FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
21-11-17 18:14  [R]/[G] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Jakiś czas temu natknąłem się na takie coś

https://stefsap.files.wordpress.com/2015/10/varie_20151018_0005-12.jpg

tak bardzo mi się spodobało, że znalazłem modelik tego lekkiego krążownika z holenderskiego wydawnictwa Scaldis Model. Dzięki pomocy wydawnictwa JSC model został sprowadzony z Holandii, więc chciałbym tutaj jeszcze raz serdecznie podziękować Pani Katarzynie Czołczyńskiej.

Model oryginalnie jest opracowany jako klasyczny waterlinie, wybrałem większą z dostępnych skali 1:250. Jest to chyba zasadniczo reprint jakiegoś starego modelu z lat 50tych ub wieku.

Można sobie skleić opcjonalnie De Rutera (C801) w pełnej wersji artyleryjskiej wg stanu zaraz po wejściu do służby w 1953 roku albo bliźniaczego De Zeven Provincien (C802) po przebudowie rufy na przeciwlotnicze uzbrojenie rakietowe Terrier w latach 60tych. Modelik nie jest taki mały bo ma prawie 75 cm długości.

Oprócz tego w opracowaniu jest zawarty model niszczyciela Hr. Ms. Zeeland (D809)

Postanowiłem skleić sobie na razie tzw kadłub miękki tego modelu jako mały przerywnik w wykańczaniu już zaczętych kadłubów, żeby zobaczyć jakie są możliwości i jak to wygląda. Doskonale się to nadaje po wzmocnieniu wewnątrz tekturą oraz po doklejeniu wodnicy do dorobienia części podwodnej. Dorwałem się do całej masy planów stoczniowych tych krążowników (kikaset arkuszy), więc nie będzie problemu coby dodać nieco elementów.








--

Post zmieniony (20-12-23 17:46)

 
21-11-17 23:38  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A jak z dokładnością detali w takim starym opracowaniu?

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
22-11-17 07:26  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Model jest w zasadzie pozbawiony detali, to główne bryły nadbudówek, maszty kratownicowe. Nie ma nawet żadnych szablonów, nawet gdzie mają być relingi, kotwice, łańcuchy są nadrukowane. Wyrzutnia rakiet Terrier jest nawet bardzo..sylwetkowa/płaskie rakiety. Ale co ciekawe są...opcjonalnie wydrukowane oddzielne drzwi do naklejenia, oraz wydawca oferuje...elementy wycinane laserowo. Całość jest ładnie wydana, cienka komputerowa linia. Bardzo to przypomina modele Andrzeja Samka z tamtych czasów. Myślę, że jest to model w sam raz dla początkujących, taki na jeden wieczór, albo dla modelarzy bardziej zaawansowanych znakomita baza do waloryzacji.

Z tej samej serii jest też min De Ruyter 2-wojenny, Tromp, ale także bardziej współczesny holenderski lotniskowiec Hr. Ms. Karel Doorman (eks HMS Venerable, typ Colossus) w wersji przebudowanej pod koniec lat 50tych na skośny pokład lotniczy i z nową wyspą wyposażoną w typowe dla okrętów holenderskich z tamtych czasów bardzo wysokie maszty z radarami.

--

Post zmieniony (22-11-17 07:33)

 
22-11-17 22:33  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Przekonwertowałem całość na tradycyjny szkielet: boki, góra podklejone kawałkami tektury 0,5 mm, wręgi i kawałki wzdłużnicy 1 mm. Teraz będzie można do tego dokleić wodnicę, a następnie część podwodna szkieletu tradycyjnie.



--

Post zmieniony (27-09-18 16:50)

 
27-11-17 22:53  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Dokleiłem pokłady a od spodu 1,5 mm wodnicę.








--

Post zmieniony (27-09-18 16:49)

 
30-11-17 23:40  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Szkielet części podwodnej gotowy.









--

Post zmieniony (27-09-18 16:48)

 
13-12-17 23:20  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Powoli burty trafiają na swoje miejsce.








--

Post zmieniony (27-09-18 16:48)

 
05-04-18 22:16  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Oklejanie dna rozpoczęte.



--

Post zmieniony (27-09-18 16:47)

 
01-06-18 17:23  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Czy można poprosić o uzupełnienie zdjęć. Dziękuję

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
16-06-23 22:06  Odp: [R] Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Dawno nie było aktualizacji, ale prace przy modelu ostatnio ostro ruszyły. Wygląda to teraz tak. Maszt rufowy przyłożony do przymiarki.





--
Sven

HMS Ark Royal

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024