FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-09-18 19:33  [Relacja] Tkp 30 Answer 1:45
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Siema!


Coś tam znowu dziergam, bez szału jak to u mnie, ale nóż się uda skończyć kolejny model, byłby szok!

Tematem przewodnim będą moje nieśmiałe próby kolejowe, mimo, że po cichutku poza forumowym okiem dziergam od czasu do czasu takiego jednego dużego żelaznego kolosa, ale temat nie o tym.

Tkp 30, wydanie ansłerowskie, myślę, w sam raz na rozruszanie rączek, wydany w skali 1:45, więc "nie za duży, nie za mały". :D

Założenie jest mieszane:
- malowana ostoja i podzespoły "czerwone", ponieważ zamówiłem laserowo wycinane koła (o tym ciekawostka pod koniec), dodatkowo kolor ostoi w wycinance jest okropnie blady, próby zamieszania koloru retuszu spełzły na niczym, wiec połączyłem obie kwestie - malujemy!
- reszta będzie z wycinanki + jakiegoś tam rodzaju waloryzacje szczegółów, rurek, wałków czy zaworów - będę unikał malowania większych powierzchni, bo po prostu lubię jak model kartonowy jest "jak z kartonu".
- na koniec (haha! koniec, ambitnie) ładna podstawka z torowiskiem, suche pastele, jakiś kurz etc.

No to fotki, początki ostoi. Zdjęcia może nie porywają, ale cały czas nad nimi pracuję.
Następne zgodnie z radą SeaHorse spróbuję wykonać na ciemnym tle, żeby światło skupiło się na modelu, nie na tle.






Prośbę bym miał ogromną o rady na temat malowania. Oczywiście nie samego malowania, bo to akurat umiem. Chodzi mi bardziej o kwestię doboru producenta farby, producenta i koloru podkładu, jej rozcieńczenia bądź końcowego zabezpieczenia. Moja wiedza na ten temat zakończyła się na poziomie Pactry do retuszu krawędzi i niewielkich podmalowań, ponieważ zazwyczaj nie maluję całych modeli, oraz jakichś tam Humbroli, głownie metalizery. A wiem, że jest wiele farb dużo lepszych jakościowo, tylko teraz co wybrać, Tamiya, Gunze czy jakieś inne Vallejo?


A teraz, jak wspominałem na początku HIT! Kola laserowo wycinane od Answer. Przemilczę fakt, że na paczkę czekałem siedem tygodni! no ale jak już przyszła, to proszę bardzo!
I tak, koła wg projektu (oczywiście od wejścia pominę wersję uproszczoną) składa się głownie na obręcze zewnętrzne zaszynowe, główne toczne, wewnętrzne czyli oś koła i mimośród łączący z wiązarem, a to wszystko oparte na "szprychach/żeberkach" w formie listków. Brzmi sensownie i logicznie. Wewnętrzna obręcz nie licuje się z zewnętrzną, toteż listki mają jeden ukośny bok. Jeżeli coś niekumale opisałem, dołączam fragment instrukcji oraz cyk na części:




A to dostałem od Answer:




I powiem Wam szczerze...zamurowało mnie.
Czym się kierowała osoba rysująca projekt pod ploter nie mam pojęcia.
Części zaznaczonych na zdjeciu niebieskimi strzałkami oczywiście nie ma w wersji laserowej, czyli w zasadzie sam muszę sobie wyciąć pierścienie zaszynowe, żeberka i jakoś to przy użyciu kilku elementów laserowych poskładać do kupy.
Chyba że wg autora mam sobie to wszystko razem posklejać ze sobą + oczywiście ten przed chwilą wspomniany pierścień i zeszlifować pod kątem nagromadzony materiał żeberek. Generalnie gdybym wiedział, że tak to będzie wyglądało - nie wydawałbym kasy bez sensu (może i niewiele, ale na ulicy nie znajdziesz).

No nic, to na razie tyle, wzywa mnie chłód wiatru i szum fal, więc czas jechać do kraju wiatraków zarobić jakieś siano :D
Może coś jeszcze przed wyjazdem coś wrzucę, a na pewno będę miał dość czasu na przemyślenia i analizę relacji Precyzyjnego i jemu podobnych.

Cześć!

--

 
09-09-18 21:07  Odp: [Relacja] Tkp 30 Answer 1:45
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Z góry prostuje nieścisłość jeżeli chodzi o lasery, Piotr D mi wyjaśnił, że normą w laserowych kołach kolejowych wszystkich producentów jest to, że robione są w taki sposób, by sklejone ze sobą elementy poddać rzeźbieniu. I teraz wszystko rozumiem i przepraszam za oskarżenia.
Jedyna uwaga do Answer, w zestawie brakuje zewnętrznych pierścieni zachodzących za szynę. Oczywiście jest to do zrobienia, ale jak już się zamawia koła wycięte laserowo, to chyba wypada, żeby w komplecie były wszystkie elementy.
Pozdrawiam!

 
09-09-18 21:21  Odp: [Relacja] Tkp 30 Answer 1:45
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Nie wypada. Jakbyś chciał pierścienie obręczy koła mieć w kpl. wypalone z piwoszki to ten element miałby 0,5 mm grubości . Naklej taką obręcz na gotowe koło , nasącz CA i spróbuj zeszlifować równomiernie pod kątem do zewnątrz. Powodzenia. Dlatego wydawcy wypalają tylko koła ,,bose" które po sklejeniu do żądanej grubości nasączamy CA i potem szlifujemy do gładkości pod metalizer-vide relacje Precyzyjnego.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
10-09-18 00:53  Odp: [Relacja] Tkp 30 Answer 1:45
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Andrzej, rozumiem o co w tym biega. Natomiast nie rozumiem w czym stanowi problem wypalenia tego zewnętrznego pierścienia zachodzącego za szynę (w zamieszczonej w przeze mnie instrukcji 30+30a). Moim zdaniem można ją dokleić po obróbce koła.

 
10-09-18 22:43  Odp: [Relacja] Tkp 30 Answer 1:45
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Ja się jeszcze nie spotkałem, aby nie mieć w laserowym zestawie pierścieni obręczy koła. Nawet z tego wydawnictwa.

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
11-09-18 07:42  Odp: [Relacja] Tkp 30 Answer 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Ooooooo o mało nie przeoczyłem tego wątku. Z ciekawości sprawdziłem półkowniki i też mam obręcze w zestawach laserowych (choć do tego parowozu akurat jeszcze nie mam zestawu).

Jeśli chodzi o malowanie kartonu: Albo farbki "śmierdziuchy" nakładane bezpośrednio (revell, humbrol, modelmaster), albo podkład (MrHobby) a na to farby wodne (Vallejo, tamiya, pactra). Co prawda przy umiejętnym nakłądaniu wodnych farbek można nie pomarszczyć kartonu, ale mnie się to udało za dziesiątym, albo dwunastym razem.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024