FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
31-05-13 23:23  [R/G] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Po dość długiej przerwie wracam z kolejną relacją. Tym razem chciałbym przedstawić budowę modelu testowego czołgu przeciwlotniczego Crusader III AA Mk. III. Skala standardowa dla pancerki – 1:25. Malowanie- oczywiście z „wiewiórką” a dokładniej projekt przedstawia czołg ze szwadronu dowodzenia 2-go Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Model opracowałem bazując się przede wszystkim na dwóch książkach – Z. Lalaka „Artyleria samobieżna w Polskich Siłach Zbrojnych” i W.J.Gawrycha „Crusader Cruiser Tank Mk.VI” a także pewnej ilości zdjęć, dostępnych w internecie a przedstawiających jedyny zachowany czołg tego typu w muzeum w Saumur we Francji. Ze względu na odkryta wieże, model posiada jej wnętrze. Co prawda mocno uproszczone, ze względu na szczupłość dokumentacji, ale na pewno bardziej poprawne, niż na przykład w plastikowym modelu tego czołgu firmy Italieri, gdzie manipulator działek umieszczono w podłodze wieży, poniżej siedziska operatora tego uzbrojenia…
Na początek kilka renderów czołgu w 3D z Rhinocerosa:




Jako, że modelowi testowemu obecnie brakuje tylko wieży, to skróconą relację z budowy kadłuba z zawieszeniem przedstawię w następnych postach.

--

Post zmieniony (26-09-18 21:41)

 
31-05-13 23:45  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Początek budowy kadłuba to oczywiście najpierw szkielet:



Następnie szkielet został oklejony poszyciem.




Post zmieniony (26-09-18 21:53)

 
01-06-13 00:09  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kolejny etap budowy to zawieszenie. Przy projektowaniu kół nośnych trochę przesadziłem z ilością elementów (co widać na jednym ze zdjęć). W trakcie sklejania okazało się, że część z nich można pominąć bez większej szkody dla samych kół; poza tym w wersji uproszczonej można pominąć otwory w bandażach. Podczas prac nad zawieszeniem popełniłem duży błąd, który znacznie utrudnił mi montaż zarówno kół napinających i napędowych, a następnie gąsienic. Mianowicie najpierw wykonałem koła nośne, potem przykleiłem błotniki i na koniec koła napinające i napędowe – lepiej zrobić odwrotnie, ale taka informacja na pewno znajdzie się w instrukcji montażu. Tymczasem kolejna porcja zdjęć.








Post zmieniony (26-09-18 22:02)

 
01-06-13 00:19  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Fajny brytol:-)
Będzie go można pooglądać we Wrocławiu - o ile w końcu przyjedziesz czarny rycerzu?;-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-06-13 05:16  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Obowiązkowy, jak dla mnie, temat.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
01-06-13 10:20  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Zapowiada się ciekawie. Faktycznie mógłbyś wpaść do Wrocławia. Poznałbym w końcu jednego z moich ulubionych projektantów :)

--
Pozdrawiam!

 
01-06-13 23:05  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Bardzo chciałbym chłopaki znów do Wrocławia zawitać - poprzednie pobyty nadal mile wspominam. Niestety, jestem świeżo po przeprowadzce i cały "fundusz reprezentacyjny" poszedł w meble i tym podobne sprawy. Za rok już się musi udać :)

Tymczasem kontynuuję relację. Kolejny etap budowy to gąsienice. Jak już wspomniałem wcześniej, gąsienice powinny być przyklejone przed montażem błotników. Ja oczywiście zrobiłem nie tak jak trzeba i z tego powodu montaż gąsienic miałem trochę utrudniony. Ułatwieniem było tylko to, że koła napędowe oraz napinające miały możliwość obracania się. Poza tym koło napinające jest zamocowane mimośrodowo, co ułatwia i zamocowanie gąsienicy, jak i jej prawidłowe napięcie.
W surówce wykorzystałem gąsienice laserowe, w postaci pasków, ale tak zaprojektowane, że bardzo łatwo i bezproblemowo można je podzielić na pojedyncze ogniwka.





W następnej odsłonie relacji pokaże już, jak na bieżąco przebiega budowa wieży.

--

Post zmieniony (26-09-18 22:08)

 
02-06-13 11:07  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Michał - no to jeśli Ty nie możesz, to może modele ktoś od Ciebie przejmie i przywiezie co?:> Bo jak nie - to wiadomo - w ryja:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
04-06-13 23:03  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kolejna odsłona relacji to zapowiedziana budowa wieży. Na pierwszym zdjęciu "biały" prototyp wykonany celem sprawdzenia, czy bryła wieży da się poprawnie skleić. Po takiej weryfikacji skleiłem górną i dolną część wieży. Obie zostaną sklejone razem dopiero po wykonaniu całego wnętrza.




Post zmieniony (26-09-18 22:11)

 
06-06-13 15:46  Odp: [R] Crusader III AA Mk. III - 1:25 - projekt własny
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Bardzo ładnie wygląda to co dotychczas skleiłeś.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024