FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
25-09-18 22:36  [R/G] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam serdecznie. Jest to moja pierwsza relacja z budowy modelu. Przez wiele lat sklejałem plastiki w 1:72, ale ze względu na małe dziecko przerzuciłem się na karton (mniej chemii). Na 100 lecie odzyskania niepodległości wymyśliłem sobie skleić Boeinga w malowaniu okolicznościowym. Nie wiem, czy się wyrobię, bo modelarstwem zajmuję się tylko z doskoku (wolny zawód), ale zapał mam :D
Jako że nigdzie nie spotkałem relacji z budowy tego modelu, postanowiłem sam ją poprowadzić.


--

Post zmieniony (29-12-18 14:34)

 
25-09-18 22:52  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Instrukcja składania/sklejania modelu jest bardzo uboga, więc wielu rzeczy trzeba się domyślać. Zacząłem oczywiście od podklejenia oznaczonych elementów na tekturze 1 mm (nie piwnej!). Podklejanie butaprenem. Wyzwaniem było sklejenie ładnej i kształtnej "rury" kadłuba. Podkładka pod myszkę komputerową jest zbyt mała na tak duży element jak środkowa część kadłuba, ale po trochu formowałem wygięcie kartonu używając pałeczki perkusyjnej (stosunkowo większa od ołówka). Dla przykładu formowanie mniejszej części już ołówkiem:

Po osiągnięciu efektu "wywijania się" kartonu, ostrożnie zacząłem "nawijać" element na pałeczkę perkusyjną. Po uformowaniu skleiłem przy pomocy oddzielnego paska przewidzianego przez projektanta modelu.

Jako że całość ma być co do zasady rurą, paski łączące też odpowiednio formuję na ołówku.

--

Post zmieniony (25-09-18 23:14)

 
25-09-18 22:57  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Zawsze byłem zwolennikiem wikolu, ale przy tak długiej, choć wąskiej, powierzchni do klejenia (wzdłuż całego kadłuba) wikol wszystko zwichruje, więc trzeba było użyć czegoś niewodnego. Użyłem kleju polimerowego. Trochę za szybko wysychał i trzeba było uważać, aby całą klejoną powierzchnię posmarować, aby nie było "zadziora" na obwodzie "rury". Wszelkie zabrudzenia od kleju trzeba na świeżo usuwać, choćby przez delikatne pocieranie i rolowanie kleju. Jak zaschnie to po ptokach. Jak widać powyżej, wyszło całkiem ładnie.

--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
25-09-18 23:11  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Na tym etapie nie wycinałem jeszcze otworów w kadłubie na dźwigary skrzydeł. Następnie wziąłem się za montowanie wręg 5A połączonych elementem 5b.

Element 5b podkleiłem na zwykły brystol - tektura byłaby za gruba, a cienki papier z wycinanki zbyt słaby. We wręgach 5A wyciąłem prostokątne otwory, ale nie w całym obrysie odpowiadającym kształtowi 5b tylko połowy tego, aby móc w razie czegoś (złe ustawienie, nie ta kolejność składania) złapać i zahaczyć całą część i wyciągnąć ją z kadłuba.

Uwaga! Wręgi 5A są odrobiną za duże i trzeba je opiłować. Za to niektóre inne wręgi są za małe, ale o tym później.
Udało mi się od razu za pierwszym razem ładnie wsunąć całą konstrukcję 5A-5b-5A w odpowiedniej pozycji. Zwracam uwagę na odpowiednie dopasowanie wręg, aby całość gładko weszła w rurę.


--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
26-09-18 07:10  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Na razie fajnie to wygląda i zapowiada się niezły model, oby tak dalej. Podoba mi się też taka dokładna relacja.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 
27-09-18 19:54  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Pan ma relaks... więc siedzi i wycina kółka...


--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
05-10-18 12:48  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Dzień dobry. Czas na kolejną porcję informacji z budowy 737.
Przy budowie szkieletu skrzydła okazało się, że jedna z części nie jest dopasowana do otworu w części 15C. Przesunięcie otworów to ok. 1 mm.

Element przyciąłem wzdłuż dźwigara.


--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
05-10-18 12:52  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Okazuje się także, że otwór w 15C na część 15F jest za mały - nie uwzględnia, że elementy są w stosunku do siebie pod kątem. Należy delikatnie powiększyć na obu końcach otwór w 15C.


--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
05-10-18 13:17  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Element 15F nie jest na tym etapie sklejany ze szkieletem skrzydła. Tak samo 15B.
Po sklejeniu szkieletu skrzydła, montaż na sucho. Wszystko pasuje całkiem ładnie.

Zastanawiałem się tylko, jak rozwiązać sprawę z elementem 15B, który ma na celu ustabilizować oba skrzydła względem siebie.

Znajduje się on między wręgami elementu środkowego. Albo wpierw wkleić skrzydła, połączyć je 15B i dopiero wewnątrz kadłuba sklejać całą konstrukcję wręg, albo na czuja próbować skleić dźwigary skrzydeł elementem 15B wewnątrz kadłuba, bez bezpośredniego dostępu do niego. Można także odpuścić sobie ten element.
Ja zdecydowałem się wpierw wkleić wręgi, a 15B chyba wkleję na czuja.

--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
05-10-18 13:35  Odp: [R] Boeing 737-86D Józef Piłsudski MPModel 041
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Model ma mieć wypuszczone podwozie. Aby móc w miarę solidnie umieścić golenie podwozia w skrzydle, w odpowiednich miejscach przykleiłem do poszycia korek, w który będą wbijane druty goleni. Trzeba odpowiednio dociąć korek, bo będzie tuż przy wrędze 15C, która jest pod kątem. Nie może być też zbyt gruby, gdy wpierw będziemy sklejać poszycie, a dopiero potem nasuwać na szkielet skrzydła, jak ja to planuję zrobić.


--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024