FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-10-16 21:51  [R/G] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć
Po dłuższych wakacjach modelarskich czas wrócić do klejenia. Tematem tej relacji jest model dobrze znanego pancernika HMS Dreadnought w skali 1:200, wydany przez MM ze wszystkimi tego zaletami (tania wycinanka) i wadami (papier i spasowanie). W związku z tym mam 4 egzemplarze wycinanki: 1 mój, 1 od ZBiGa i 2 od Japończyka. Powinno wystarczyć. Miejmy nadzieję.

Na dobry początek okładka i dodatki. Kupiłem Super Drawings 3D z Kagero i idzie do mnie jeszcze jedna książka, poza tym oczywiście metalowe lufy. Zamierzam też na tym modelu przetestować fototrawione słupki do relingów z GPMu.


Jakiś czas temu ZBiG skleił kadłub tegoż okrętu i zdecydował się nie iśc dalej, w związku z tym w pewnym momencie ja go przejąłem. Kadłub przeleżał parę lat i dobrały się do niego muchy oraz raz doświadczył upadku, w związku z czym trzeba go "trochę" naprawić, czym się oboje zajmujemy. Jeszcze trochę to potrwa, między innymi dlatego że postanowiłem przeprojektować pokład. Na wycinankowym nie podoba mi się kolor drewna oraz wielkość desek oraz oczywiście to, że otwory pod barbety są za duże. Prace nad nim już prawie skończyłem, zostało mi jeszcze dobrać szarość obrzeży bliższą wycinance (co nie jest łatwe). Poniżej zdjęcie przykładowego arkusza (z jeszcze nie dobranym szarym, tu jest sporo za ciemny).

Jak upewnię się że to co zrobię pasuje postaram się gdzieś umieścić moje przeróbki do pobrania, jakby ktoś chciał.

W pierwszej kolejności zrobiłem stery, podpory pod śruby i same śruby. Nie retuszowałem ich, ponieważ kadłub ma dno pryśnięte sprayem i te elementy zostaną także zabarwione w ten sposób. Skleiłem nieco większą ich ilość, żeby móc wybrać najlepsze.


Następnie zrobiłem barbety w celu dopasowania do nich pokładów i w ramach rozruszania palców do drobnicy reflektory - 12 sztuk. Zwaloryzowałem je nieco drutami i nitami do pancerki.


Zacząłem też drogę krzyżową złożoną z 14 stacji. Oto pierwsza:

Udała mi się dopiero trzecia próba zrobienia tej łodzi - pierwsze dwie wyrzuciłem - a i tak nie jestem do końca zadowolony. Z drugiej strony zaczynam rozumieć jak do tego podchodzić, więc z następnymi powinno pójść łatwiej.

Post zmieniony (13-10-18 18:03)

 
17-10-16 19:58  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
Tomasz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Na barbetach widać żółty klej to jest butapren?? Popracuje nad retuszem. Reflektory w porządku.

 
17-10-16 20:08  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Tak, to butapren, ale tych miejsc gdzie wystaje nie będzie widać - tam umieszczone będą wieże artylerii głównej, które całkowicie przesłaniają wierzch barbet. W związku z tym darowałem sobie oczyszczanie ich z kleju (były tam też pewne problemy ze spasowaniem). Nad retuszem jeszcze myślę i próbuję, ale podejrzewam, że zostanie taki lub podobny.

 
17-10-16 20:26  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Bardzo mnie cieszy ten pokład. W oryginale też miałem do niego zastrzeżenia. Może kolor ok ale ta szerokość desek....
Czekam następnych aktualizacji i powodzenia
pzdr

 
18-10-16 19:04  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

pikowski i to jest dla mnie dobra wiadomość... utknąłem na etapie podobnym jak ZBiG ...kadłub robiłem (wstyd się przyznać).4 razy :( . Model zalegał ponad dwa lata .... kadłub zakurzony niemiłosiernie... i dalej leżakuje ( jak wino) podobno im starsze tym lepsze... Posiadam chyba z 5 egzemplarzy wycinanki..była okazja to kupowałem...Model zacny ale już na etapie budowy kadłuba pojawiają się schody... na podstawie opracowania książkowego próbowałem zrobić poszycie blach kadłuba... wyszło...jak wyszło... zostało zerwane , kolejna próba....znów porażka - nie byłem zadowolony..znowu zrywanie... nowe poszycie..tym razem bez szaleństw - standard...hmmm... nieco lepiej ale do ideału daleko.... kadłub wraz z pokładem trafił do piwnicy (zabezpieczony).. czeka na lepsze czasy ...? Trzymam kciuki bo jest to piękny okręt...ale moim zdaniem dość trudny w budowie..Na pewno będę zaglądał do relacji ...może zmotywuje mnie do tego żeby wyciągnąć mojego "Dredzia" z piwnicznych czeluści...

 
09-11-16 23:41  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witaj Mateusz.
W końcu rozpocząłeś relację, co mnie osobiście bardzo cieszy, bo również mobilizuje do pracy.
Trudo na tym etapie coś zachwalać, na pewno pokład.
Mam jednak pytania do reflektorków, które wyszły bardzo ładnie.
Jedne mają walcową podstawkę, inne nie – czy tak ma być, czy zapomniałeś?
Nie pokusiłeś się o szybki do reflektorków i ukazanie ich wnętrza?
I jeszcze jedno – słupki do relingów masz 2 i 3 rzędowe. To na okręcie były 2 rodzaje relingów?
Szalupa wyszła OK, chyba, że z innego ujęcia wygląda gorzej. Zresztą jak piszesz masz zapasowe, więc wyrzucenie 1 nie stanowi problemu. Masz chyba jeszcze 63?!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
10-11-16 12:24  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Miałem go szybko skończyć, ale coś mi tam łeb zajęło :)
W sieci jest trochę fotek, tylko uważaj, okręt miał kilka przebudów, trzeba je dobrze zorientować.
W każdym razie ten z wycinanki jest na czas tuż po oddaniu do służby (1907 r.).

Zachęcam Cię do ułożenia kompletnego takielunku sieci przeciwtorpedowych i na pokładzie i przy burcie, przynajmniej jednej.
Znane są dokładne plany przebiegu lin.
Powodzenia w budowie. Będę tutaj zaglądał.

--

Post zmieniony (10-11-16 12:36)

 
05-12-16 21:34  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Art:
Myślałem o rozłożonych sieciach, ale niestety ze względu na poważne powiększenie gabloty i brak miejsca raczej na pewno się na to nie zdecyduję.

Skończyłem prace nad nowymi pokładami. Kolor dobrałem najlepiej jak umiałem. W świetle dziennym jest bardzo dobrze, w sztucznym troszkę gorzej. Otwory pod barbety wież A, X, Y są prawie idealne, dosłownie na parę "szlifnięć", te pod X i Y są trochę za małe i tam trzeba więcej poszlifować/przyciąć, ale pod tym względem swojego projektu już zmieniał nie będę. Jeśli po przyklejeniu do kadłuba będzie OK wrzucę pliki do wydruku.


Skończyłem pastwić się nad pierwszą połową łodzi.
4 whalery były najgorsze, burty były za małe albo pokład za duży. Tenże pokład (i niektóre inne elementy) musiałem mocno przycinać żeby zmusić resztę części do współdziałania.

9m. gig był lepiej spasowany, pokład musiałem tylko minimalnie podszlifować:

11m. szalupa żaglowa była spasowana praktycznie idealnie, ale po jej zbudowaniu została mi w ręku jedna z poprzecznych desek...

Bark admiralski - otwory w pokładzie pod części są za małe, poza tym było OK:


Podjąłem kilka prób mieszania farb - dodania czerwieni do szarości - ale bez więszych sukcesów, więc zwłaszcza wiosła odróżniają się kolorem. Jeszcze pewnie spróbuję, jeśli uda mi się uzyskać coś lepszego pokryje wiosła drugą warstwą farby.

Teraz czeka mnie druga połowa łodzi. Oby tylko było lepiej niż z whalerami.

Post zmieniony (02-08-17 21:12)

 
06-12-16 23:30  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Prace postępują co bardzo cieszy. Może w najbliższym czasie pokażesz to żywo?
Dalszego powodzenia.
A tak w ogóle, to Twoje sklejanie jest już na wysokim poziomie. Tak trzymaj!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
10-12-16 13:14  Odp: [R] HMS Dreadnought 1:200 (Mały Modelarz 7-8-9/2009)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Jak w najbliższym czasie spotkamy się przywiozę łajby - trzymam je w plastikowym pudełku na śrubki itp. więc z transportem nie będzie problemów.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024