FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 1 
23-07-18 09:24  [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73
piotr.karton 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
 

Chciałbym przedstawić jeden z najnowszych projektów wydanych przez YG-model Douglas F3D. Jest to mój pierwszy zakup z tego wydawnictwa.
Skusiłem się ponieważ bardzo lubię malowanie US z czasów zimnej wojny. Dodatkowo przekonały mnie materiały które na FB udostępnił wydawca.
Zakupiłem 3 szt. w promocji w GPM. Cena bez promocji 40 PLN.
Uważam ,że nie jest to wygórowana cena porównując do wiodących wydawnictw kartonowych z RP .


Model został zaprojektowany przez Pavela Kokno (Павел Кохно).
Douglas jest dostępny w trzech wariantach:
1. EF-10B (704) VMCJ, Da Nang, Vietnam 1969
2. F3D-2 VF-14 ATG-201 (409) CVA-11 USS Interpid 1954
3. F3D-2N VMF(N)-513 Flying Nightmares, Kunsan AB, Korea 1952

Od 2012 roku wg. wydawcy wszystkie modele są wydawane w offsecie. Jeden z forumowych kolegów testował reakcję wydruku innego modelu YG na Nitro i wypadł pozytywnie. Więc nie trzeba się obawiać o efekt zastosowania caponu.
Projekt został bardzo ładnie wydrukowany z poprawnymi kolorami bez przesunięć.

Modele nie są zszyte jak te do których się przyzwyczailiśmy, tu luźne kartki z wydrukami włożone są do foliowej torebki (coś w stylu ProArte). Nie będzie wygodnie delektować się grafiką podczas sesji na kibelku ;).

Model składa się z 30 kartek A4:
- 11 stron części modelu na kartonie 120g
- 5 stron szkielet 80g
- 13 stron instrukcja 80g
Brak jest historii samolotu.

Instrukcja budowy modelu jest bardzo szczegółowa i czytelna:


Model został zaprojektowany na jedną wręgę.
Bardzo podoba mi się oprawa graficzna. Model zawiera ślady użytkowania np. przetarcia farby jak i zacieki po deszczach;) Brak składanych skrzydeł. Model posiada oddzielne powierzchnie sterowe.

Schemat zacieków (wydawca umieścił na FB):


Dokonując zakupu bardzo obawiałem się jak wygląda w druku czarny i granatowy wariant malowania. Ale po obejrzeniu wydruku wariantu z Korei stwierdziłem bardzo ładne i subtelne odwzorowanie linii podziału blach oraz zacieków po deszczu.

F3D-2


EF-10B


Podobne malowanie jak w modelach YG jest zawarte w monografii F3D:


Model jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych modelarzy. Dla mnie najtrudniejszym elementem w tym modelu będzie prawidłowe wykonanie owiewki ze względu na cienkie elementy oszklenia i jej dużą powierzchnię (dużo wypukłości).


Pozwoliłem sobie też porównać F3D z modelem jednego z czołowych projektantów samolotów odrzutowych czyli Marcina z Answer. Model z YG nie odbiega jakością od F6U-1 Pirate.


Zapewne dociekliwi modelarze zauważą ,że w muzealnym egzemplarzu 2 i 409 tylne okna są czarne. Skontaktowałem się z YG i wspólnie po przejrzeniu dokumentacji i zdjęć ze służby doszliśmy do wniosku ,że jest to ochrona przed słońcem w muzeum lub modyfikacja pod koniec służby lub na składowisku samolotów. Brak potwierdzenia takiej modyfikacji w zdjęciach F3D z okresu służby tych 3 egzemplarzy .Tak więc nie jest to błąd w modelu. Zawsze można zamalować tylną szybę czarną farbą ;)


Wydawca udostępnił zdjęcia z budowy surówki. Ze zdjęć wynika ,że model jest sklejany i dobrze odwzorowuje sylwetkę samolotu.


Podsumowując: uważam model F3D za bardzo atrakcyjny i dobrze opracowany. Nie ustępuje modelom moich ulubionych projektantów,
Czekam na następny projekt Pana Pavela Kokno. Wszystkie wady modelu wyjdą podczas budowy. W 2D wiele projektów jest fajnych a w 3D już różnie.

Post zmieniony (23-07-18 10:31)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
piotr.karton 3443 23-07-18 09:24
 Odp: [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
Ryszard 477 23-07-18 10:20
 Odp: [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
Halogen 236 23-07-18 20:01
 Odp: [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
zbin 343 23-07-18 21:21
 Odp: [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
piotr.karton 377 24-07-18 08:39
 Odp: [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
killy9999 379 24-07-18 16:50
 Odp: [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
Halogen 277 24-07-18 17:19
 Odp: [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
killy9999 327 24-07-18 19:55
 Odp: [N]/[Recenzja] Douglas F3D YG Model nr 71/72/73  nowe
piotr.karton 1130 24-07-18 22:47

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024