FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  -> 
15-02-21 09:04  Odp: [Technika] Klej BCG.
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

"Oryginalny" klej BCG można kupić w Kauflandzie jak również w internecie.
Inna nazwa tego kleju to Grand Clear Glue lub samo Grand, importer KW TRADE - https://kwtrade.pl/product/130-1064/
Kleję nim od lat i nic nigdy mi się nie rozkleiło. W ogóle nigdy żaden model mi się nie rozkleił.

Ważne są też warunki, w jakich przechowujemy modele - wystarczy nieco większa wilgotność i już może być problem.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
15-02-21 09:06  Odp: [Technika] Klej BCG.
Sławko   

Nie pamiętam ile to już lat temu kleiłem mustanga z FLY MODEL. Nr 64 zakupiony jako nowość na rynku i sklejony właśnie klejem BCG zaraz po nabyciu.
15 lat temu ? 20 ? Wisi sobie do dziś nad biurkiem i nic z niego nie odpadło.

Post zmieniony (15-02-21 09:07)

 
15-02-21 10:59  Odp: [Technika] Klej BCG.
moskit   

A może kluczową sprawą jest przygotowanie (lub jego brak) arkuszy przed sklejaniem modelu. Z moich obserwacji wynika, że:
1. arkusze niczym nie lakierowane/impregnowane - klej BCG trzyma doskonale zarówno przy klejeniu na zakładkę, jak i krawędzi na styk (oczywiście po uprzednim zagruntowaniu łączonych powierzchni tymże klejem), rozłączenie bez uszkodzeń jest niemożliwe
2. arkusze cienko pokryte lakierem typu Motip od strony druku - klej BCG przy klejeniu na zakładkę trzyma słabiej, przy próbie rozdzielenia spoina puszcza niszcząc powierzchnię niezadrukowaną (nie pokrytą lakierem), ale z powierzchni lakierowanej można delikatnie usunąć ślady po kleju. Łączenie dwóch krawędzi na styk trzyma, jednak trudno go wygładzić (np. stalową igłą) w celu zniwelowania śladu połączenia. Klejenie detalu na styk do powierzchni lakierowanej trzyma bardzo słabo.
3. arkusze grubo pokryte lakierem typu Motip od strony druku (po stronie niezadrukowanej widać obecność lakieru) - klej BCG nie nadaje się do użycia.
Z caponowanie nie mam doświadczenia, ale jeżeli jego cząsteczki wnikną pomiędzy włókna kartonu, skuteczność kleju BCG również może być mocno ograniczona.

 
15-02-21 13:58  Odp: [Technika] Klej BCG.
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Części caponowane da się skleić BCG ale łączenie jest bardzo słabe, łatwo odchodzi, więc nie mogą to być połączenia części narażonych na naprężenia.
Do papieru kredowego BCG w ogóle się nie nadaje, część odłazi zostawiając gładką wyschniętą powierzchnię jak folia spożywcza.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
15-02-21 14:59  Odp: [Technika] Klej BCG.
moskit   

No tak, słuszna uwaga - jeszcze naprężenia. Dawniej w Małych Modelarzach np. przy budowie kadłuba samolotu autor sugerował takie kształtowanie części, aby uzyskały tzw. "tendencję do samoczynnego zwijania". To pojęcie bardzo ogólne, bo odległość pomiędzy łączonymi krawędziami mogła wynosić nawet kilka centymetrów. Po takim sklejeniu klej przenosi naprężenia i prawdopodobnie może to mieć wpływ na rozklejenie modelu. Obecnie dążymy do "zapamiętywania kształtu", a odległość pomiędzy łączeniami jest bliska zero. Wtedy klej jest tylko spoiwem, więc ryzyko rozklejenia po upływie czasu jest mniejsze.

 
15-02-21 15:43  Odp: [Technika] Klej BCG.
yak   

Nie wiem czy jest sens wspominać, ale może komuś się przyda taka historyjka. Parę lat temu kleiłem klejem udającym BCG (z empiku) silnik do Łosia. Odłożyłem na półkę na tydzień i zabrałem się za Krakowiaka. Na półkę zaglądało słonko i po tygodniu leżakowania w silniku cylindry z jednej strony odpadły a po "ciemnej stronie" trzymają się do dzisiaj. W drodze eksperymentu postawiłem na tej samej półce kadłub z nadbudówkami klejonymi tym samym klejem. To co mogło "łyknąć" światła słonecznego odpadło pod wpływem grawitacji. Z prawdziwym BCG nie zaobserwowałem takiego problemu. Z butaprenem oczywiście też nie :-)

 
16-02-21 20:39  Odp: [Technika] Klej BCG.
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

Nie wiem co powiedzieć - kleiłem Lexingtona z pierwszego wydania (właśnie kreda 1:300) BCG i do dzisiaj gdzieś tam na strychu leży sobie i nic nie odpada. Strych ledwo co podgrzewany - zimą temperatura około 5-10 stopni a latem 40 i lepiej. Co do wilgotności to też nie ma letko na tym strychu :-)

Jak mam polakierowaną powierzchnię na którą muszę coś przykleić to najpierw trochę ją drapię nożykiem a potem kleję - nie ma żadnych problemów z trzymaniem. Lakieruję najtańszym sprejem z molocha i to tak że aż przemaka na drugą stronę.

Co od słoneczka - kiedyś postawiłem model Ślązaka (torpedowca) na okienku żeby cieszył moje kaprawe oczka i po jakimś pół roczku model wypłowiał a klej dalej trzymał.

 
16-02-21 22:32  Odp: [Technika] Klej BCG.
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

To ja natomiast dodam od siebie, że zawsze caponuję wycinanki (Kapon Super od Polifarb Dębica) i nigdy nie miałem problemu z łączeniem części za pomocą BCG. Spoina chwilę czasu potrzebuje do pełnego związania (nie mam porównania czy bez caponu trwa to krócej czy nie) i spoina po pełnym wyschnięciu trzyma jak diabli. Używając odrobinki zagęszczonego BCG sklejam na styk kartki 0,2 mm, łapie niemal od ręki.

 
17-02-21 11:49  Odp: [Technika] Klej BCG.
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Nie wiem czy już ktoś wspomniał, ale: klej BCG jest produkowany na bazie lepiszcza rozpuszczonego w wodzie. W wodzie! Każdy papier to prasowane, celulozowe włoski. W przeciwieństwie do klejów typu butapren nie wytwarza dodatkowej warstwy klejącej, ale luzuje wiązania pomiędzy wspomnianymi włoskami, wystarczy po posmarowaniu ścisnąć by włoski jednej części i drugiej wzajemnie się posczepiały. I tyle. Klej BCG w buteleczce z czasem wysycha, odparowując wodę. Staje się gęsty - to owo lepiszcze. Również jak najbardziej do użycia, ale tu już bardziej przypomina Wikol czyli pomaga kleić "na styk" przykładowo folię do papieru.

Proponuję też stary wątek Wujka Andrzeja:
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=2576&start=10

Osobiście uważam wszelkie impregnacje wycinanek za wyraz jakiejś tam (przepraszam, nie potrafię dopasować innego określenia) głupoty. Więcej z tego problemów niż pożytku. Oczywiście można w tym temacie rozwinąć baaardzo długą dyskusję, ale będzie bezcelowa. Szanuję tych, którzy to robią zyskując tym samym spore doświadczenie, gratuluję efektów.

 
17-02-21 15:38  Odp: [Technika] Klej BCG.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

kierownik
"...za wyraz jakiejś tam (przepraszam, nie potrafię dopasować innego określenia) głupoty." i dalej "...Szanuję tych, którzy to robią zyskując tym samym spore doświadczenie, gratuluję efektów."
Brak logiki - wpierw tych, którzy używaja BCG zwiesz "głupimi" a potem ich wychwalasz za to, że klej ten stosują.
To jak jest w końcu !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024