FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
19-07-13 12:45  [R/G] IJN Isuzu (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Witam wszystkich,

Pomimo że ostatnimi czasy skupiam się na skończeniu IJN Kiji postanowiłem podzielić się projektem jaki robię równolegle - IJN Isuzu. Inspiracją do budowy tego modelu była relacja Kitakami Jorzika i nagła popularność pływających kotłowni. Ponieważ nie chciałem robić kolejnego IJN Sendai zdecydowałem się wybrać starszy projekt autorstwa Maćka Herbuta.

Przed przystąpieniem do budowy modelu chciałem sprawdzić jak wyglądały zmagania innych osób z tym projektem. Ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem na forach internetowych za wielu relacji czy chociażby zdjęć zrobionego modelu co może świadczyć o małej popularności tego projektu. Te które znalazłem oczywiście były bardzo pomocne.

Jednym z powodów małej popularności może być fakt że kolorystyka modelu jest lekko skopana - szczególnie jest to widoczne na burtach gdzie część dziobowa jest innego koloru niż reszta części burt.

Ale wracamy do modelu.
W założeniu model ma być waloryzowany – malowany w całości i brudzony.
Kadłub mają pokrywać kawałki papieru imitujące blachy które otrzymają dodatkowo nity.
Na pokładzie ma panować rozgardiasz portowy.

Pracę nad modelem rozpocząłem tradycyjnie od szkieletu. Zaopatrzyłem się w laserowo wycinany szkielet (zachęciła mnie cena ok. 20,16zł). Pasował idealnie. Postanowiłem wykonać również podposzycie ponieważ chciałem spróbować tej metody ale przy kolejnych modelach pozostanę przy moim własnym sposobie wzmacniania kadłuba który sprawdził się przy budowie innych moich okrętów.

Poniżej przedstawiam zdjęcia z etapu robienia podposzycia.



Następnie podposzycie okleiłem częściami z wycinanki. Dokleiłem również ryflowany pokład który zakupiłem od wydawcy.

Następnie kadłub szlifowałem i pokryłem go akrylową farbą podkładową żeby zakryły drobne nierówności. Zrobiłem tym sobie trochę kłopotu bo farba akrylowa mi popękała ale nic sobie z tego nie robiąc przejechałem kadłub ostatecznie papierem ściernym i zacząłem go oklejać.
Do oklejania użyłem mój sprawdzony samoprzylepny papier do drukarki.

Na odwrotnej stronie wydrukowałem sobie wzór blach. Zrobiłem też nity (metalowym kółkiem zębatym ze starej zabawki).

Zdjęcia z etapu oklejania poszycia poniżej:



Po oklejeniu całego kadłuba nity przejechałem drobnym papierem ściernym żeby je lekko pomniejszyć.

Na chwilę obecną kadłub po pomalowaniu się sezonuje. Do zobaczenia w następnej odsłonie.

--

Post zmieniony (27-09-18 12:50)

 
19-07-13 13:01  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Coś mi się zdaje, że trochę przesadziłeś z nitami, no i takie oklejanie powinno być robione od rufy by krawędzie "blach" były ułożone z opływem a nie pod "prąd".

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
19-07-13 13:15  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

"Po oklejeniu całego kadłuba nity przejechałem drobnym papierem ściernym żeby je lekko pomniejszyć."

Moje własne słowa jeśli chodzi o nity. Przedostatnia linijka z mojego postu.

Blachy w taki sposób jak mówisz może i kładą stoczniowcy. Ja jestem modelarzem który robi tylko model. Ja, jak mam wybierać między dla mnie łatwiejszym sposobem kładzenia poszycia a trudniejszym to wybiorę zawsze łatwiejszy. Decyzję jak co robić podejmuję na podstawie własnych umiejętności i możliwości.

Pozdrawiam serdecznie,

Kuba

Post zmieniony (19-07-13 13:16)

 
19-07-13 13:27  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie pozostaje nic innego jak skończyć to co na "wylocie", pogonić szybko oba arkusze IJN Kiji to pokleimy Isuzu razem. Będę się uczył i czerpał z Twojego warsztatu bo oklejki kadłuba są dość liche.

Rzecz jasna - zasiadam i trzymam kciuki Kuba :-)

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
19-07-13 13:32  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,luuuubimy takie modele, pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
19-07-13 13:34  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Jeśli chodzi o mojego Kiji to prace mocno posunęły się do przodu. Niestety, podczas przygotowań do zrobienia zdjęć moja stara tania cyfrówka roztrzaskała się o podłogę;) (mam teraz motywację na kupienie lepszego aparatu;). Także chwilowo nie mam czym aktualizować relacji. Ale że moje tempo klejenia modeli jest dość powolne - zdążę się na pewno zaopatrzyć w aparat zanim skończę model;)

Pozdrawiam serdecznie,
Kuba

Post zmieniony (19-07-13 13:35)

 
19-07-13 13:53  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Zasiadam.

--

Post zmieniony (19-07-13 13:56)

 
19-07-13 16:49  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Tyle lat od wydania modelu i w końcu relacja. Oglądam.

 
19-07-13 18:18  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Brawo Kuba
To i ja będę śledził Twoje zmagania z tym modelem.
Może i nity za duże ale podział blach wykonałeś ładnie.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
22-07-13 06:59  Odp: [R] IJN Isuzu (Answer)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kolejne japońskie pływadło - fajnie!
Życzę powodzenia.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024