FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 12Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
11-07-18 16:44  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
lubię placki   

Brawo za dbałość o szczegóły. Coraz bliżej końca budowy -podoba mi się Twoja praca.Czekam na efekt końcowy, powodzenia i pozdrawiam po modelarsku Jacek.

--
modele to moja pasja.

 
15-07-18 14:58  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dziękuję za miłe słowa. To jeszcze do kompletu podwozia dodam kółko ogonowe:



Kolejny krok to prowadnice rakiet:



Zamysł sklejania części K1-K3 pokazany na rysunku średnio przypadł mi do gustu. Bałem się że klejenie na styk da średnie efekty, natomiast dorabianie sklejek będzie bardzo czasochłonne. Na szczęście prowadnice mają szerokość 1mm, dokładnie tyle co tektura:



Nakleiłem więc połowę części K1 na tekturę. Uznałem że będzie nieco więcej pracy przy wycinaniu, ale za to klejenie będzie dużo prostsze.



Po nałożeniu retuszu okazało się, ku mojemu zaskoczeniu, że pasuje właściwie idealnie. Postanowiłem więc w ogóle odpuścić doklejanie części K2 i K3 i zostawić pomalowane krawędzie:



W następnym odcinku rakiety.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
16-07-18 01:55  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Niezła precyzja cięcia...

--

 
16-07-18 14:26  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
Madness 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 20


 - 1

Bardzo motywująca do pracy relacja, patrząc na wykonanie i sposoby radzenia sobie z przeciwnościami w kartonie aż chce się chwycić nożyczki w dłoń wycinać i kleić :)
Pytanie techniczne - w jakiej rozdzielczości są wstawione we flickr'u zdjęcia?

--
Pierwsza Stolica! Aktualnie Poznań.

G: Tiger Mm

 
16-07-18 14:43  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

vansen, dzięki, chociaż osobiście mam poczucie że precyzja jest co najwyżej poprawna. Nie ma baboli, ale też brakuje mi jeszcze sporo do mistrzów kartonu. Pokazałem przybliżenia tych prowadnic które wyszły idealnie - na innych widać drobne skazy.

Madness, zdjęcia oryginalne są w rozdzielczości 3648x2432 i w takiej też wgrywam na flickr. Wydaje mi się, że klikając na zdjęcia w serwisie nie da się ich przybliżyć do pełnej rozdzielczości, ale powinno dać się je ściągnąć w oryginalnym rozmiarze.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-07-18 22:16  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Rakiety:



Na początek ciasne zwijanie metodą Technicka tak żeby trzymały kształt:



Po wstępnych przymiarkach uznałem że nie dam rady dobrze posklejać tak drobnych listków, dlatego postanowiłem zalać je CA i wyszlifować:



To wymagało już oczywiście pomalowania całości, a to oznacza ułatwione klejenie stateczników rakiet. Autor przewidział ich składanie na pół, o w taki sposób:



Uznałem że skoro i tak będę je malował to po prostu podkleję stateczniki na karton i wytnę - mniej roboty ze składaniem i klejeniem. Ponadto pozwala to na obrócenie miejsc mocowania stateczników o 45 stopni, co z kolei umożliwia ukrycie łączenia walca rakiety przez skierowanie go do prowadnicy. Gdyby nakleić stateczniki tak jak zaznaczono w wycinance, to łączenie będzie wystawać na bok spod prowadnicy:



Rakiety przed i po malowaniu:



I jeszcze przymiarka na sucho do prowadnicy:



Rakiety dokleję do prowadnic dopiero po lakierowaniu.

Poza tym nieśmiało eksperymentowałem z brudzeniem kół suchym pigmentem, ale przy gładkim bieżniku efekty nie są jakieś powalające. Koło po lewej przybrudzone, po prawej czyste:



W kolejnej aktualizacji śmigła.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
04-08-18 22:06  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Śmigła. Budowa piast jest dla mnie niepojęta. Zgodnie z rysunkami i instrukcją budowy trzeba zwinąć część E18 (pasek z cienkiego papieru) na drucie (osi śmigła) do średnicy 5mm, następnie zawinąć na nim część J1 (zwykły karton), a na koniec przód części J1 wyszlifować tak aby uzyskać półkolisty przód piasty:



Wszystko fajnie, tylko że część E18 jest krótsza od J1 i po zawinięciu jednej na drugiej z przodu zostaje wielka dziura, więc nie da się tak tego wyszlifować żeby żeby uzyskać kulisty kształt:



Problem rozwiązałem szpachlówką, ale nie rozumiem czemu po prostu część E18 nie ma szerokości odpowiadającej J1, tak żeby wszystko dało się ładnie zrobić po prostu z papieru:



Części J4 (rozpórki między nasadami łopat) wyszły mi jakoś za małe, tzn. nie sięgały od jednej nasady do drugiej. Problem rozwiązałem rozcinając je pośrodku, doklejając tak żeby przylegały do nasad i na koniec uzupełniając ubytek:



Potem farba, cyjanoakryl, szlifowanie, farba - nic szczególnego. Nawiasem mówiąc te piasty to kolejna część w wycinance która ma jasnoszary kolor, mimo że w rzeczywistości była barwy czarnej.



Łopaty. No i tu się porobiło. To może najpierw teoria. Łopaty kształtowałem techniką którą wykombinowałem przy Tempeście. Najpierw zaokrąglam je na rurce, potem smaruję od środka BCG i nadaję im skręt. Następnie doklejam łopaty parami na rurkę odpowiadającą średnicą mniej-więcej średnicy nasady i mocuję taśmą maskującą tak żeby nadany skręt łopat się utrwalił:



Nawiasem mówiąc to na pierwszym zdjęciu powyżej widać że przednie i tylne części łopat otrzymały inne kolory, ale na szczęście to się nie rzuca w oczy po sklejeniu. Po odklejeniu łopat od rurki są one ładnie ukształtowane, tzn. mają nadany odpowiedni skręt. Potem naklejam przednią część łopaty na trzon wykonany ze zwiniętego kartonu (nawiasem mówiąc, ten trzon to powinien mieć długość ze 2/3 łopaty, a nie 1/3), doklejam tył do nasady po czym sklejam krawędzie przedniej i tylnej części po obwodzie przy użyciu CA.



No to tyle pięknej teorii. W praktyce wyszło niestety źle. W kilku łopatach zagniotły mi się nasady i ogólnie wyszły jakieś takie umęczone. W jednej łopacie przykleiłem połówki do rdzenia koślawo tak że końcówki łopaty rozjechały się o jakieś 5mm. Dociągnąłem to, ale efektem jest połamana krawędź natarcia łopaty. Kąty skręcenia poszczególnych łopat wyszły różne. Do tego tu i ówdzie są przybrudzenia CA, ale tym się akurat mało martwię bo to zniknie pod lakierem.



Gdyby była taka opcja to bym kupił łopaty z żywicy, bo przyklejać taki syf do raczej dobrze wykonanego modelu to trochę szkoda. Z drugiej strony, to jeden z tych błędów który zginie w masie modelu kiedy postawi się już całość na półce.

Gotowe śmigła:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
05-08-18 21:10  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Torpeda. Po cichu liczyłem ze uda się ładnie skleić listki z przodu żeby uniknąć pracy z cyjanoakrylem. Wyszły mi w miarę nieźle, ale nie idealnie. Uznałem że skoro tyle elementów modelu już jest pomalowanych to jeden więcej nie zaszkodzi. Zalałem czubek, wyszlifowałem i pomalowałem całość tym samym kolorem co podwozie, rakiety i piasty śmigieł.



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
06-08-18 12:34  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Samoloty traktuję jako niejako odskocznię ale lubię popatrzeć na relacje takie jak Twoja. Czysta, przyjemna dla oka robota. Fajno!

--
54323031

 
11-08-18 20:24  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Uzupełniłem wszystkie detale.

Tłumiki płomieni na rurach wydechowych (chwała wydawcy za wycięcie ich laserem w barwionce):



Oszklenie kabiny i karabin radiooperatora:



Nos samolotu (jeszcze będę pracował nad wyrównaniem tego wgłębienia na samym środku):



Wszelakie detale (maszt anteny, rurka Pitota, uchwyty torpedy, itp.):



Stan prac na dzień obecny:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 12Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024