FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 9Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
02-07-18 16:38  Odp: [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mi to wygląda, że sam ogon poleciał w bok. Wlot na focie krzywo stoi, ale kabina tak samo lekko schodzi. Więc sam ogon pewnie przyłożony do foty pokazowej.

--

 
03-07-18 08:56  Odp: [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Kadłub nie jest skręcony, to tylko taka perspektywa. Vansen sugeruje, że usterzenie zostało tylko przyłożone do selfie ;) i ma rację. Poza tym dźwigar skrzydła wystający z kadłuba też jest tymczasowo tylko włożony na swoje miejsce, ale posiada pewien luz, który później zostanie skorygowany. Nie zauważyłem, że się przekrzywił...

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
05-07-18 12:21  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Elementy już powycinane, można zacząć montaż.
Wykonałem konstrukcję środkowej części płata, stanowiącej miejsca mocowania zawiasów skrzydeł. Trochę nie podobały mi się żebra widoczne po złożeniu skrzydeł, które w wycinance wyglądają tak:

Oczywiście postanowiłem je uplastycznić i na razie uzyskałem taki efekt:

Zamierzam jeszcze się z tym pobawić, ale póki co muszę wiedzieć, ile miejsca pomiędzy żebrami w miejscu łączenia będzie po rozłożeniu skrzydeł. Żeby to stwierdzić i dopasować te części do siebie, muszę mieć skrzydła ;). Żeby je mieć, muszę je zrobić. Więc robię...

--

Post zmieniony (09-07-18 12:49)

 
09-07-18 13:00  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Nadal robię...
W tej chwili stan jest taki:


--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
10-07-18 08:49  Odp: [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Jarpen   

Nigdy nie zrozumiem do czego służą całe płachty tektury w skrzydłach pomiędzy dźwigarami, kosmiczne utrudnia to montaż, i wg. mnie niczemu nie służy. Ja wywalam to do kosza.

 
20-07-18 09:14  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Witajcie po krótkiej przerwie, spowodowanej chronicznym brakiem czasu. Mimo to dłubałem chwilkami darowanymi przez los i jesteśmy teraz na takim etapie:

Jarpen, podzielam Twój pogląd może nie aż tak całkowicie, ale w tym przypadku musiałem, po prostu musiałem usunąć pewną część tych wzmocnień. Zrobiłem to, żeby móc pokazać pustą przestrzeń we wnętrzu skrzydła, która będzie widoczna przez otwory w dźwigarze po odchyleniu klap. Tak samo uczynię zresztą w przypadku samych klap.
Teraz inna sprawa: w oryginale modelu autor zastosował sporo różnych, dla mnie nieco dziwacznych, elementów wykonanych z drutu. Po przyjrzeniu się i analizie uznałem, że ze sporej części z nich mogę spokojnie zrezygnować. Na przykład jeśli drut został pomyślany jako wzmocnienie konstrukcji kartonowej, tam po prostu nasączyłem tekturkę cyjanopanem. Innym "ciekawym" pomysłem było zastosowanie zamka zatrzaskowego z drutu jako blokady skrzydła przed otwarciem po jego złożeniu do pozycji "roboczej". W tym miejscu postanowiłem wykorzystać małe magnesy neodymowe, całkiem niedawno nabyte przy innej okazji. Po przeprowadzonych próbach okazało się, że są one za silne (miałbym trudności ze złożeniem skrzydeł bez przyłożenia zbyt dużej siły i groźby uszkodzenia skrzydła), dlatego zastosowałem kombinację magnes - metal (w tym przypadku nakrętka odpowiednio przycięta, żeby nie zasłaniała od wewnątrz otworu w żebrze).
Na pierwszym zdjęciu widać przygotowane wnęki kół oraz kanały na podwozie, siłowniki otwierania/składania skrzydeł, na ostatnim poszycia skrzydeł. W jednym z nich, lewym, muszę jeszcze dorobić reflektor (asystent lądowania - landing lamp).

--

Post zmieniony (20-07-18 10:21)

 
27-07-18 15:21  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

Skrzydełka praktycznie gotowe, prezentuję wraz z etapami pośrednimi:


Na razie jeszcze nie montuję ich do kadłuba na stałe - pozwoli mi to łatwiej manewrować kadłubem podczas wykonywania bocznych wlotów powietrza (prawdopodobnie do chłodnic oleju), wydechów i oszklenia kabiny. Na górnych stronach skrzydeł, blisko ich końców, będą później przyklejone też takie elementy - przyznam, że nie wiem co to takiego.

W źródłach jest to opisane jako "outer wing section locking plunger", czyli trzpień blokujący zewnętrzną część skrzydła???
Koledzy, pomóżcie!
Aby prawidłowo umocować skrzydła do kadłuba wymyśliłem taką oto podstawkę:

Pozwoli mi ona na utrzymanie kadłuba w odpowiednich osiach podczas tej newralgicznej czynności (należy pamiętać o tym, że również stateczniki muszą mieć zachowane poziom i pion zgodne z płaszczyznami skrzydeł).
Wstępne próby wykazały, że wygląda to bardzo obiecująco:

Ale o tym już w przyszłym tygodniu, dziękuję za uwagę ;)
--

Post zmieniony (27-07-18 16:20)

 
27-07-18 16:05  Odp: [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

http://www.nevingtonwarmuseum.com/fairey-barracuda-mk-ii.html
Wygląda na to, że te elementy służyły do blokowania złożonego skrzydła w jakimś "gnieździe" od spodu statecznika poziomego - przy hangarowaniu...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-07-18 16:25  Odp: [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

No tak!
Teraz chyba dostrzegłem: te trzpienie prawdopodobnie wchodziły w otwory pod statecznikiem poziomym i były tam w jakiś sposób blokowane, co zapobiegało niekontrolowanemu rozłożeniu się skrzydeł.
Dzięki, MARIUSZ

--
Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności. Na szczęście wynaleziono karton...

 
30-07-18 09:56  [R] Barracuda Fly Model nr 100. Moja pierwsza relacja...
Mariuszq 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 4

W przygotowaniu wspomniane wcześniej wloty powietrza oraz wydechy:


--

Post zmieniony (30-07-18 10:04)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 9Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024