FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
13-04-11 12:20  [R/G] Japoński niszczyciel Nagatsuki (Na podstawie modelu Mutsuki - Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Witam,

Za namową Jorzika postanowiłem założyć relację z budowy Mutsuki z wydawnictwa (Answer). Zdecydowałem się przerobić go na stan z 1938 roku (w wycinance jest z 1926) głównie dlatego bo bardziej mnie pasjonują okręty japońskie z II Wojny Światowej. Innym "mało znaczącym powodem";-) był okropny papier na którym tą wycinankę wydrukowano.

Główne różnice obejmują:
1. kształt kominów
2. kształt głównej nadbudówki
3. typ wyrzutni torped
4. trochę inaczej rozmieszczone i nowocześniejsze osprzętowanie pokładu
5. kamuflaż (ciemno-szary)

Muszę na wstępie zaznaczyć że mój aparat nie daje rady robić pięknych zbliżeń więc większość zdjęć będzie musiała być sztucznie powiększana a co za tym idzie zdjęcia stracą trochę na jakości. Ale zrobię co tylko się da żeby można było coś z tych zdjęć zobaczyć:-)

Budowę modelu rozpocząłem w lutym tego roku.
Na początek kilka fotek szkieletu:



Moją własną metodą budowania kadłuba jest oklejanie go paskami w pozycji poziomej. Dzięki temu jest sztywniejszy no i dużo łatwiej jest równo spasować części bez widocznych wybrzuszeń w miejscach wręg. Po oklejeniu paski szlifuję (co będzie widoczne na zdjęciach) żeby osunąć wszelkie zgrubienia i nierówności.



Kadłub w trakcie oklejania.


Grawerka pokładu.



Część wyposażenia. (postaram się zrobić jak najwięcej drobnicy na pokładzie przed pomalowaniem żeby ograniczyć do minimum zużycie farby).



--

Post zmieniony (02-10-18 13:30)

 
13-04-11 13:27  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Wychodzi super, fajnie, ze założyłeś relację. Ciekaw jestem zmian, które masz zamiar wprowadzić. Można wiedzieć, na podstawie jakich planów robisz przeróbki?

 
13-04-11 13:31  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Opieram się na zebranych fragmentach różnych planów i zdjęciach archiwalnych. Nie wiem jakie to plany. Ściągnąłem je z jakiegoś forum. Nie są dość dokładne ale pokazują wszystko co mi jest potrzebne:-).

Post zmieniony (13-04-11 13:33)

 
13-04-11 13:54  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.
Dobry pomysł z paskami na kadłubie - sam tak zrobiłem w moim Hiei. Jednak farba za bardzo się świeci - potraktuj ją lakierem matowym.
Nie bardzo rozumiem to zdanie:
"postaram się zrobić jak najwięcej drobnicy na pokładzie przed pomalowaniem żeby ograniczyć do minimum warstwy farby"

Ilość warstw farby zależy od rodzaju farby, jej konsystencji i tego jak dokładnie został wykonany element, więc nie bardzo wiem o co ci chodziło w tym zdaniu

 
13-04-11 13:59  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Lakieruję model na samym końcu lakierem matowym. Przykrywa wszelkie połyski i świecenia. A pomysł z malowaniem drobnych elementów zaczerpnąłem od kilku osób które to próbowały z dobrym skutkiem. Mniej zużyję farby jak wszystko pomaluję za jednym razem.

Pozdrawiam.

 
13-04-11 17:58  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

No i brawo za relację Kuba.
Bardzo dobrze że zdecydowałeś się na walorkę i przedstawienie modelu na rok 38.
W stosunku do tej z 26 jest trochę zmian, no i oczywiście kamuflaż.
Jak na razie surowo to wszystko wygląda, ale po pomalowaniu zmieni się.
Będę tu często zaglądał.
Życzę powodzenia

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
13-04-11 20:09  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Dobrze że wrzucasz kolejną relację.

Wydaje mi się,że malujesz ręcznie (opieram się na zdjęciach Matsu). Nie traktuj w żadnym wypadku poniższego wywodu jako wyroczni ani pewnika, gdyż nie mam gigantycznego doświadczenia i w sumie opieram się tylko na swoich spostrzeżeniach:

Malowanie za jednym razem daje duże korzyści, szczególnie wtedy gdy sami dobieramy farbę (pozwala na uniknięcie kilku odcieni), jednak ma też pewne wady.
Jednym z zarzutów jakie są wysuwane przez niektórych miłośników standardu jest "zalewanie farbą" w ekstremalnych przypadkach "zlewanie się bryły". O ile czasem zjawisko takie jest pożądane np gdy chcemy uzyskać element jednolity, odlew itp, to czasem dużo lepsze efekty daje malowanie oddzielne poszczególnych elementów.
Przykład: Na rufie masz pojemnik (na bomby głębinowe?) jeżeli pomalujesz go pędzlem w całości to:
- masz szansę na niedokładne pomalowanie i problemy z dotarciem do zakamarków
- elementy połączą się w całość - co da nierealny wygląd.
Znacznie lepiej będzie najpierw wykonać stojak, pomalować go i dopiero wtedy wsadzić doń pomalowane bomby.
Oczywiście sprawa może mieć się całkiem inaczej przy używaniu aerografu - nie mam pojęcia o tej technice.

Model zapowiada się bardzo ciekawie.

 
14-04-11 10:41  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

To prawda Matsu był malowany ręcznie. Ale w tym przypadku zamierzam użyć aerografu. Będę robił to pierwszy raz ale myślę że sobie poradzę. Zobaczymy dopiero jak to zrobię czy rzeczywiście sobie poradziłem.:-)

Pozdrawiam, Kuba

 
15-04-11 11:47  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 



Post zmieniony (02-10-18 13:42)

 
15-04-11 12:44  Odp: [Relacja] IJN MUTSUKI (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czy ma ktoś może dokładną rycinę albo dobre zdjęcie śródokręcia? są tam pewne zmiany przy drugim kominie ale na moich zdjęciach mało widać niestety.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024