FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
15-10-18 22:42  [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Heloł.
Przedstawiam Wam Rotundę sv. Kříže Menšího. Okładeczka:



Rotunda pochodzi z końca XI w, i znajduje się na Starym Mieście w Pradze, na rogu ulic Karoliny Světlé i Konviktrskéj. Co ciekawe rotunda występuje także pod nazwą Rotunda Nalezení sv. Kříže.
Udało mi się wyjaśnić zagadkę podwójnej nazwy pomimo nieznajomości języka czeskiego. W 1210 Król Czeski Przemysław Otokar II ufundował w Pradze kościół pod wezwaniem św. Krzyża Większego i wtedy dla rozróżnienia zaczęto nazywać rotundę Krzyżem Mniejszym. Natomiast z drugą nazwą wiąże się legenda, którą postaram się po krótce zaprezentować: Żyła, była w owym czasie tj. dawno temu dziewczyna, która wbrew woli rodziców przyjęła chrześcijaństwo (wersja legendy, którą poznałem milczy na temat urody i dziewictwa dziewczyny, należy jednak przypuszczać że była piękna i czysta). Za ten czyn została ukrzyżowana i utopiona w stawie. W nocy, w czasie burz ponad powierzchnię stawu wznosił się krzyż, co ewidentnie było znakiem boskim. Staw zasypano a na jego miejscu zbudowano rotundę. W czasie prac w fundamentach budowli odnaleziono wielki krucyfiks. Na pamiątkę tego zdarzenia budowaną rotundę nazwano Rotundą Odnalezienia św. Krzyża. Koniec.
W XIX w rotunda miała zostać rozebrana, jednak dzięki działaniom praskich artystów Ferdinanda Břetislava Mikovca i Josefa Mánesa udało się ocalić i wyremontować budowlę (1862-1865), która w chwili obecnje jest jednym z najstarszych budynków Pragi. Dziś rotundą opiekuje się kościół starokatolicki i w takim obrządku odbywają się tu naborzeństwa.
No to teraz zdjęcia, miłego oglądania:







Jesienny plener niezbyt pasuje do późno letnich krzaczków, ale mam nadzieję, że nikt nie zauważy.
Na koniec słów kilka na temat modelu. Model zaprojektowany przez Ondřeja Hejla w skali 1:150. Spasowanie bez zarzutu, jednak ja nie ustrzegłem się kilku błędów, ale o tym sza. Model składa się z 27 elementów, należy więc uznać go za odpoczynkowy, o ile nie zechce się zrobić dachu z oddzielnych dachówek – wtedy liczba części wzrasta do ok. 1400. Ja oprócz dachu dorobiłem także wnętrze latarni (żeby nie świeciła bielą), kolumienki w biforiach i druciany krzyżyk (drutów to ja kleić nie umem). Posadziłem też trochę zieleniny: rododendrony, hortensje, bluszcz jakiś i kępki trawy. Zdaję sobie srawę, że zarówno dachówki jaki i krzyż nie trzymają skali, ale niestety mniejszych skleić nie dałem rady. Wszystkie przeróbki były raczej spontaniczne niż zaplanowane, więc wyszło jak wyszło. Uczciwie przyznaję, że przy budowie rotundy bawiłem się świetnie i nie jest to ostatni budynek jaki skleiłem.
I jedno jeszcze zdjęcie rzucające nowe światło (a może cień) na rozwój podróży międzyplanetarnych:



--

Post zmieniony (20-11-23 09:12)

 
16-10-18 07:10  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Dachówki - istne szaleństwo, ale dają fajny efekt :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
16-10-18 07:58  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

O w dziuplę !
Dachówkie z czego ? Barwionka?
Krzyż na dachu też super. Gratuluję. :)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
16-10-18 10:27  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dachówki po prostu wymiatają, mimo, że są trochę większe:-) Mega szacun!
Zakupiłem kilka modelików Ondreja Hejla - mają w sobie to coś. No i cena nie jest wygórowana:-)
Teraz wiem, do kogo mam równać.
Model super, gratuluję!:-)

P.S. Pytanie dodatkowe - ile czasu zajęło CI sklejenie tego modelu? Pi razy drzwi:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-10-18 11:43  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Maleństwo, ale efekt ogromny :) O dachówkach już pisać nie będę ;) Gratulacje za wykonanie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
16-10-18 12:00  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na serio liczyłeś dachówki? Czad... Wyszły rewelacyjnie!

--

 
16-10-18 12:31  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Super! Zachwycający modelik i świetne zdjęcia.
Zdarza się raz na jakiś czas perełka - taka z mniej popularnym tematem, z mniej popularnej kategorii, która zamiata. I to jest właśnie taka perełka.

Modeliki pana Ondreja mają zdecydowanie to coś, a jeszcze z Twoim wzbogaceniem wygląda to extra. Duże brawka!

W Przeciszowie rozmawialiśmy ze StuG-iem o tym, że możnaby takie dachówki na modelikach tych rotund w ten sposób zrobić, ale to bardziej w kategorii żartu. Okazuje się, że są jednak tacy, którzy to potrafią i mają do tego zapał. Efekt - kapitalny.

Bardzo przyjemna galeria z historią w tle. Gratulacje!

 
16-10-18 13:43  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Rewelacyjny model! Pokazałeś, że z niewielkiego modelu można zrobić prawdziwe cudo.
Czekam na kolejne galerie.

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
16-10-18 14:18  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tuco - zdradź jeszcze, jak robiłeś dachówki, a bedziemy z Zigą pic Twoje zdrowie przez okrągły rok;)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-10-18 17:02  Odp: [G] Rotunda sv. Kříže Menšího - Ondřej Hejl 0907 skala 1:150
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo ładny, a dachówka super,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024