FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
09-10-18 20:50  [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Startuję z pierwszą moją relacją na forum. Na warsztat idzie model duńskiego kazamatowego pancernika obrony wybrzeża "Odin" z 1874 roku. Model z wydawnictwa "Bumażnoje Modelirowanie" projektu Aleksandra Kustowa.

Okładka z nieco impresjonistycznym wyobrażeniem okrętu wygląda tak:



Szkielet nieco nietypowy, ale zdaje się charakterystyczny dla tego projektanta, nie sprawił żadnych specjalnych trudności. Dodałem tylko kilka nadplanowych wzmocnień w kilku miejscach:



Problem pojawił się w postaci nieco (ok. 1mm) za długiego pokładu. Po jego skróceniu mogę mieć jakieś problemy ze spasowaniem centralnej nadbudówki-kazamaty, a przynajmniej z pozycją jej tylnej ściany w stosunku do nadruku pokładu.



Poszyć dna robić nie lubię i nie wychodzą mi one jakoś szczególnie dobrze. Tutaj tragedii może nie ma, ale szału też nie. Porobiły mi się niewielkie szparki na łączeniach segmentów, które zaszpachlowałem Wikolem. Po doklejeniu burt będę je jeszcze dodatkowo lakierował.

Bezrefleksyjnie zaufałem instrukcji i zacząłem oklejać dno od segmentu środkowego w kierunku dziobu, co doprowadziło do trochę kłopotliwego docinania jego oklejki. Rufę zacząłem już oklejać od końca.





Zamontowałem na koniec wały napędowe śrub. Zrobione jak projektant zaproponował - ze zwiniętych z papieru rurek. Po pomalowaniu wyglądają zadowalająco. Śruby i ster dodam później.



I na koniec pytanie. Po przyklejeniu pokładu stwierdziłem, że to co brałem za małe okrągłe pokrywy, to jednak prawdopodobnie bulaje. Faktycznie takie rozwiązanie było stosowane? Domyślam się, że służyły jako dzienne oświetlenie pomieszczeń pod nim.

 
09-10-18 21:25  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Też tak pomyślałem początkowo, ale są wypełnione lekkim gradientem i mają mosiężną obwódkę. No i właśnie - za dużo ich, za małe, i w nieodpowiednich miejscach

 
10-10-18 11:09  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Racja - świetliki :)
Potraktuję je potem odrobiną lakieru błyszczącego albo Clearfixa.

 
10-10-18 13:00  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Coś co wygląda na pokrywy otworów do bunkrowania węgla znajduje się na pokładzie nadbudówki, więc na razie zostanę raczej przy koncepcji świetlików.

Oklejki dna (oprócz dziobowej i rufowych) podklejałem brystolem z naddatkiem "robiącym" za pasek łączący.

 
11-10-18 12:04  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Mariaszku - faktycznie zbyt wiele innych duńskich pancerników obrony wybrzeża na rynku nie ma ;)

Wielce szanowne grono się tu zebrało, to trzeba je czymś uraczyć.
Byłem pełen obaw, czy skrócenie pokładu rufowego i co z tym związane przesunięcie się miejsca montażu tylnej ściany nadbudówki ku dziobowi nie spowoduje jakichś poważniejszych problemów. Powycinałem elementy jej szkieletu i burty, przymierzyłem na sucho, i... I okazało się, że wszystko pasuje. Znaczy chyba "tak to miało być".





Niewielkim problem jest tylko różnica w odcieniu czerwieni na elementach dna i burt.

 
11-10-18 15:07  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

To taśma maskująca Tamiya. Jak dotąd nic nie zerwała i raczej nie powinna.

Lakierowałem tylko wstępnie arkusze akrylowym lakierem z puszki.

 
12-10-18 16:40  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Kadłub całkiem oklejony:





Na rufie było za długo, a na dziobie za krótko i skończyło się niewielką wstawką. Szkoda, że burty nie mają rezerwy długości do docięcia.



Wzmocniłem od wewnątrz ściany nadbudówki, nie podzielając optymizmu autora co do ich sztywności:



Dawno nie robiłem kadłuba klasyczną metodą i muszę to jeszcze poćwiczyć, bo nie jestem z niego specjalnie zadowolony. Dodatkowo "udało" mi się upuścić go na podłogę i lekko wgnieść dziób w części podwodnej...

Teraz pora na uzbrojenie główne, bo na razie okręt bardziej przypomina jakiś rzeczny statek wycieczkowy "Białej floty".

--

 
21-10-18 20:36  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Główne uzbrojenie artyleryjskie "Odina" - cztery odprzodowo ładowane działa kalibru 254mm. Praktycznie w gotowym modelu widoczne będą tylko ich wyloty. Trochę będzie je też widać przez przednie i tylne furty działowe, ale trzeba będzie się dokładnie przyglądać.



 
04-11-18 20:46  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Główna bryła kadłuba skończona. Powycinałem dwa otwory na otwarte drzwi - dodatkowo przydadzą się przy montażu schodni, które też dzięki temu będzie bardziej widać. Wyciąłem także otwory pod świetlikami w pokładzie nadbudówki. Zrobię je otwarte, to może dzięki temu jednak coś tam z zamontowanych dział będzie widać. Zresztą już się przydały, bo wyrwałem jedną lufę z lawety i bez nich miałbym spory problem z wklejeniem jej na powrót.





A że robi się coraz chłodniej, to dałem załodze kominek i fajkę ;)



Mariaszku - okapniki są przewidziane. Są już przyklejone nad furtami na przedniej i tylnej ścianie. Na burtach przykleję później, bo boję się, że je pourywam.

--

 
08-11-18 15:51  Odp: [R] Odin - BM, 1:200
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Komin z wywietrznikami skończony:



I już na pokładzie z przyległościami:



--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024