FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
05-01-18 08:09  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
Marcin   

Polimerowe rozcieńczam denaturatem bezbarwnym.

 
05-01-18 10:14  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ważne, ze kabina będzie oszklona :D
Tym razem podglądam.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
05-01-18 10:35  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ciekawe, czy przy tym modelu też trzeba będzie myśleć?? ;)

--

 
05-01-18 10:43  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Cieszy mnie bardzo kolejna relacja z budowy przez Ciebie modelu.
Jak zawsze jest na co popatrzeć. Masz rację z tymi żaluzjami - wystarczy zdecydowanie , acz delikatnie zaznaczyć je na powierzchni by osiągnąć fajny efekt.
Przypomniało mi się jak robiłem 126 nacięć żaluzji na osłonie silnika Salmsona... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
05-01-18 10:47  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Andrzeju, pozwolisz że "patęt" przedstawię w następnej odsłonie, bo na dzisiejszą mam przygotowane inne informacje.
Vansen, model nie jest jakimś nieosiągalnym białym krukiem, żeby niewielkim wysiłkiem wyguglać okładkę chociażby na stronie wydawcy. Skro masz życzenie zobaczyć okładkę, to jak mogę odmówić. Speszylforju. ;-)

Air_22, trzy dni? Trochę Cię rozczaruję, niestety. Nie muszę tym razem się śpieszyć, wena chyba nie zdąży uciec. Ma być może nie szybko, może i nie łatwo, ale przyjemnie. :-)

Wróble ćwierkajom, karawan jedzie dalej. :-)))))

Poszycia sklejone, wnętrze wklejone. Wyszło obiecująco. :-)

Uzyskałem dość sztywną skorupkę i zastanawiałem się czy przypadkiem nie pominąć wręgi na styku segmentów, ale stwierdziłem że ją zostawię. Odrobinę więcej sztywności nie zaszkodzi.

Otwory okienne w których miały być wklejone wytłoczki z folii na razie zostawiam bez szyb, które mam nadzieję wkleić od zewnątrz na późniejszym etapie, muszę najpierw kupić nowy Clearfix, chyba ze macie do polecenia jakiś inny sprawdzony specyfik. Co prawda w Mi-4 udało mi się szyby (też źle dopasowane gabarytowo i też produkcji GPM) wkleić przy użyciu SG, ale tu nie chcę ryzykować. W oknach bocznych zostawiony jest mały próg (0,1~0,2mm) na którym mam nadzieję oprzeć szybę. Góra powinna trzymać się w ten sam sposób.
Przymiarka wręg i podłogi pokazała chyba pierwszy błąd, źle dopasowane wycięcia w podłodze pod wręgę a1.

Przesunąłem więc fragmenty podłogi do tyłu.

Możliwe że ten błąd jest następstwem moich zmian w konstrukcji modelu, ale jednak nie sądzę, okaże się być może później.
Połączenie miedzy tymi dwoma segmentami autor widział jako łączenie na dwie wręgi o łącznej grubości ~2.5mm, ja to odchudziłem do ~1,5mm nie tracąc zbytnio na wytrzymałości. Zysk z mojej przeróbki jest jeszcze taki, że zyskałem luz montażowy na styku wręga podłoga i odsunąłem krawędź wręgi od otworów okiennych.

CDN...


ps. Jako że podobno muzyka łagodzi obyczaje (nie dotyczy disco polo i Golec Uorkiestra, bo nie na darmo funkcjonuje powiedzenie: "nie lubię chamstwa i góralskiej muzyki" :-))), postaram się jakąś nutką z Wami podzielić. Nie będę Was katował muzą, jakiej słucham na co dzień, ale również czymś moim zdaniem ciekawym. Jak dla mnie jest to na razie jedyna poza Rammstein, kapela niemiecka w której język niemiecki w którym są śpiewane teksty mnie nie razi.
https://www.youtube.com/watch?v=zOvsyamoEDg

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
05-01-18 11:11  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ten niemiecki utwór jest chyba pastiszem z rosyjskich melodii takich jak Wołga, Wołga i innych - https://www.youtube.com/watch?v=ZREISDkE2ns
podobnie jak amerykański Carnevale.
--

Post zmieniony (05-01-18 13:31)

 
05-01-18 21:11  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Te części oklejek które sie opierają na wystających kawałkach folii lepisz na bcg czy jak?
Napisz jak to robisz:)

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
05-01-18 22:24  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
Matey   

Ceva może jeszcze za wcześnie żeby o tym myśleć, ale jeśli ci coś weny zostanie to pójdź za ciosem i brata SM-2 dorób ;-)

 
07-01-18 10:02  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Wykonanie szczelin wentylacyjnych, ani to odkrywcze, ani innowacyjne bo metodę tłoczenia kartonu ma mokro przy użyciu BCG, było można widzieć na forum już wielokrotnie. Tak więc pewnie wyważam otwarte drzwi, ale mimo to pokażę i opiszę proces tworzenia.

Potrzebny jest szablon określający kształt skrzela. W moim przypadku jest to podklejony na tekturę i utwardzony SG fragment poszycia wewnętrznego z zarysem szczeliny.

Każdą szczelinę kształtowałem oddzielnie w sposób następujących etapach.
Do poszycia z naciętą szczeliną przykładałem szablon i mocowałem go taśmą. Nakładałem BCG na obszar tłoczenia.

Jak trochę karton zmiękł przy pomocy różnych średnic ołówków do wytłaczania kształtowałem szczelinę.

Oczywiście nie przesadzałem z jej odgięciem, bo tak jak wspominałem wcześniej zależało mi tylko na ich zaakcentowaniu. Po wyschnięciu kleju wygląda to tak.

Itd. aż wytłoczyłem wszystkie.

Oczywiście nie są wszystkie równiutkie i idealne, ale są.
Następnie pojawiła się zagadka jak prawie płaskie, usztywnione przetłoczeniami poszycie zachęcić do przyjęcia kształtu kadłuba i nie zniszczyć wytłoczonych szczelin? Nie wymyśliłem niczego lepszego jak to, że w szczeliny powkładam kawałki kartonu i z takimi przekładkami będę kształtował poszycie.

Wygląda na to, że się chyba udało. Przy okazji powtykane w szczeliny kawałki kartonu posłużyły za maskowanie przy retuszowaniu.
Tym sposobem mogłem dokleić kolejny segment.

Na spodzie i u góry na łączeniach segmentów pojawiły się szczeliny, niestety nie z mojej winy, choć początkowo myślałem że to skutek skurczu po użyciu BCG, siatki poszycia są w tych miejscach nieco zniekształcone. Dolna szczelina, o dziwo prawie nie widoczna na zdjęciu, pewnie zostanie potraktowana retuszem, górna prawdopodobnie zostanie przysłonięta wlotem powietrza do chłodzenia silnika.
Dość ażurowe i wątłe, jak dla mnie, poszycie zostało usztywnione kartonem i kawałkami tektury. Za otworami przez które mają przechodzić rury wydechowe przykleiłem zaślepki.


Air_22, dokładnie BCG bez żadnej filozofii.
Matey, https://media.giphy.com/media/lGClylJINhkc0/giphy.gif ;-)

POZA TEMATEM
OSTOJA, pewnie każdy utwór mniej lub bardziej jest podobny do innego, ja niestety nie mogę dostrzec zbyt dużego podobieństwa utworu Fauna z Wołgą. Chyba mam za mało czuły słuch. A sama "Wołga, Wołga" ma jak dla mnie jeden zasadniczy feler, brakuje w niej impulsu uruchamiającego kopytko do wystukiwania rytmu, ot tak żeby nóżka sama chodziła i odrobinę szybszego tempa... ;-)
Że się tak da słychać ( a przynajmniej ja słyszę :-) na załączonym przykładzie, kawałek z opery "Князь Игорь" A.Borodina we względnym oryginale i z przytupem ;-)

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
07-01-18 11:37  Odp: [R] WSK SM-1 1:33 Orlik
Arche 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2


 - 1

Genialne :) ze to zauważyłeś i wpadłeś na to , szacun .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024