FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
31-07-18 21:24  [R/G] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam

Tym razem relacja jeszcze ciepłej nowości, czyli model F-16 w wersji dwumiejscowej "D" i szachownicą na ogonie. Autorem modelu jest p. Jerzy Janukowicz.



Model jest to niejako powiększoną wersją wcześniejszego opracowania (seria Mikrolotnictwo) i zaadaptowana do wersji dwumiejscowej. Względem mniejszego modelu zmieniła się lekko szata graficzna (teraz kolory wpadają bardziej w szarość, wcześniej wpadały bardziej w niebieski), miejscami uszczegółowiona grafikę, częściowo zmieniło się także uzbrojenie podwieszane. Samą koncepcję budowy model odziedziczył po starszym bracie, została ona tylko lekko zmodyfikowana i zaadaptowana do większych gabarytów. czy to dobrze, czy źle, okaże się w praniu.

Co do samego opracowania mam kilka "ale":
1. sklejki mogły by być w kolorze poszycia, a nie jasnoszare. Szczeliny i tak trzeba maskować, bo co za różnica czy "świeci" z niej biały czy jasno szary papier. Na ciemnym tle nie robi to różnicy
2. Szkielet miejscami mógłby być "bogatszy", no ale bez przesady jak u niektórych, że pod poszyciem jest wręga na wrędze co 5mm i model waży po kilka kg
3. rulony rakiet mogły być wydrukowane na cieńszym papierze
4. niektóre rozwiązania "odziedziczone" po modelu z 1:50, które w skali 1:33 mogły być inaczej rozwiązane, np. belki uzbrojenia
5. niezbyt zrozumiała rezygnacja w dźwigaru skrzydła. Zamiast dźwigaru z tektury, mamy tylko skrzynkę z kartonu.

No ale dość już marudzenia. Budowa modelu nie do końca będzie odzwierciedleniem instrukcji autora, bo mam kilka własnych pomysłów czy "patentów". Do modelu kupiłem w sklepie WAK dedykowaną owiewkę, ale przyoszczędziłem na gotowych wręgach i wykonałem je tradycyjną metodą podklejając stosowne elementy na tekturze 1mm.

Budowę rozpocząłem "jak zaleca' instrukcja czyli od środkowego segmentu górnej połowy kadłuba. Jest to chyba najbardziej ożebrowany segment całego modelu poza "wanną" kakpitów. Póki co nie 'ząbkuje" sklejek, przez co są sztywniejsze. Nacinam je dopiero w razie konieczności.




(podłużne wstawki są już moją inwencją by poszycie się nie zapadło do środka)






Kolejne segmenty to już klasyka "jednej wręgi" czyli uformowane poszycie + wręga


Górna, tylna część kadłuba




Póki co bez problemów. Dla ułatwienia i ew. korekt dorobiłem sobie we wręgach "otwory montażowe".

Kolejny segment, tym razem w stronę nosa



Trochę szkoda, że autor nie zaznaczył miejsca przyklejenia usztywnienia za kabiną cz. "W14+14a" na usztywnieniu "W12", i trzeba ją chyba wkleić "na czuja" by pasowała do obrysu poszycia. Ja póki co z niej zrezygnowałem i wkleję ją dopiero po przyklejeniu poszycia "4" z wręgą "W15" do gotowej reszty kadłuba (seg. 1~3).

Cześć.

Post zmieniony (02-09-18 12:45)

 
31-07-18 22:25  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Cieszę się, że rozpoczynasz kolejną relację. Na pewno będę zaglądał.

Post zmieniony (01-08-18 11:45)

 
31-07-18 23:22  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Brawo Walkiria!

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
31-07-18 23:25  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
InTrUdEr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10
 

Obecność obowiązkowa w śledzeniu 😉świetnie Ci idzie ,dziś przyszedł mój egzemplarz ,kibicuje i czekam na dalsze postępy 😉

 
31-07-18 23:38  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Inwazja Jastrzębi ostatnio :-) Oglądam.

Stosujesz podposzycie?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
01-08-18 00:28  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
kari   

... fajny ... messerschmitt 16-ty, ... znaczy się jarząbek 16-ty ;-)
---------------------------------------------------------------------------------------

 
01-08-18 22:07  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Wczoraj też nabyłem w EMPIKu. Chętnie popatrzę :)

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
02-08-18 23:10  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Cześć

Dzięki za zainteresowanie relacją.

Kilka zdjęć z budowy

Wklejone usztywnienie garbu za kabiną


Tylni kokpit i boczne usztywnienia


Dołożony przedni kokpit



Całość od spodu


Całość przystawiona do kadłuba


Wszystko pasuje dość dobrze, wychodzą tylko lekkie szczeliny przy poziomych usztywnieniach widoczne na zdjęciach, ale je powinna przykryć tablica przyrządów i ich obudowa. Póki co prace nad kokpitami chyba zakończę na tym etapie, by czegoś nie uwalić przy klejeniu reszty dziobu i kadłuba. Jak skończę kadłub wrócę do kokpitu.

Na razie

 
03-08-18 11:20  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
InTrUdEr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10
 

czysto i prosto ;) podoba mi się

 
06-08-18 11:21  Odp: [R] F-16D Jastrząb - WAK 6-7/2018, 1:33
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Cześć

Prace nad dziobem i kokpitem posuwają sie do przodu. Efekty:

-poszycie segmentów



-wnęka na kokpity



-przymarka na sucho


-kolejne segmenty



-całość sklejona do kupy




-sylwetka kadłuba




Póki co to by było na tyle jeśli chodzi o dziób. Teraz pozostała dolna część kadłuba.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024