FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 12Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
03-03-19 11:29  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

mirosław.
Bardzo Cię proszę, nie trenuj mojej cierpliwości.
Nie jestem psychiatrą, ani psychologiem, ani żadnym innym lekarzem. Nie rozumiem Twoich problemów.
Zapewne je masz, ale chciałbym żebyś nie dzielił się tym w mojej relacji. Jeżeli musisz, załóż sobie osobny wątek w odpowiednim dziale i tam napisz w końcu o co Ci chodzi.
Po co zaśmiecasz mi relację swoimi dywagacjami? Nie chcę czytać tych historii... Nie tu.
Jeżeli masz coś do powiedzenia na temat modelu, to proszę bardzo. Ale jeszcze jeden taki wpis i będę prosił moderatorów o wyczyszczenie Twoich postów.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
03-03-19 14:50  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 



Post zmieniony (11-03-19 08:15)

 
03-03-19 20:05  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Czy przetłoczenia jakoś zabezpieczasz - np. klejem CA, by przypadkowo ich nie sprasował zabłąkany paluch modelarski?:>

Owiewka wygląda świetnie, od razu przypomniały mi się sceny z kultowego "Battle of Britain", choć tam przecież występowały hiszpańskie odpowiedniki Messerschmittów (takie dzisiejsze Seaty:-))

Ale najbardziej podoba mi się pomysł ze slotami. Dodają mnóstwo uroku modelowi, który przez pokazanie ich w wychylonej pozycji, staje się z tego powodu oryginalny:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-03-19 21:41  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

StuG, nie utrwalałem tych przetłoczeń. To że ulegną zmniejszeniu w miarę obróbki modelu jest efektem pożądanym. Chodzi o to żeby było to tylko "aby-aby". W rzeczywistości na płóciennym poszyciu powierzchni sterowych i klap było widać tylko szwy mocujące poszycie do żeber. Oczywiście mówię o samolocie podczas postoju na ziemi.
Całkiem niedawno jeszcze bawiłem się w tłoczenie przestrzeni między żeberkami przy użyciu szablonu, by uzyskać efekt zapadniętego poszycia. Może i to jest efektowne i dodaje przestrzenności takiemu modelowi, ale nie ma niestety nic wspólnego z rzeczywistością. Poszycie płócienne jest tak mocno naciągnięte na szkielet że zapada się tylko w wyniku działających na nie sił aerodynamicznych podczas lotu.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
03-03-19 23:07  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Z tym zapadaniem się poszycia w trakcie lotu to też nie aż tak, jakby się laikowi wydawało. To mogły być pojedyncze milimetry, inaczej zmieniałaby się charakterystyka usterzenia, obwiednia aerodynamiczna profilu etc...
Nie pamiętam dokładnie , czy sloty w tej wersji były automatyczne ( raczej ), czy osobno sterowane z kabiny. Przypomina mi się jakieś wspomnienie pilota, że trzeba było się do ich działania przyzwyczaić, głównie dlatego, że otwierały się automatycznie w pewnych fazach lotu i robiły to gwałtownie i z hałasem... ;-)
Bo jeśli były automatyczne, to przy maszynie stojàcej na ziemi powinny być zamknięte.
Ale nie przeszkadza mi to w szczerym podziwianiu umiejętności, warsztatu i pięknego ( kolejnego) modelu !

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-03-19 23:59  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mariusz, mylisz się. Na odwrót.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
04-03-19 07:34  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Mucha.
Widzę, że dysponujesz większà wiedzà. Powiedz coś więcej, nauczmy sié czegoś ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-03-19 09:09  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Sloty były automatyczne. Ja również czytałem relację pilotów, którzy pisali, że w ciasnych manewrach podczas walki, sloty zmieniały pozycje. Często było to dla nich zaskoczeniem, ale się do tego przyzwyczaili. Sloty na postoju nie otwierały się, działo się tak dopiero wtedy, kiedy mechanicy unosili ogon samolotu do kalibracji uzbrojenia lub pracy z podwoziem. Widać to na wielu zdjęciach z okresu wojny. Zapewne opadały wtedy one grawitacyjnie. Nie można jednak wykluczyć, że przy klasycznym postoju, mechanicy ich nie blokowali w pozycji wysuniętej w celu smarowania itd.
W moim odczuciu, taka ekspozycja modelu jest jak najbardziej dopuszczalna i sloty niewątpliwie dodają charakteru. Początkowo ten pomysł do mnie nie przemawiał, jednak teraz, kiedy widzę efekt, wygląda to bardzo dobrze.
Owiewka klasa! Bardzo mi się podoba efekt jaki uzyskałeś i czekam na kolejną aktualizację.

 
04-03-19 11:42  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

To może ja teraz.
Najpierw kwestia odkształcania się poszycia podczas lotu.
Na poniższym zdjęciu widać jak bardzo płócienne poszycie steru kierunku pracuje podczas lotu.
Na zdjęciu Bf-109E-3 i FW-190A-5 we wspólnym locie.
https://www.airliners.net/photo/Untitled/Messerschmitt-Bf-109E-3/1974233/L?qsp=eJwtjEEKwkAQBP8yZ4WIIpib%2BYAe/MAw09FgdJfZgbiE/N3d6K26GmomCW/Hx285glpKYJMHbSiy8StRO9MTeQqmhanrt7vmVN4UzLtcjLLjLILo0L%2B/mMLqhSRr6F7Dh4qw62/tj2XqkOLIawXOw0jL8gVWny5R

Teraz zdjęcie kołującego po lądowaniu Bf-109G-6.
https://www.airliners.net/photo/Untitled-Germany-Air-Force/Messerschmitt-Bf-109G-6/5214741/L?qsp=eJwtjEEKwkAMRe%2BStYJFEOzOXkAXXiAkXy1WZ8gE6lB6d%2BPg7vEevIUkvR0fv9YM6qmATR60oczGr0L9Qk/UOZkG03Dbdrtj1JLMhxpG2XESQXbo359NYb%2BEIm10j3EXALs0pv0hvI4lT9wecB4nWtcvBwouCg%3D%3D
Jak widać samolot porusza się z małą prędkością, siły aerodynamiczne już na niego nie działają. Na sterze kierunku widać tylko szwy w miejscach ożebrowania. Żadnych zapadlin. Oczywiście zaraz znajdzie się ktoś, kto powie że na drugim zdjęciu to nie ten sam samolot co na pierwszym. Zgoda, ale konstrukcja sterów w obu przypdkach jest taka sama.
Wybrałem drugie zdjęcie nie przypadkowo. Ukazuje ono bowiem, że po lądowaniu sloty wcale nie wracały do pozycji schowanej.
Widać to także na tym filmie.
https://www.youtube.com/watch?v=rNGDo95yA8s
Proszę zwrócić uwagę na momenty po lądowaniach w ok. 3:30 minucie filmu i na samym końcu po drugim lądowaniu.
Samolot kołuje na miejsce postojowe z wysuniętymi slotami.
Sloty te były automatyczne, wysuwały się samoczynnie w wyniku działających sił aerodynamicznych po przekroczeniu danego kąta natarcia.
Nie były sterowane przez pilota ani nie posiadały swojego napędu.
Podejrzewam że na ziemi, kąt pod jakim się wysuwały niwelował się z kątem pod jakim samolot stał na podwoziu i sloty były w tym momencie w stanie równowagi, tzn zostawały w pozycji jaką przyjęły po lądowaniu. Myślę że nagłe zahamowanie kołami mogło je całkowicie wysuwać, a ręką można było je bez problemu schować.
Są zdjęcia z czasów wojny gdzie widać wysunięte sloty na postoju.
Na poniższym zdjęciu Bf-109D-1
https://i.pinimg.com/originals/ce/15/c0/ce15c0f41525d931bdea7deafe1f1406.jpg
Tutaj Bf-109G-6 Trop przejęty przez USAAF.
https://www.flugrevue.de/klassiker/download-e-kiosk-north-americans-messerschmitt-bf-109/
Tutaj, to o czym mówiłem. Sloty można było poruszać rękami.
https://en.wikipedia.org/wiki/Messerschmitt_Bf_109#/media/File:Bundesarchiv_Bild_146-1980-005-05,_Fl%C3%BCgel_einer_Messerschmitt_Me_109.jpg
Wysunięty lewy slot Bf-109G-6. Prawy w mniejszym stopniu. Mechanicy pchają samolot.
Mógłbym jeszcze kilka znaleźć, ale chyba już wystarczy.
Od początku moja koncepcja budowy tego modelu zakładała wysunięte sloty. Gdybym nie znalazł możliwości wykonania ich w tej pozycji, zapewne robiłbym teraz inny model.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
04-03-19 14:03  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 



Post zmieniony (11-03-19 08:15)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 12Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024