FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
15-08-18 20:20  Odp: [N] Richelieu Fly Model
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Chciałbym wrócić do tego co pisał Szkutnik i co moim zdaniem jest prawdą, że
większość modelarzy przy wyborze modelu nie kieruje się wiernością odwzorowania historycznego barw, numerów taktycznych, emblematów itd.
Tylko:
- czy dany model się podoba ( ogólnie wizualnie i tematycznie)
- czy cena jest adekwatna do tego co zawiera zeszyt
- czy model jest realnie sklejalny,

----------------------------------------------------------
Natomiast kupiłem ów Richelieu lecz po obejrzeniu, najprawdopodobniej swój egzemplarz raczej będę odsyłał.

Z dwóch powodów:

- szarość, szarość i jeszcze raz szarość - w tym wydaniu nie występuje inny kolor, oprócz koloru śrub napędowych i poszycia dennego. Już stare socjalistyczne blokowiska mają więcej uroku niż oprawa graficzna tego modelu :)

- wielkość- jest przeogromny, dł. ponad 120 cm, szerokość ponad 16 cm. Jak dla mnie zbyt wielki, ale o tym się dopiero przekonałem podczas przeglądania arkuszy na żywo.
Aż się prosi skala 1:300.

Lecz to są moje subiektywne odczucia i nie mam o to pretensji do wydawcy.

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
15-08-18 20:35  Odp: [N] Richelieu Fly Model
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No czyli tak na szybko można by podliczyć 300 GBP x 7 arkuszy ( tyle w zasadzie potrzeba np. na model niszczyciela rysunki przebiegu rur parowych nie są nam potrzebne ;-) ) to nam daje 2100 GBP plus VAT 17,5% = 2467,5 GBP w przeliczeniu na pln po kursie 4,8pln daje około 11 844 pln............... macie więcej pytań odnośnie ceny dokumentacji.
A to tylko mały niszczyciel.......

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
15-08-18 21:57  Odp: [N] Richelieu Fly Model
orkan   

Zamawiamy więc dokumentacje , przykładowe 7 arkuszy . Płacimy 1x70GBP +VAT i
6x50GBP +VAT ale nie piszemy o zgodę na komercyjne wykorzystanie. Odpada
300 GBP za arkusz . Dużo taniej , rzekłbym do zaakceptowania . Opracowujemy model
i wydajemy bez bibliografii bo to nie do końca legalne. Nie możemy też podać
legalnych źródeł bo zaprzeczały by one szczegółowości opracowania.
Inna sprawa to ignorancja projektantów , którym nie chce się w pełni korzystać
z planów dostarczonych przez wydawcę . Tu jednak piłka jest po stronie wydawcy ,
bo to on decyduje czy wydać czy poprawić projekt .
Nadal uważam że tylko nie całkowita legalność źródeł tłumaczy brak bibliografii modelu.
Co do Ryśka to Marines Edition wydał dobrą książkę na temat tej jednostki
https://www.abebooks.com/9782909675329/Richelieu-Sarnet-Rene-Vaillant-Eric-2909675327/plp
a i cena do przyjęcia .

 
15-08-18 22:36  Odp: [N] Richelieu Fly Model
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Orkan a zdajesz sobie sprawę że omijanie tej procedury ponosi za sobą konsekwencje?
Jesteśmy w UE tak jak UK ( jeszcze) i jakby nie było prawa trzeba przestrzegać.

Inna sprawa to dlaczego akurat NM rozporządza tymi planami ale podejrzewam że oni akurat mają na to glejt, może od samej Królowej? ;-)))

Zaryzykujesz?

Co do projektantów i relacji na linii wydawca to proszę Cię poczytaj stare posty tu na tym forum....... nie będę podpowiadał które ......;-(

Każdy wypisuje jak wydawanie czy projektowanie powinno być realizowane i ja się z tym zgadzam tylko że jedno "marudzenie" na forum a drugie realne życie. W tym przypadku nikt nie jest "święty" i kryształowy...... niestety.

A jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
15-08-18 23:18  Odp: [N] Richelieu Fly Model
orkan   

Czytałem - niestety. Bez komentarza bo nie da się nic odkrywczego powiedzieć .

Mnie interesuje brak bibliografii w modelach i przyczyna takiego stanu rzeczy
a nie ceny dokumentacji i jak jest zdobywana . Bez wątpienia są to jednak sprawy
w mniejszy lub większy sposób powiązane. Z tą UE to troszeczkę popłynąłeś ; bez urazy
proszę . Gdybam , że np. pan X kupuje plany w RMG , tak jak napisałem wcześniej.
Model opracowuje pan Y na podstawie planów przekazanych przez pana X a wydaje np. brat
pana X . Żadnych konsekwencji nie będzie. Taka mała teoria spiskowa
Wracając do Ryśka uważam , że można było niewielkim nakładem pracy ( kosztów ) poprawić
błędy i wydać perełkę .

 
15-08-18 23:31  Odp: [N] Richelieu Fly Model
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

To dotyczy publikacji planów, a nie wykreślonego modelu na podstawie planów. Więc opłata komercyjna tego nie dotyczy.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
16-08-18 09:59  Odp: [N] Richelieu Fly Model
radomir 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Okręt piękny ale ten malowany na niebiesko pokład - Amerykanin który to wymyślił powinien zostać zdegradowany.

A z innej beczki podniecamy się oczekiwaniami na Bismarca czy Takao, a może czas z okazji 100 lat niepodległości na Wichra czy Błyskawicę 1:100. Na Błyskawicy służył przez 2 lata mój stryj, już po wojnie......

P-11 u hala leży na półkach , tak trochę wstyd ....

 
16-08-18 10:25  Odp: [N] Richelieu Fly Model
Janisz 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bizon - komercyjne wykorzystanie planów a w jakim celu to już Twój pomysł czy zrobisz z tego rysunek na koszulkę czy naklejkę na kubek ale podchodzi pod to i już.

Nie sądzę żeby mieli specjalną komórkę w MI6 oddelegowaną do śledzenia kto ich robi w konia. Przecież też nie sprzedają znowu kilkadziesiąt planów danego okrętu w miesiącu żeby nie wiedzieć co i komu opylają. Jak model jakiegoś rzadkiego okrętu pojawia się na rynku to w sumie można wysnuć wniosek że a może to z naszych planów ?

orkan - to może nadstawisz karku kupisz taki jeden set do jakiegoś fajnego okrętu następnie dasz te plany jakiemuś projektantowi a on wykona projekt który sprzeda go wydawcy a wydawca wyda. Oni będą mieć z tego zysk a Ty co ?
Jak Angole dojdą do tego że to plany zakupione przez Ciebie zostały wykorzystane do tego to z pewnością dostaniesz bana od NMM. A co jak będziesz chciał jeszcze coś kupić? Poprosisz sąsiada, kolegę , kuzyna o kupno kolejnych planów..... i tak przez całe życie?

Piętnujecie piratów opylających nielegalne kopie i bardzo słusznie to czemu kombinujecie jakby tu walnąć kogoś innego w rogi?

orkan - postaw się na miejscu NMM, Ty masz to archiwum które musisz utrzymać, z pewnością są jakieś dotacje itp ale skoro masz pozwolenie to udostępniasz te plany za opłatą a tu ktoś chce Cię walnąć po rogach - fajnie no chyba nie bardzo.

Co do UE i UK wcale nie pojechałem - popytaj tych którzy po powrocie do pl po kilku latach musieli płacić zaległe podatki czy ubezpieczenia z UK......

Wracając do "Richelieu" to absolutnie zgadzam się z tym że ten model powinien być wydany uwzględniając poprawki do zauważonych wcześniej błędów. Zresztą nawet tu jest piękny przykład co do praw autorskich itp. Czy autor opracowania bazowego traci do niego prawa jeśli jest ten projekt tylko przerysowany? Ot takie pytanko.

--
Janisz
---------------------
Verbum nobile debet esse stabile. (łac.)

Przysłowie staropolskie: Słowa honoru należy dotrzymywać.

 
16-08-18 11:49  Odp: [N] Richelieu Fly Model
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tak jakoś mi się wydaje, że aby zrobić prawidłowy kamuflaż tego okrętu nie potrzeba dokumentacji stoczniowych za diabli wiedzą jakie pieniądze, kupowania monografii itd. - wystarczy poszukać w sekund pięć zdjęć w internecie i poprawić to co jest nieprawidłowe tylko po prostu trzeba chcieć to zrobić i to tyle po prostu.
Gdyby model został tylko wznowiony bez zmian no to trudno, ale jednak model został w jakimś stopniu zmieniony kolorystycznie i tu właśnie jest cały ból, że nie zrobiono tego do końca tak, aby model posiadał chociaż wiernie odwzorowany kamuflaż.
To nie jest oczywiście żaden problem, bo model i tak kupią ci, którzy na takie sprawy nie zwracają uwagi, a ci którzy zwracają po prostu machną na to ręką i go nie kupią nie pierwszy i nie ostatni raz.
Ja również mam sentymentalne wspomnienia z tym okrętem - leżą przede mną pożółkłe, rozpadające się ze starości plany modelarskie Nr 89/90 zakupione... tak tak 39 lat temu w roku 1979 w cenie 36 złotych, bo numer podwójny, a był to przełomowy rok ponieważ nastąpiła pierwsza podwyżka cen Małego Modelarza od momentu jego ukazywania się z 4,50 na 6zł za pojedynczy numer i taaaak rzeczywiście było to dawno, bo rządził jeszcze wtedy Edward Gierek : )
Sentyment jest tym większy, że leżą również obok kserówki kilkunastu części z projektu tego modelu : )

Post zmieniony (16-08-18 11:51)

 
16-08-18 12:00  Odp: [N] Richelieu Fly Model
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Jeśli dołączysz te plany do modelu, to owszem musisz taka opłatę wnieść.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024