FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
06-09-18 18:45  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
Kartonik39 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

ANSWER weź przykład . Można? Można.

--
Vivat czołgusie!

 
06-09-18 20:20  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Na Malaya była 240 IFF i to jest to co pokazałem. Odwzorowane na ile się da w 1:300. Wg. Robert/Raven...

Oerlikonów jest 17 sztuk, tyle ile być powinno w I połowie 1943. W drugiej połowie roku okręt stał "przy beczce" i ten okres nie jest już interesujący.

Dalocelowniki pom-pom zarz sprawdzę..

Svenie, koniecznie chcesz mi udowodnić, że się nie znam...

--
wydawca przez małe "w"

 
06-09-18 20:26  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dobrze, że dla znakomitej większości takie szczegóły nie mają praktycznie żadnego znaczenia. W tym dla mnie. I zasadniczo, świetnie się z tym czuję;)

 
06-09-18 20:39  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Nie o to mi chodzi, piszę o takich rzeczach tylko i wyłącznie dlatego ponieważ sam te elementy wyszukiwałem ostatnio w Kolosie. Dalocelownik pom-pomów MK iV szczególnie mnie zainteresował w Malai dlatego bo jest tak skomplikowany i chciałem zobaczyć jak go zrobiłeś, a sam nie mam pojęcia jak to zrobić u siebie w Kolosie. Poza tym antenę identyfikacji IFF 243 też robiłem ostatnio na maszcie w Kolosie. Co prawda była zamontowana nad radarem 279, a w Malai jest radar 281, ale też byłem ciekaw jaki typ tego urządzenia wykonałeś. Identyfikacja IFF musi być, jest to zresztą bardzo ciekawa sprawa nie tylko w przypadku okrętów brytyjskich.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
06-09-18 20:52  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Antenę 240 IFF razem z radarem 281 masz w Raven, Roberts "British Battleships of World War Two", strona 387. Jak chcesz mogę podesłać na priv. Wielkich cudów w projektowaniu tam nie może być, połączone druciki, właściwie niewykonywalne w 1:300, w 1:200 też wyższy stopień wtajemniczenia w użycie superglue..

Dalocelowniki jakieś wykonywałem, z tym, że na planach są zaznaczone raczej te wcześniejsze Mk I lub II. Jeżeli były Mk IV, to tego nie robiłem, nie miałem informacji, że takie były. Muszę sprawdzić na planach co było na jakim miejscu...

Miejsce dalocelowników na nadbudówce rufowej jest mi kompletnie nieznane.

--
wydawca przez małe "w"

 
06-09-18 20:58  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Sven, a później to już nie mogłeś się obudzić, przecież relacja z projektowania była prowadzona na bieżąco, czemu wtedy swoich uwag nie przedstawiłeś???

ps. Szacunek dla wydawcy, za prezentację, jak zdążę uzbierać wystarczającą ilość butelek do końca roku to zakupię, z samego szacunku, mimo że obiekt mnie średnio interesuje.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
06-09-18 21:51  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
Armand 

 

Wspaniała wiadomość :)

--
Jedzie rycar

 
06-09-18 22:26  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Sven, rzeczywiście dałbyś spokój, obudziłeś się teraz czy co ?
Zaraz zaczniesz nity liczyć....
Pzdr

 
06-09-18 22:44  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Dlatego teraz na to zwróciłem uwagę ponieważ budując Kolosa od pewnego czasu studiuję te wszystkie brytyjskie wynalazki i niejako dlatego automatycznie je wychwytuję. Dziwne te brytyjskie konstrukcje, podobnie jak jeżdżenie lewą stroną, itp. Trudno jest mi się przestawić z konstrukcji amerykańskich, do których jest znacznie więcej materiałów niż RN. A wracając do pom-pomów, które Malaya ma wersję prawidłową, czyli 8-lufową (bo była też 4 lufowa, itd) dziwne wydało mi się szukajac tego dalocelownika do którego mam zagwozdkę jak wykonać ten zbiór skrzynek na stelażu ze splotem kabli i anteną na wierzchu, że strzelcy nie mają żadnego systemu kierowania ognia. Więc jak tu strzelać do samolotów? Generalnie wyposażenie radarowe i elektronika to bardzo ciekawy temat, słabo rozpoznany w anatomiach, trzeba samemu kombinować gdy skleja się modele, szczególnie te od podstaw co było by wzbogacić całoścć w te wszystkie detale których jest cała masa w oryginałach.

No dobra, teraz napiszę taką mini recenzję Malai. Chyba jest rzadkością jak tu widać, że została sklejona surówka modelu okrętu ze 100% części. Jest ważne by wykonać wszystkie detale, sprawdzić na modelu czy się mieszczą, nie kolidują ze sobą, współgrają i pasują. Gdy tego nie ma mamy całą masę niespodzianek próbując umieścić jakiś mały element który nie wchodzi bo nie ma miejsca by go przykleić, bo na etapie sprawdzenia projektu teoretycznego nie sprawdzono w praktyce teorii z komputera. I tutaj duża pochwała.

Dobrze, ze Malaya miała pojedyncze zestawy Oerlikonów, bo gdyby doszły stanowiska podwójne i poczwórne to byłby kłopot. Ogólnie Malaya artylerię plot miała bardzo słabą, kiepską i mało wydają, dlatego na wielu okrętach brytyjskich dość szybko zastępowane kiepskie pom-pomy i nieefektywne Oerlikony Boforsami, ale to pod koniec wojny i głównie na Pacyfiku, Oerlikony wymagały częstej zmiany magazynków dlatego prowadzenie ognia było słabe.

--

Post zmieniony (06-09-18 22:46)

 
07-09-18 09:07  Odp: [N] HMS Malaya 1:200 - Fantom Model
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Co do systemów kierowania ogniem pom-pom-ów: na planach na compass bridge (zostawię angielską nazwę aby nie silić się na tłumaczenie), jest zaznaczona masa stanowisk, ale opisana jako lookout sight, star shell B.A.D.O. sight, searchlight sight, target bearing indicator itd. Zapewne część z tych stanowsik została zmienione na systemy kierowania ogniem p-lot. Dla ludzi w tamtych czasach pewnie było jasne co i gdzie ma być, mieli dostęp do dalszej dokumentacji. Ja jedno z tych stanowisk przedstawiłem jako Aerial Defence Control, bardziej z zasady, że coś tam musiało być, a nie że mam ścisłe informacje. Ten Denece Control odtworzyłem na podstawie strony:

http://ontheslipway.com/?p=587

Na planach są zaznaczone stanowiska "Mark IV pom-pom director", ale na zdjęciach widać że są one puste. To te 2 na podwyższeniach po bokach górnej częsci mostku. Przypuszczam, że nie umieszczono tam tych radarów z powodów braków sprzetowych. Malaya w 1943 była okrętem prawie 30-letnim, pewnie była na 2 lub 3 priorytecie do uzupełnień..

Nie mam pojęcia gdzie radary pom-pom-ów były na nadbudówce rufowej. Pasowałoby, aby były na tym podwyższeniu przy maszacie rufowym, ale na zdjęciach widać tak jakby nic tam nie było.

--
wydawca przez małe "w"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024