FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 16Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
09-11-20 12:53  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Przygotowałem trochę elementów do budowy kabiny, rozpocząłem też budowę sleepera, a także poczyniłem pierwsze przymiarki do malowania całości pędzlem:



Ostatecznie rozgryzłem technologię nakładania flocka, nie jest to wcale trudne - kluczem do sukcesu okazało się równomierne położenie niezbyt szybkoschnącego kleju (lub farby) oraz sitko. Po "wyflockowaniu" niektórych elementów wnętrza kabiny zamierzam zabrać się za jej wyposażenie: fotele, dywaniki, deska rozdzielcza, kierownica, dźwignia zmiany biegów i co tam jeszcze będzie. Jako że drzwi będą ruchome, zdecydowałem się wykonać je nie z kartonu (tektury), tylko ze spienionego PCV o grubości 1 mm. Jest to bardzo wdzięczny materiał, szczególnie do obróbki (przede wszystkim nie strzępi się i nie deformuje jak tektura). Tak samo sleeper, wykonywany od podstaw z PCV z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze musi być samonośny ze względu na widoczne wnętrze, po drugie wycinanka dość mocno odbiega od oryginału (brak specjalnych pionowych wnęk na osłony rur wydechowych), co nawet mnie dość mocno zirytowało i oczywiście postanowiłem to zmienić.

--

Post zmieniony (05-08-22 21:23)

 
10-11-20 12:42  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Cudownie wyszło ;)

 
26-12-20 09:14  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Adamie, dziękuję za uznanie - Tobie też całkiem niebrzydko wychodzi...

Znowu miałem przerwę w relacji, ale nie w klejeniu - krótsze niż zazwyczaj momenty do tego dogodne wykorzystałem na to, co prezentuję poniżej.
Z grubsza wykonałem kokpit i wskaźniki, kolumnę kierownicy, dźwignię zmiany biegów, osłony przeciwsłoneczne i dywaniki. Tutaj wpadł mi do głowy pewien pomysł, który postanowiłem natychmiast zrealizować. Otóż pomyślałem, że aby w miarę wiernie odwzorować strukturę wykładziny, spróbuję ten efekt uzyskać poprzez ułożenie zwykłych, niekoniecznie bardzo gładkich nici jedna obok drugiej. Po rozpoczęciu tego procesu zorientowałem się, że efekt nie będzie powalający (zdjęcia nawet nie pokazuję) wpadłem na to, żeby nici nawijać na zwój, którego częścią powierzchni będzie właśnie ta pożądana. To, co uzyskałem uważam za całkiem satysfakcjonujące. Teraz będę się zabierał za fotele, które w wycinance są bardzo uproszczone, więc czeka mnie przy nich sporo inwencji i pracy.




--

Post zmieniony (26-12-20 20:32)

 
26-12-20 13:17  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Bardzo ciekawy patent na dywaniki. Pytanie tylko czy np nie lepszy byłby flok? Rameczki zrobione z drucika?

 
26-12-20 16:01  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Może i tak, ale ten patent już opanowałem ;). Poza tym, jak uprzednio nadmieniłem, chodziło mi o ten efekt prążków, które posiada pewien rodzaj wykładzin. Na ramki użyłem pojedynczego drutu w kolorowej izolacji z przewodu sieciowego - tak się złożyło, że kolor idealnie odpowiadał moim potrzebom.

--

Post zmieniony (26-12-20 21:04)

 
28-12-20 19:00  Odp: [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Z tego patentu z nicią na pewno i ja skorzystam. :) Podglądam dalej.

 
02-01-21 17:03  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Kabinka nabiera właściwych kształtów:



Równolegle w budowie fotele kierowcy i pasażera. Wycinanka oferowała tak bardzo uproszczoną wersję, że aż przykro było na to patrzeć - pooglądałem trochę fotek w internetach i choć były mało szczegółowe, wykoncypowałem coś bardziej zbliżonego do rzeczywistości.



--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
05-01-21 14:14  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Siedziska spróbuję wykonać jedną z dwóch technik:
- wycięte i wyszlifowane ze styroduru, lub
- na bazie "konstrukcji" z tektury, wypełnionej szpachlą i również wyszlifowanej.



Wrażenia opiszę w ciągu najbliższych dni.

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
07-01-21 12:57  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Efekt wygląda tak:



Według mnie łatwiej i szybciej pracuje się metodą pierwszą, czyli poprzez wyszlifowanie elementu z pianki, szczególnie w przypadku imitacji foteli i siedzisk (ale nie ze skóry) - struktura detalu nie wymaga w zasadzie żadnych dodatkowych zabiegów. Jednak z uwagi na to, że materiał (w tym przypadku styrodur) jest tylko i wyłącznie usuwany w trakcie obróbki, dość łatwo jest nieco się rozpędzić i usunąć go zbyt dużo. Oczywiście o ile w przypadku pojedynczych elementów jest całkowicie dopuszczalne, o tyle chcąc wykonać dwa identyczne napotykałem trudność tego rodzaju, że zanim udało mi się to osiągnąć, były one już zbyt małe w stosunku do potrzeb skali. Wybrałem więc sposób drugi, w którym na "konstrukcję" z tektury będę nakładał warstwy szpachli modelarskiej, następnie szlifowałem do uzyskania pożądanego kształtu.
Spostrzeżeniami oczywiście podzielę się z Wami w stosownym momencie ;)

--

Post zmieniony (05-08-22 21:26)

 
05-02-21 12:24  [R] 2. Mack Super-Liner Fly Model 132
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

No i foteliki gotowe!



Jak nadmieniałem we wcześniejszym poście zdecydowałem się wykonać je metodą "addytywną", czyli poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału (w sumie nie więcej niż trzech) i w miarę precyzyjne "dopasowywanie" kształtu poprzez usuwanie nadmiaru. Od podstaw wykonałem mechanizm podnoszenia/opuszczania i przesuwu wzdłużnego oraz pasy bezpieczeństwa wraz zamkami.
Teraz zabieram się za składanie kabiny w całość oraz pokrywę silnika wraz z błotnikami i nadkolami. Sporym wyzwaniem wydaje się grill, który akurat u Macka jest ogromny!! Muszę nad tym pomyśleć...

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 16Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024