FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-10-18 22:38  [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Ahoj Modelarze !

Początkowo nie chciałem publikować relacji z uwagi na to, że planowałem ten model na szybką budowę i wolałem umieścić tu galerię. Niestety jednak małe niedociągnięcia w szkielecie i mój przerost formy nad treścią w składaniu pierwszego okrętu okazał się porażką.. Zmierzając konsekwentnie do ukończenia tego okrętu, zdecydowałem się na relację. Na pewno jeszcze poeksperymentuję z technikami w dalszej budowie (liczę na Waszą pomoc), więc okręcik to nie takie zło jakie piszę :kiler:

Szkielet wycinany laserowo - wg instrukcji podklejenie tekturą 1,5 mm. Osobiście uważam że wodnica i pokład powinny być usztywnione tekturą 0,5 - 1 mm, co w ostateczności rozwiąże problem zbyt krótkich burt, które nie dochodzą do pokładu.

Jak z laserami bywa, ułatwiają pracę .. albo wręcz przeciwnie. Jako, że to mój pierwszy okręt, to na pewno wyciągnę wnioski na przyszłość. I tu pierwszy się nasuwa - wręgi w kolejnych będę robił ze zwykłej szarej tektury z podposzyciem z podpiwka.

W dalszym ciągu dużo problemów sprawia mi retusz krawędzi poszycia. Z góry zakładam, że model będzie w standardzie, a paski klejone na styk. Nie udała mi się próba na zapasie koloru z akrylem vallejo, wydawał się zbyt gęsty. Użyłem do tego celu sprawdzonej techniki przy budowie makiety Bazyliki we Fromborku. Efekt zadowalający, ale ogromną wadą jest ryzyko zabrudzenia modelu bądź stanowiska pracy przez sproszkowaną suchą pastelę, której drobinki sypią się z krawędzi. Myślę, że ten sposób można dopieścić, np. przez fiksatywę ?

Żeby uniknąć złego ze złym, czyli nie tego spasowania szkieletu z poszyciem, które niekoniecznie w tej wycinance było dopracowane, postanowiłem dopasować poszycie dna i burt do szkieletu. W tym celu złożyłem w skorupę dziób.

I skorupka nałożona na jajo :)

Ahoj !

--

Post zmieniony (19-10-18 23:40)

Odpowiedz na tę wiadomość 

04-10-18 08:58  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 4

Witam serdecznie,
od siebie powiem, że słyszałem o tej metodzie oklejania kadłubów ale wg mnie istnieje duże ryzyko , że coś nie wyjdzie. Tzn mogą pojawić się bąble i załamania wynikające z niezgrania symetrii.
Ale oczywiście kibicuje i życzę powodzenia.

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

04-10-18 17:54  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1

- 2

Witam Michale. co do zbyt gęstej farby , jak za gęsto to rozcieńcz wodą Raz spróbowałem suchej pasteli ale ze wzgędu na to co napisałes to byl szybko zarzucony pomysł , dodatkowo trzba by natychmiast jechać z fiksatywą. Pamiętaj że brzegi retusz wykonujesz odcieniem jaśniejszym .
Co do tej technologi oklejania kadłuba , całego nie da się w ten sposób zrobić ze względu na konstrukcję kadłuba ( wypukłości i wklęśnięcia na jednym pasku ) ale 2 paski łaczone znacznie ułatwiają sprawę . Przy większych ilościach sklejonych pojawia sie problem przy przyklejaniu do burt a przeciez to jest najbardziej widoczne .
Uważaj gumki chyba Ci się opieraja na poszyciu , mogą je wcisnąć.
A poza tym... wspaniale Ci to wychodzi :))
Tylko te bulaje zobaczyłem teraz , cos kolorystycznie nie teges wyglądają ?

--

Post zmieniony (04-10-18 18:51)

04-10-18 21:20  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Ahoj modelarze !!!

Spróbuję zmieszać Vallejo z odrobiną wody i pomęczyć na odpadzie z zapasu koloru. Cenna wskazówka. Jako, że model jest w skali 1:100 i nie jest jakimś kolosem, to uznałem, że taka forma naklejania całości na szkielet może się udać, rzeczywiście gorzej przy większych okrętach, typu niszczyciel, albo lotniskowiec. Podobnie wykonałem rufę z ostatnim elementem poszycia, które autor przewidział w całości z poszyciem dna (ostatni element). Dwie części zostały ze sobą sklejone w miejscu,gdzie widać różnicę koloru :(

Skorupa na jaju ;) Do części dziobowej doszła część rufowa też składana na styk, a całość przyklejona do siebie w dnie, gdzie widać różnicę kolorów w druku. Między 10 a 11 wręgą powinienem był przeszlifować wręgi.

Niestety nie udało mi się zapobiec uszkodzenia pokładu, na wskutek manipulowania gumkami, ażeby to wszystko ścisnąć :( Spróbuję to jakoś wyretuszować ...

Jutro postaram się zrobić pokład dolny i poszycie burt.

Ahoj !!

--

Post zmieniony (19-10-18 23:41)

05-10-18 22:02  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Mała aktualizacja. Co prawda nadbudówka powstała szybciej, ale chciałbym trzymać się kolejności w prowadzeniu relacji :) Do tego elementy w trakcie dopieszczania. Do zamknięcia szkieletu wrócę po złożeniu kilku drobnic .

Powoli powstają śruby...

Ahoj !

--

Post zmieniony (19-10-18 23:43)

06-10-18 23:03  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Ahoj modelarze !

Dzisiaj nic wielkiego. Niedokończona łajba i bałagan na macie. Zaczynają się objawy sobotnich, leniwych jesiennych wieczorów :( ...

--

Post zmieniony (19-10-18 23:44)

07-10-18 22:21  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Cześć. ORP Pomorzanin wymęczony na tyle, ile pozwoliło popołudnie. Powoli powstaje nadbudówka sternicza, na położonym świeżo pokładzie głównym. Do tego nadbudówka rufowa i jej wyposażenie - koło ratunkowe i schody.

--

Post zmieniony (19-10-18 23:46)

08-10-18 21:37  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Ahoj modelarze !

Dzisiejszy zapał odwzorowuje ilość zdjęć w niniejszym poście .. Dalece oczekiwana od ideału technologia dosłownie "lepienia" poręczy nadbudówki i ładowni nie przyniosła skutku (mimo wielu prób tej drucianej sztuki). Do łączenia używam rzadkiego kleju CA. Niestety wadą tego rozwiązania jest osad i biały nalot na powierzchni łączeń drutu, który tworzy "cyjanoakrylowy trójkąt". Na szczęście, te poręcze będą malowane, ale nie podoba mi się taka trójkątna spoina na łączeniach. Mam pewne doświadczenie w lutowaniu BGA i SMD. Zastanawiam się nad zastosowaniem tej techniki, ale niestety nie mam w domu odpowiedniego sprzętu (AirHot). Ktoś już próbował ?

Kolejna sprawa - Po naklejeniu nadbudówki ładowni, okazało się, że brakuje 7 mm nadruku na pokładzie, nie wspominając o za szerokim nadruku przerywanej linii na pokładzie, która centruje nadbudówki na tymże pokładzie (!?!)

I mimo wszystko .. Jeśli uda się wybrnąć z tej relacji do końca, to zajmę się chyba jakąś latarnią albo Krzyżakiem z GPM'u..
Póki co mój Pomorzanin przypomina bardziej uszkodzoną i zatopioną ORP Mewę po wyłowieniu z dnia basenu portu w Gdyni z 1931 r.

Trzymajta się!

--

Post zmieniony (19-10-18 23:47)

09-10-18 00:57  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7

Grupa: GEKO

Michale - kibicuję, fajna relacja:-)
Ale okucia bulajów to niestety porażka.
Na burtach wyciąłeś i oszkliłeś bulaje bez tych grubych drutów, a na nadbudówce postanowiłeś je dodać. Po co?
Wyglądają nienaturalnie, są za grube, a poza tym niedokładnie spasowane.
Ogarnij swoja niecierpliwość, bo jakość na tym cierpi:-)

--
StuG

09-10-18 10:08  Odp: [R] ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007
michal84 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Cześć, dopiero po czasie zorganizowałem sobie oraz dostałem od życzliwej osoby z forum kilka materiałów zdjęciowych tego okrętu. Okucia bulajów to duża przesada - powinny być delikatne obrączki wewnątrz wnęki (0,1 mm), a nie takie grube jakie są teraz. Dziękuję za trafne spostrzeżenia ;) Dodatkowo okręt nie miał okapników, których też nie montuję. Mimo błędów projektowych i moich w wykonaniu planuję dokończyć model, ale będzie on jako okręt doświadczalny do testowania różnych technik.

--
Moje galerie i relacje - https://kartonowe-hobby.pl/galeria-i-relacje/

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018