FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 
17-02-21 16:34  Odp: [Technika] Klej BCG.
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Napisałem, że nie znajduję bardziej odpowiedniego słowa, oraz że dyskusja będzie bezcelowa. Bo zawsze szanuję modelarzy niezależnie od technik, które sobie wypracowują. Ja też robię czasem głupoty, ale ocena czy jestem głupi nie do mnie należy ...

 
18-02-21 01:41  Odp: [Technika] Klej BCG.
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Ryszardzie z wypowiedzi Kierownika zrozumiałem, że za głupie uważa impregnowanie wycinanek np. Caponem, a nie tych co używają BSG.

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
18-02-21 19:48  Odp: [Technika] Klej BCG.
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Każdy z nas ma swoją technologię i według mnie nie jest ważna technika ale efekt końcowy . I nawet gdy ktoś będzie używał guana a a model będzie zajefajny to mnie to wali .



Pozdrawiam .

--

 
18-02-21 23:03  Odp: [Technika] Klej BCG.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

:-)))

 
20-02-21 20:23  Odp: [Technika] Klej BCG.
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Batonus napisał:

Części caponowane da się skleić BCG ale łączenie jest bardzo słabe, łatwo odchodzi, więc nie mogą to być połączenia części narażonych na naprężenia.

Nie do końca się z tym zgodzę, sklejam na BCG elementy z arkuszy zaimpregnowanych jednostronnie (po zadrukowanej stronie), czas łączenia jest dłuższy niż niezaimpregnowanych, ale obecność kaponu moim zdaniem nie osłabia spoiny. Nic mi się nie odlepia w każdym razie. Dodam, że smarowane na zaimpregnowanej stronie elementy(np paski łączące) traktuję drobnym papierem ściernym przed nałożeniem kleju.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
21-02-21 11:24  Odp: [Technika] Klej BCG.
moskit   

Dzięki stachooo za podpowiedź. Właśnie przeprowadziłem próby we wszystkich opisanych wcześniej konfiguracjach, włącznie z przyklejaniem małego detalu na styk. I rzeczywiście spoiny nie można rozdzielić bez uszkodzeń kartonu. Sama spoina trzyma bez zarzutu. Nawet jest trochę więcej czasu na ewentualną korekcję położenia klejonych elementów względem siebie (w odniesieniu do użycia BCG na czystym kartonie).
Podsumowując: arkusze lakierowane cienko dwa razy od strony druku (bez widocznych przesiąknięć lakieru na stronę niezadrukowaną),
lakier Upol - wg sprzedawcy odpowiednik Motipa, do szlifowania użyłem ściereczki Norton o gradacji 2000. Moim zdaniem lepsze rozwiązanie od papieru ściernego, bo pozwala na większą kontrolę, szczególnie na obłych elementach.
A arkusze lakieruję, bo łatwiej mi wycinać (wciąż w przewadze używam nożyczek) i kształtować części.

 
21-02-21 12:26  Odp: [Technika] Klej BCG.
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Spoinę sklejoną na BCG można rozdzielić nie uszkadzając kartonu, wystarczy odpowiednio przytrzymać sklejone elementy nad parą wodną. Opisałem to tutaj:

https://samolotyzkartonu.blogspot.com/2020/02/technika-czym-to-sie-klei-subiektywny.html

Wspomniana technika jest opisana mniej więcej w 3/4 tekstu, jest dość długi więc trzeba trochę scrollować na dół ;)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
21-02-21 13:31  Odp: [Technika] Klej BCG.
moskit   

Dzięki ! W sumie jeżeli ktoś ma niejasności w temacie zastosowania klejów to warto przeczytać całość.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024