FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
13-09-18 21:05  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Petrof- może i pomyślę o tych bloczkach, chwilowo brak forniru w mieszkaniu :D maszty mają otulinę papierową z rdzeniem drewnianym, więc nic im nie grozi, armaty są przywiązane ,ale nie do luf tylko do lawet, bo taka była wtedy technika, reje jeszcze nie wiem jak zrobię, ale skłaniam się do drewnianych, bez otuliny papierowej.
Twoje pytanie o mocowanie armat uzmysłowiło mi że faktycznie nie dałem jeszcze zdjęcia pokładu z działami, już to naprawiam


Biorę się za żagle i tu znowu zgryzota, zrobić to byle co z wycinanki czy pokusić się o prawdziwe olinowanie i ożaglowanie.

Brak refbanty, refsajzingów, talii refowej,topenanty,gordingów
są tylko szoty i brasy, a przecież wtedy już znano sposoby na refowanie żagli, zresztą na tej starej rycinie widać żagle zrefowane, zdecydowanie autor tej wycinanki nie powinien nigdy projektować żaglowców.
Mam w mieszkaniu model Wodnika z 1969r opracowany przez Andrzeja Karpińskiego (nie bez błędów w skalowaniu) i opracowanie ożaglowania i olinowania tamtego modelu to niebo i ziemia w porównaniu do tego nieszczęsnego Smoka.
Tylko że wtedy autor sam sklejał opracowany przez siebie model i widział co trzeba poprawić, to były piękne czasy, bez komputerów, srajfonów, internetu.

Trochę czasu minie zanim wymyślę w którą stronę pójść.

--

Post zmieniony (13-09-18 21:25)

 
13-09-18 21:20  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Łoooo panieeee tu z tą nomenklaturą to ja się usunę pozwól i nie będę nic mówił :) Ja to robię, żeby cieszyło oko :) Co mogę jedynie polecić - broń Cie wszelkie sił nad zrobieniem żagli z wycinanki!!!!!

--
54323031

 
13-09-18 21:32  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Eee tam ta nomenklatura jest w sieci dostępna, a dobrze ją znać aby móc szokować znajomych znajomością tematu :D tu jest co nieco , poczytaj sobie
http://www.zaglowce.ow.pl/szkutnictwo/zagle/refowanie.html

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
13-09-18 21:52  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Noooo bardzo mi pomogłeś tym linkiem! Dzięki! Właśnie jestem na etapie rozkminiania jak sprzątnąć żagle na LBP, żeby to jakoś wyglądało. Rozjaśniłeś mi nieco temat i chyba wiem mniej więcej jak to zrobię. Chyba...

--
54323031

 
13-09-18 23:01  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Jeśli planujesz przeróbkę/rozbudowę olinowania, to pamiętaj o epoce, z której pochodzi "Smok". Podany przez ciebie przykład to olinowanie raczej XVIII-wieczne (zwłaszcza reftalia) i początek XIX wieku. Od około 1450 do 1650 najczęściej pojawiały się "martnets'y" czyli nok-gordingi z wieloramiennikami.
Może tu znajdziesz pomoc. Ewewntualnie tu. Niestety na obu forach niektóre obrazki poznikały.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
14-09-18 09:23  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Seahorse-dzięki za te linki, postaram się coś z nich wykorzystać, bo wiem o różnicach z różnych wieków, inna sprawa że budowniczym tego okrętu był wenecjanin, specjalista od galer, a może i galeasów, ich techniki też mogły być inne, wrzuciłem te nazwy aby podkreślić że nie ma na Smoku żadnego śladu po tym jak refowano lub sprzątano żagle, olinowanie jest pokazane w stanie szczątkowym.
Nawet sztagi nie mają naciągu co przyznasz nie mogło tak istnieć, dlatego dorobiłem to na "czuja" bo na tm starym sztychu je widać

Tak rysował olinowanie Wodnika Andrzej Karpiński w 1970r



a tak jest na Smoku



Które lepsze?

Cieszę się że rozwija się tutaj ta dyskusja, dzięki temu można się troszkę poduczyć czegoś od bardziej doświadczonych :D

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
14-09-18 11:12  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Znam historię "Smoka" (a raczej fakt braku informacji i szczegółów). Model z MM ciężko nazwać modelem właśnie ze względu na wiele niedoróbek, błędów i wielkich uproszczeń. Ot, taka sobie wizja autora. Pamiętaj również o tym, że od 1970 roku minęło pół wieku i nowe odkrycia i badania weryfikują starsze prace. Stąd względem wspaniałej książki p. Mieczysława Boczara "Galeona Zygmunta Augusta. Próba rekonstrukcji" (1974) należy dziś zachować "czujność". Jeśli chcesz zrobić olinowanie z sensem musisz pogrzebać w necie i zrobić w pewnym sensie własną rekonstrukcję olinowania.
Z faktu, że konstruktorem był Wenecjanin nie wyciągaj zbyt pochopnych wniosków, bo zwyczajowo dowódcy zmieniali różne elementy na okrętach pod swoje upodobania i doświadczenie. Akurat "Smok" najprawdopodobniej nigdy nie opuścił stoczni, więc tu masz rację, że można mocniej oprzeć się na szkutnictwie włoskim.

A tak w ogóle z drugiej strony, jak pojawią się jakieś anachronizmy, to kto się zorientuje:-)))

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
14-09-18 18:56  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

cytat:
"Arsenał budował tylko wojenne. Biorąc pod uwagę, że do czasu budowy Smoka w Wenecji popełniono 1 udany galeon (Panowie budujący Smoka nie mogli nawet asystować w jego budowie), drugi co zrobił bul bul w 1558, a 3 nieudany zwodowano w 1570 kiedy prace nad Smokiem już trwały (więc też z nim nic wspólnego nie mieli) także nieudany.
Tak więc:
1. Domenico Zaviazello i Giocomo Salvadore nigdy nie budowali jednostki żaglowej. Czyli są kwiatkiem do kożucha.
2. Asystowali Spauazzy w galeonie bul bul. Też to rekomendacją nie jest.
3. Budowali żaglowce handlowe. Najsensowniejsza opcja. Zresztą nie wiem czy w ogóle gdzieś jest coś w dokumentach, że oni pracowali w Arsenale. Zdaje się, że określano go po prostu jako mistrza szkutniczego i tyle".
http://www.historycy.org str.17

Poczytałem tu o Smoku i jego budowniczych i jestem pewny ,że gdyby wypłynął na morze to też zrobił by bul bul bul jak "Wasa", tak więc co tylko wymyślę w sprawie olinowania i ożaglowania to będzie tak samo prawdziwe jak opracowanie w MM.
Dziś już żałuję że zacząłem go budować, bo nie jest wart mojego straconego czasu, mogłem już być w połowie budowy "Błyskawicy" tak jak planowałem.
Moją bolączką jest to, że nie lubię nie dokończonych tematów, więc dokończę to coś zwane galeonem.

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
01-10-18 16:17  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Witajcie.
Cały tydzień zajęło mi studiowanie takielunku żaglowców średniowiecza w szczególności 16 wieku.
Chciałem wybrać opcję właściwą dla czasu budowy Smoka i oto co mi wyszło,





Dla znawców będzie to wystarczająco czytelne, ale opiszę.

W 16w powszechnie używano getingów do zwijania żagli, zastosowałem je, od połowy 16w były już znane martensy, czyli gretingi wieloramienne, ale ponieważ na tym zdjęciu modelu nie widać zwisających martensów więc zastosowałem greting okrojony, na foku 2 na grocie 3 punktowy.

Ponieważ taki układ był możliwy, tym bardziej że budowniczymi byli ludzie którzy tylko oglądali z daleka budowane w Wenecji galeony, to zapewne nie wiedzieli jak zastosować inne olinowanie.

Tu mam zdjęcie galeonu weneckiego w Museo Storico Navale, Wenecja z wikipedii



To pewnie ten jedyny galeon wenecjan który nie zatonął, ale to ten model powinien być wzorem dla modelu Smoka, a nie ten fotomontaż, który wszyscy oglądają, (ja też), bo to jest fotomontaż, model pseudo galeonu sfotografowany na tle jakiejś starej ryciny.

Na tym modelu pięknie widać gordingi wieloramienne zwisające malowniczo z rei i gordingi marsli, po dwa bo w 16 w, nikt nie stosował gordingów wieloramiennych na marslach.

Kontynuuję ożaglowanie tego mojego galeonu, więc do usłyszenia :)

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
01-10-18 18:47  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Jestem pod wrażeniem znajomości tematu. Aczkolwiek nic nie rozumiem :) na szczęście nie kleję zaglowców :) Pozdrawiam.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024