FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
12-09-18 21:06  [R/G] Smok galeon na bazie MM z 2010
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9


Tak, wiem, relacje z budowy tego modelu istnieją już w sieci, ale to ma być mój model inny od tamtych bo wzorem jest mi ta stara rycina, a wycinanka tylko podstawą
Skala modelu, a diabli wiedzą.Teoretycznie 1:100, ale praktycznie to właśnie tylko diabli wiedzą :)
Wymiary modelu to ważne dla tych co liczą się z miejscem na model, wys z podstawką 38cm, dł z bukszprytem 45cm

Zachciało mi się powiększyć swoją flotę żaglowców o coś polskiego, Smok jest Polski i nigdy nie powstał, czyli okręt z niebytu, ale wszystkie znaki na ziemi wskazują że zaczęto jego budowę w 1570 roku na polecenie ostatniego króla z dynastii Jagiellonów , Zygmunta Augusta.

Kadłub wodowany został w 1571 w stoczni w Elblągu.
Przedwczesna śmierć króla w 1572 roku przerwała budowę, zabrakło sponsora.

Dla znawców tematu jest to temat do dyskusji, bo konstruktorem okrętu był mistrz budowy galer weneckich, wycinanka proponuje zbudowanie galeonu, ale czy to nie miał być przypadkiem galeas? czyli galeon z napędem wiosłowo żaglowym?
Ponieważ okręt nigdy nie został skończony, ani nie zachowały się jego rysunki lub plany więc sposób budowy i wykończenia modelu trzeba pozostawić fantazji modelarzy, a plany w MM potraktować jako surowiec do dalszej obróbki

Bóle spowodował ten co opracował plany tego okrętu czyli Lech Zuzański, ale po kolei.
Budowę zacząłem jak zawsze od szkieletu wykonanego na kartonie 1,5mm dla lepszej sztywności konstrukcji.
Szkielet wypełniłem kostkami styroduru potem je obciąłem wyszlifowałem i wy szpachlowałem, znowu szlifowanie, znowu szpachlowanie itd.
Wkleiłem pierwszy dolny pokład, potem górny i resztę.
Zacząłem poszycie i tu zaczęła się gimnastyka, ale opanowałem to przez różne wstawki, nie da się opowiedzieć to trzeba przeżyć.
Po poszyciu przyszedł czas na zastanowienie się co dalej z wyposażeniem, kiedy skleiłem pierwsze lufy artylerii głównej okazało się że na pokładzie o szerokości całkowitej 8cm jedna lufa ma 3,5cm czyli po wystrzale cofała się do ponad połowy pokładu, ale tu ograniczał ją greting wystający przecież ponad pokład, jak to pogodzić?
Wymyśliłem więc totalną przeróbkę, zwężyłem greting do 1,7cm, a lufy armatnie adaptowałem z planów okrętu "Wasa" dł 23mm teraz nabrało to wszystko sensu.
Na zdjęciu modelu tego okrętu z muzeum w Gdyni (który jest fotomontażem, model na tle rysunku jakiegoś portu) wzmocnienia burt są stalowe nie drewniane jak w wycinance , dlatego kształty zachowałem, ale kolor zmieniłem na ciemnoszary udający stalowy.



Na pewno nie pozostawię bez zmian jufersów
Na okręcie nie było klasycznych jufersów tylko stalowe pierścienie, to też zmienię.





tak wygląda dopasowanie poszycia


widać te zmienione wzmocnienia burt

--

Post zmieniony (11-11-18 14:52)

 
12-09-18 21:17  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

To ja Ci życzę z serca powodzenia! Po sklejeniu trgo modelu powiedziałem sobie, że będzie to mój ostatni żaglowiec z MM :)

--
54323031

 
12-09-18 21:22  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Petrov, też sobie to właśnie mówię, ale model nie jest ładny, tylko ciekawy, przerabiam co się da, bo MM to nie wydawca dla modelarza

no i jeszcze kilka zdjęć do tej relacji
porównanie wielkości bloczków które produkuję dla tego modelu z tymi z wycinanki


wycinam je z drewnianej szpatułki do lodów przy pomocy wybijaka mają 4mm średnicy, po zeszlifowaniu z dwóch stron mogą być owalne otwory wiercę "furkadełkiem" i wiertłem 1mm



tu opracowywanie wspomnianej galeryjki, słupki z wycinanki zwijane na drucie ze spinacza biurowego, potem cięte ze skosem




a tu sprawa tych dział i gretingu, greting już obcięty ale złożony do zdjęcia i działa z wycinanki dla porównania



tu działa z "Wasy" (adoptowane) przy obciętym gretingu, moim zdaniem lepiej tu będą pasować



tu dla porównania dwa rodzaje gretingu, jeden z drobniejszymi oczkami który sam opracowałem i ten z wycinanki,
miałem zakładać te swoje, ale po namyśle zostawiłem wycinankowe gdy zobaczyłem że w modelu "Wasy" też są z takimi dużymi dziurami


zdążyłem też zrobić galion, troszkę go pokolorowałem i tak to wygląda




tutaj działa, te nowe i te z wycinanki (czarne) te nowe mają 21mm dł



tutaj jeszcze jedna anomalia moim zdaniem, kołkownice wyższe od drzwi, obciąłem je o 4mm



mimo kłopotów budowa sprawia mi przyjemność i to jest najważniejsze, mimo moich niedociągnięć warsztatowych :D
W stoczni praca trwa chociaż bardzo ospale

Robiłem "koszyki" czyli marsy, zacząłem od formy na słupki, oto ona z kartonu 1.5mm po nasączeniu klejem BCG słupki są sztywne i trzymają swój kształt


szablon na koszyki, 20 pól co 18stopni, obręcz przyklejona cienkimi paskami przylepca do kartki coby mi się nie przesuwała


gotowe kosze w podstawach są zapałki dla lepszej sztywności konstrukcji wyciąłem też prostokątne otwory na wejście dla want, nie przewidziane w wycinance, ale przecież marynarze też musieli się tam jakoś dostać


kosz na bezanie, przerobiłem wg tego starego sztychu


wszystkie marsy na masztach, obręcze czerwone tak jak na sztychu

Powoli stoczniowcy dłubią coś przy okręcie, teraz prezentuję olinowanie stałe, sztagi nici 0.8, wanty nici 0.4, wyblinki 0.2 klejone lakierem do want
jak oceniacie nowe jufersy, podobne do tych z obrazu?



w widoku z góry widać jeszcze jedną zmianę, skrócony pomost galeryjki, obciąłem aż 2 cm, może wystarczyło by 1 cm, ale już ciachnięte



tu powiększenie galionu i fragment olinowania ruchomego, zaciekawiło mnie prowadzenie lin pod bukszprytem, widać tam pierścienie przez które przechodzą liny, znowu coś do zmiany w modelu


nie wiem jak linkować od razu zdjęcia z tego fotowrzuta

--

Post zmieniony (13-09-18 11:36)

 
12-09-18 22:02  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

tuchajbej napisał:

> nie wiem jak linkować od razu zdjęcia z tego fotowrzuta

Adres fotki w znaczniki [ img ] [ /img ]
(bez spacji wewnątrz nawiasów kwadratowych)

Czyli:
[ img ]http://s1.fotowrzut.pl/672I0BS081/3.jpg[ /img ]

Efekt:



pozdr,
k

 
12-09-18 22:03  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ładna łódka będzie. Może coś z mojej relacji podejrzysz też.

--
54323031

 
12-09-18 22:07  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Mnie oczywiście budowa żaglowców bardzo interesuje, ale gdybyś wstawił miniatury fotek interesowałaby mnie jeszcze bardziej:-)))) Strasznie ciężko jest taka relacje oglądać.

Życzę powodzenia, będę podglądał

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
13-09-18 09:22  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Konradus dzięki za dobre chęci , ale nadal mi to nie wychodzi, nawet po wklejeniu tego Twojego linka nie otwiera mi się zdjęcie, ale już po kłopocie :)

Petrov- zajrzałem oczywiście do Twojej relacji, widzę że nie robiłeś tylu zmian co ja, dlatego cieszę się że mój Smok będzie inny, czyli wyjątkowy :D


Ponieważ nadal nie wychodzi mi to linkowanie to przenoszę zdjęcia na Photobuket, stamtąd nie ma problemów z linkami

Ufff ...skończyłem z tymi linkami, wreszcie jest normalnie :)

--

Post zmieniony (13-09-18 11:45)

 
13-09-18 16:19  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Chciałem obejrzeć zdjęcia ale z "wiadra" nic mi się nie wyświetla.
Szkoda.
Powodzenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
13-09-18 18:48  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Żaden problem ze wstawianiem zdjęć.
Postimages.org. - wybierasz zdjęcie, ładujesz potem "kopiuj miniatura na forum" i wklej. :-)

 
13-09-18 20:18  Odp: [R] Smok galeon na bazie MM z 2010
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Nooo u mnie to niemal standard jest :p
Jeżeli chodzi o bloczki pomyśl nad fornirowyni. Wydaje mi się że też dość szybki sposób i jednoczesnie stosunkowo łatwy. Dwie warstwy forniru, cięcie na odpowiednie kawalki, dziura w środku, szlif i gotowe. Jeden bloczek to w sumie z 3 minuty roboty. Szkoda że masztów drewnianych nie zrobiłeś. Nie będą się odkształcały przy takielunku? Greting przyznam, bardziej podoba mi się Twój niż ten który zdecydowałeś się zamontować. Natomiast harmatki - fajnie. Pobawisz się w ich wiązanie jakieś?

--

Post zmieniony (13-09-18 20:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024