FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 12Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
18-09-18 14:21  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Witam w kolejnym odcinku.
Dziś opowiem o łączeniu do kupy wszystkiego co do tej pory było zrobione jako osobne moduły.
Chodzi o ramę kokpitu oklejoną burtami wewnętrznymi, połączone w skorupkę poszycia przodu kadłuba, dolnej owiewki silnika, oraz części ogonowej.
Oczywiście prosto nie było.
Wstępne przymiarki ujawniły bardzo poważne niespasowanie przedniej skorupy do ramy kokpitu i szkieletu nosa.
Kierując się jednak zasadą pasowania szkieletu do poszycia a nie odwrotnie, postanowiłem najpierw dopasować skorupę poszycia przodu do ramy kokpitu oklejonej już burtami wewnętrznymi z wyposażeniem. Żeby mi się to zgrało, musiałem na początek zrobić coś takiego.




Kiedy już spasowałem oba moduły i okleiłem kokpit skorupą poszycia przodu, wyszło że teraz nie pasuje szkielet nosa.




I znowu rzeźbienie w tekturze, żeby jakoś to wyprowadzić. Musiałem odciąć od góry dość spory kawałek szkieletu w miejscu łączenia z przednią wręgą kokpitu oraz zeszlifować jeszcze nieco w miejscu osadzenia luf karabinów.
Jakoś się udało.
Tak to obecnie wygląda.












I szczerze mówiąc jestem z siebie zadowolony. Zastanawiam się tylko czy to ja gdzieś popełniłem błąd, że tak to wyszło, czy błąd jest w projekcie. W sumie nie słyszałem żeby poprzednicy sklejający ten model napotkali takie kłopoty, więc może po prostu jest to efekt pierwszych prób klejenia modelu sposobem „do czoła”. No ale zawsze powtarzałem że modelarstwo to też sztuka radzenia sobie z wypadkami przy pracy.
Za wylotem chłodnicy oleju dorobiłem też trzy małe wyloty drenaży, Przedtem były tam małe kroplowe oprofilowania, które błędnie w ten sposób zinterpretowałem patrząc na grafikę modelu.

Zrobiłem też stateczniki poziome wraz z zastrzałami.
Tutaj nie było tak źle. Z grubsza wszystko pasowało. Wyszedł na jaw jednak niewielki błąd graficzny na poszyciu stateczników poziomych przy ich nasadach. Mianowicie (prawdopodobnie w spadku po Bf-10fF-4 Trop) w projekcie pozostały w tych miejscach linie które wyznaczały miejsca przyklejenia owiewek miedzy statecznikami poziomymi a pionowym. W tym modelu te owiewki są szczątkowe i nakleja się je tylko na statecznik pionowy. Linie te więc zamalowałem. Trochę to widać na zdjęciach, ale tak naprawdę tylko pod odpowiednim kątem. Patrząc z góry jest to już niewidoczne. Na to jeszcze pójdzie kilka warstw lakieru a może i odrobina washu.
Tak to wyszło.











Zastrzały stateczników poziomych przykleiłem tak, by miały one jeszcze możliwość zmiany swojej długości. Tzn są one niejako konstrukcją teleskopową, gdzie do stateczników i kadłuba przyklejone są tylko ich owiewki a sam zastrzał jest włożony między nie bez kleju. Pozwoli mi to na ewentualną korektę geometrii usterzenia poziomego po przyklejeniu skrzydeł.

I rzut oka na całość.




Ależ to jest zgrabny samolot… I te kolory…
Naprawdę mi się ten model podoba.

--

Post zmieniony (19-09-18 14:13)

 
18-09-18 23:10  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Bardzo ładnie wybrnąłeś z opresji, co świadczy o Twoim profesjonalizmie ;-)
Całość prezentuje się kapitalnie. Czekam na kolejną aktualizację.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie :-)

Post zmieniony (18-09-18 23:11)

 
19-09-18 13:35  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Powtórzę za Tommy'm : kapitalnie!
Uwielbiam Twoje relacje, wspaniałe zdjęcia.
Choć od razu widzę na swoją niekorzyść różnice warsztatowe... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
19-09-18 13:44  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Uczta dla oczu. Świetne zdjęcia i opis relacji. Wiem że czasami w to wątpisz ale naprawdę istnieją ludzie którzy czytają Twoją prozę w całości :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
19-09-18 14:48  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Wielkie dzięki Panowie.
Cieszy mnie niezmiernie, że kogoś to interesuje "w całości". Paweł w Ciebie nigdy nie wątpiłem akurat :D
Do zdjęć przykładam się najlepiej jak umiem, choć czytałem opinię najbardziej chyba opiniotwórczego modelarza... wróć, kronikarza śledczego, że jest to "podejście traumatyczne". Taaa...
A po mojemu to po prostu chyba jakieś tam poczucie estetyki.
Po prostu nie cierpię nędznych zdjęć.
A z tą prozą to gruba przesada. Ale przy okazji takiego zmotywowania, poprawiłem też kilka literówek, które jakoś mi wcześniej umknęły. Żeby nie było, że proza a tu byki ortograficzne. :)

Pozdrawiam!

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
19-09-18 15:02  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Bardzo ladne zdjecia, model wyglada super.

Jedno pytanie mam. O ile dobrze widze, to oklejke kabiny podkleiłeś na karton (widac tam okładkę modelu Hal'a :-)) . Czy tak bylo to rozwiazane w projekcie? Widze, ze przez to musiales szlifowac szkielet przed kabina i zapewne to spowodowalo, ze oklejki w strone nosa zle pasowaly.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
19-09-18 15:24  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Raziel_3.
To nie jest podklejone na karton. Część elementów w tym modelu, w tym wewnętrzne ściany kokpitu, jest wydrukowana na wewnętrznej stronie tylnej okładki. Takie rozwiązanie występuje w kilku modelach od Halińskiego. Nie podklejałbym kartonem niczego niezgodnie z instrukcją żeby sobie dodatkowo utrudniać. To nie jest mój pierwszy model z tego wydawnictwa, żebym nie wiedział jak się z nim obchodzić.

--
https://www.facebook.com/Card-Models-By-Maciej-Lach-848667298662956/

 
04-12-18 20:22  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

Dwa i pół miesiąca od ostatniego wejścia, a zrobiłem tylko wydechy i wlot powietrza do sprężarki.
Słabo, ale niestety nie miałem czasu ani możliwości.
Zrobiłem jednak kilka zdjęć, chyba właściwie tylko po to, by się trochę zmotywować.
Zakupiłem też ostatnio dwa nowe modele od Hala; Fw-190D-9 z Papegei Staffel oraz nocnego Me-262, co też nie ułatwia mi pracy nad tym Meśkiem.
Chyba wiadomo dlaczego...
We wlocie powietrza wykonałem żaluzje z pasków kartonu. Starałem się też zachować odrębność samego wlotu, czyli tej żółtej części z żaluzjami, od jego owiewki, czyli tego niebieskiego za wlotem i nie łączyłem ich razem ze sobą. Każdy z tych elementów jest przyklejony do kadłuba oddzielnie.
W rzeczywistości właśnie były to dwa osobne elementy. Owiewka z tyłu wlotu pełniła jedynie funkcję aerodynamiczną. Sam wlot kierował powietrze do sprężarki pod kątem 90 stopni do kierunku lotu.
Wnętrza wydechów będą docelowo czernione suchą pastelą. Na razie są w środku pomalowane na kolor z wycinanki.
Ktoś pewnie zapyta; Po co malowałeś, skoro druk w tym modelu jest dwustronny?
Odpowiadam, że rozwarstwiałem wycięte wydechy uzyskując dwa z jednego wycinania, ale przez to środek musiałem malować.
I chyba tyle gwoli wyjaśnień...

A teraz kilka zdjęć z Zorki 5. :)










Jak go skończę, to zestrzelę nim rowinową P.11-tkę hahaha :)

Pozdro!

--

Post zmieniony (05-12-18 05:30)

 
05-12-18 09:17  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

--

Post zmieniony (05-12-18 09:18)

 
05-12-18 13:20  Odp: [R] Messerschmitt Bf-109E-4 (K.A. 2/2007)
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Masz rękę do doboru farbki do retuszu, uczta dla oczu. Żółte elementy (np. wyoblenia) były retuszowane przed czy po sklejeniu? Jeśli po sklejeniu jak Ci się udaję "położyć" tak cienką linię na miejscu łączenia? Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 12Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024