FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 16Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
15-03-21 16:33  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Nie zapomniałem o Was, drodzy obserwatorzy, jeśli jacyś jeszcze się uchowali. Nareszcie mam coś, co mogę upublicznić bez większego wstydu ;).



Kabina z przydatkami była dość uciążliwa i czasochłonna w wykonaniu ze względu na technikę, którą obrałem według swojego wygórowanego mniemania za najlepszą.
I po co mi to było!?
Żartowałem - dla efektu, który jest całkiem przyzwoity. Poszczególne elementy zostały wyszpachlowane, pomalowane podkładem, znowu wyszlifowane i tak wiele razy. Po połączeniu w całość kabiny, maski, elementów dachu i sleepera znowu wielokrotnie to samo, aby uzyskać odpowiednie obłości. W samej kabinie bardzo dużą trudność sprawiło mi wklejenie uszczelek i szyb, ale efekt jest zadowalający. Równocześnie narobiłem trochę chromowanego drobiazgu czyli lusterka wsteczne, osłony przeciwsłoneczne, lampki, migacze i to co jest umieszczone na dachu. Przy tej okazji wpadłem na pewien pomysł, którym chętnie się z Wami podzielę. Otóż zastanawiałem się, jak wykonać tuby syren dachowych, posiadających specyficzny, lejkowaty kształt. Początkowo myślałem o toczeniu w drewnie, ale przecież ma być z kartonu! Idea zasadza się na tym, że z dość szerokiego paska cienkiego papieru (ja stosuję w takich przypadkach papier z paragonów) zwinąłem ciasną rurkę o średnicy zewnętrznej równej średnicy tuby, sklejając ją tylko na samym końcu tak, aby zwoje wewnętrzne dały się z niewielkim oporem przesuwać względem siebie. Następnie ostrożnie niejako "wycisnąłem" pożądany kształt przy pomocy różnych mniej lub bardziej obłych narzędzi i zalałem go klejem CA, co po wyschnięciu pozwoliło mi dokładnie oszlifować uzyskany kształt. Tym samym stał się on niejako "stemplem" zastosowanym do wyciśnięcia identycznych kształtów z podobnej rurki, tym razem wykonanej z bardzo wąskiego paska (u mnie był to 1 mm). Rzecz w tym, aby przesunięcia były jak najmniejsze, co oznacza, że zwojów musi być jak najwięcej, co z kolei oznacza konieczność zastosowania jak najcieńszego papieru do formowania rzeczonych rurek. Na koniec tego etapu pozwoliłem sobie wystrugać CB radio czy cóś;)



Teraz zabieram się za połączenie elementów nadwozia w całość, następnie wyposażenie kabiny i sleepera, a także montaż całości do ramy. Odnoszę jednak wrażenie graniczące z pewnością, iż zanim to nastąpi czeka mnie jeszcze wykonanie układu wydechowego, a przynajmniej tej jego części, która przebiega pod kabiną.

--

Post zmieniony (05-08-22 21:28)

 
23-03-21 12:40  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

I kolejna porcja zdjęć dokumentujących moje poczynania:




Kabina w zasadzie gotowa, jednak mając na uwadze konieczność manewrowania nią podczas montażu do ramy oraz wykonywania "orurowania" i wydechów, nie przyklejam jeszcze delikatnych chromowanych elementów: lusterek bocznych na stelażach, lampek, odblasków, klamek, uchwytów i antenki na dachu, którego zresztą na wszelki wypadek też jeszcze nie przyklejam.

--

Post zmieniony (05-08-22 21:31)

 
25-03-21 08:41  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Przynajmniej we mnie masz bacznego obserwatora.

Kabina obłęd. Fajnie się świeci: )

 
25-03-21 09:08  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

I ja zaglądam i podziwiam kunszt lakierniczy:))

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
19-04-21 12:14  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Model na dzisiaj wygląda tak:

Taśma malarska przyklejona w kilku miejscach do karoserii stanowi swego rodzaju zabezpieczenie, coby mi się lakier nie porysował...

Zrobiłem już wdech:,



wydech:,



i stopnie do sleepera:.



Wyrzeźbiłem także (dosłownie!) pieska rasy buldog, będącego znakiem rozpoznawczym (logo) firmy Mack, dumnie stojącym na grillu:



Prawda, że uroczy !?

Teraz będę pracował nad pokrywą silnika - założyłem, że będzie otwierana, żeby móc wyeksponować to, co pod nią się znajduje, czyli silnik oczywiście. - trochę szkoda byłoby pracy nad jego budową. Wdech i wydech wkleję na samym końcu - to są dość delikatne elementy i bardzo by mi przeszkadzały w manipulowaniu kabiną.

No, do roboty, Mariuszq!

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
20-04-21 09:15  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Tak przez pryzmat czasu, trzeba przyznać, że uwagi laszlika są wdrożone w proces produkcji, hehehehe. Przyznaje, że skok jakościowy jaki wykonałeś w trakcie budowy tego modelu, robi wrażenie i za razem cieszy.
powodzenia i wytrwałości

 
20-04-21 18:57  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Jak tak patrzę na zdjęcia to nie mogę uwierzyć, że to karton... apropo taśmy to uważaj. Może odparzyć jeżeli za długo siedzi na takiej powierzchni.

 
05-05-21 16:12  No Subject
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4



Post zmieniony (05-05-21 16:13)

 
05-05-21 16:12  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Maska silnika z grillem, zderzakiem i kratownicą ochronną (nie wiem, jak to nazwać) ze szperaczami gotowa:



Jeszcze nie montuję jej do zawiasów, bo najpierw chciałbym dokończyć osprzęt silnika, żeby go wreszcie zamknąć.
Koniec już blisko, bądźcie czujni...

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
06-05-21 07:31  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Świetnie wygląda to co już wykonałeś.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 16Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024