię, w standardzie wzbogaconym czyli wykorzystując toczone lufy, fototrawione działka oraz laserowo cięte drabinki i dodając coś od siebie na podstawie nielicznych zdjęć jakie udało mi się wyszukać.

Nie ma jak to dobrze zacząć, ja zacząłem i już na starcie popełniłem kardynalny błąd :-(
Naklejając podłużnice na tekturę 2mm użyłem do podklejania wikol – i to był błąd. Klejem smarowałem 2 mm tekturę, lecz podejrzewam, że po przyłożeniu elementu podłużnicy wydrukowanej na zwykłej kartce, nasiąkła wikolem a poprzez moje wygładzanie aby nie była zmarszczona wydłużyła się. To jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy. W efekcie tego podłużnica była dłuższa o 5mm od reszty szkieletu, który już naklejałem butaprenem na tekturę 1 mm. Zróżnicowanie grubości tektury na 1 i 2 mm zalecał autor opracowania modelu.

Całe szczęście, że wychwyciłem to wszystko w porę:



Powyżej ponakładane są na siebie pokład rufowy, podłużnica i wodnica, widać jak pozycje wręg i koniec rufy są poprzesuwane od wręgi nr 6, na niebiesko ponanosiłem na podłużnicy poprawne pozycje wręg i zakończenia rufy.
Wodnice zgrywają się z poszyciem burt i pozycje wręg na wodnicy odpowiadają szerokością oklejek poszycia dna. Błąd jest tylko na podłużnicy i to od wręgi nr 6.

W końcu jakoś udało się ten szkielet złożyć do kupy, tak że wszystko już pasowało.



Następnym etapem będzie usztywnienie szkieletu, jeszcze nie wiem czy zrobię to metodą usztywniających poprzeczek czy zrobię podposzycie.

Narviki miały dość specyficzną rufę, którą będzie nie łatwo uformować.



Jak to u mnie zwykle bywa równolegle do budowy kadłuba wykonuję nadbudówkę dziobową - mój ulubiony element do klejenia przy budowie modeli okrętów.



Ponieważ kadłubów nie lubię robić to jednocześnie budując nadbudówkę jakoś mi ta praca przyjemniej schodzi;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--

Post zmieniony (20-10-18 13:31)

 
08-11-17 15:48  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Tradycyjnie nietuzinkowy model do kolekcji. Czuj się obserwowany ;)

Trzymam kciuki.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
08-11-17 18:10  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Brawo, tak jak powiedziałeś w Szczecinie że będziesz go robił i proszę już się dzieje.
Obejżałem sobie to wydanie, faktycznie model leciwy ale ciekawy, a Ty jak widzę nie boisz się wyzwań.
Trzymam kciuki za powodzenie.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
08-11-17 19:36  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Obserwuję i trzymam kciuki za prowadzenie kolejnego projektu.
Życzę ukończenia w terminie i ... (kolejnej "blachy").
Podziwiam Twoją konsekwencję, powodzenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
08-11-17 20:20  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Wow, ale klasyk pociąłeś, pamiętam jakie na mnie robił kiedyś wrażenie ... ta cała drobnica, nie odważyłem się wtedy go pociąć. będę obserwował, powodzenia.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
08-11-17 21:09  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja też :D

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
21-11-17 15:27  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam.

Dziękuję koledzy za miłe przywitanie mojej relacji;-) Od razu się lepiej buduje model.

Dziś mała aktualizacja prac:



Jak widać bryła nadbudówki dziobowej jest już w zasadzie skończona.
Z wygospodarowanego zapasu koloru pozaklejałem nadrukowane drabinki, teraz moje zaklejenia są trochę widoczne, ale jak przykleję w tych miejscach cięte laserowo drabinki mam nadzieję, że nie będą się te moje zaklejki rzucać w oczy.

Na kadłubie trwa wykonywanie podposzycia.

Mam takie małe zapytanie do kolegów: niemieckie niszczyciele i lekkie siły na nadbudówce dziobowej nosiły godło, czy jak mawiał mój dziadek „gapę”, tu widoczną na poniższym zdjęciu:



Czy ktoś się orientuje czy narviki też miały to godło?
Chyba w którymś z numerów „Okrętów” był na ten temat artykuł, bo wiem, że gdzieś o tym czytałem, ale pamięć już nie ta...

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
14-12-17 14:23  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,

kadłub w części dennej wzmocniony podposzyciem gr. 0,5 mm oprócz 3 ostatnich segmentów na rufie, gdzie wzmocniłem go poprzeczkami usztywniającymi.



W zasadzie model tej wielkości nie wymaga takiego wzmacniania szkieletu, ale jak już kiedyś wspominałem, te klejone obecnie niszczyciele traktuje jako trening przed modelami większych jednostek.

Sklejony też został przedni komin z nadbudówkami wentylatorów:



Jeszcze brakuje w nim kilka elementów, od siebie dodałem poręcze/handrelingi (nie wiem jak fachowo się to nazywa) oraz drabinki klamrowe w miejscach gdzie były narysowane na poszyciu komina, oraz przepierzenie wewnętrzne wylotu komina, w oryginalnym opracowaniu nic tam nie było.

Na koniec widok jak to się komponuje z nadbudówką dziobową.



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
15-12-17 03:30  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Lubię takie stare modele. Wiele razy przeglądałem go i planowałem, że będzie następny, ale się ostał. Co się stało z tą przybudówką na górze strasznie nie pasuje, a wydawałoby się, że taką najłatwiej dopasować. I pomyśl o wymianie ostrza lub metody sklejania ścianek relingu (nadburcia) bo wygląda na strasznie poszarpany.

 
15-12-17 08:39  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
kari   

... przy okazji zamieszczonego zdjęcia zatopionego Z2 'Georg Thiele'
znalazłem necie ciekawą "wizualizację" tragedii jaka spotkała ostatecznie ten okręt;


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024