FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-09-17 18:22  [R/G] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Witam serdecznie.

Sezon nad morzem się skończył, więc znowu można wrócić do hobby :) Model miał być na najbliższy Paprykarz, ale tradycyjnie nie było czasu na klejenie, więc oczywiście nie zdążę, ale nic to...

Będę znęcał się nad sowieckim kutrem torpedowym typu D-3, wydanym przez Dom Bumagi. Nazwiska autora modelu nie znam. Łajba o niezbyt wyszukanej nazwie "nr 15" (od 01.04.1944: "TK-114") służyła we flocie północnej i wsławiła się zatopieniem niemieckiego transportowca "Antje Fritzen" (4 330 BRT) w dniu 21.09.1943 r. Nieco pomógł przy tym fakt że Niemcy wcześniej władowali się na minę ;)



Okładka prezentuje się następująco:


Jak widać do modelu zakupiłem wręgi wycinane laserowo, produkcji DB. W sprzedaży dostępne są chyba jeszcze wręgi GPM, które mają wypalone również niektóre detale.

Na początek szkielet:



Uwagi:
Jak na tak mały model szkielet dość rozbudowany i zapewniający solidną konstrukcję. Niestety wręgi nie trzymają wymiarów, gdyż są za małe. O ile w przypadku poszczególnych wręg nie ma tragedii i da się je pogrubić późniejszym podposzyciem, o tyle w przypadku podłużnicy i pokładu ma to już znaczenie, dlatego pokład, podłużnicę i wręgę rufową i tak wyciąłem ręcznie.

--

Post zmieniony (10-11-18 19:17)

 
03-09-17 18:59  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
Piotr Murawski 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Bardzo ciekawy temat. Kibicuję.

--

 
04-09-17 13:53  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Dzięki Piotr :)

Przykleiłem pokład. Większej filozofii nie było. Fajnie że w modelu oddany jest spadek pokładu w kierunku burt. Ciekawe jak będzie pasować nadbudówka.



Uwagi:
Pokład nakleiłem i wyciąłem ręcznie, gdyż jak wspomniałem wręgi są ciut za małe, a na długości pokładu ma to już znaczenie.
Ponadto w projekcie jest uwzględnione częściowe wnętrze sterówki i w tym celu zaznaczony jest spory biały obszar do wycięcia. Zastanowiło mnie dlaczego na wręgach i w "laserach" jest on znacznie mniejszy. Okazuje się że wyciąć należy tylko taki fragment jak w laserach, w przeciwnym wypadku podłoga nadbudówki nie pokryje całego obszaru i będą gołe wręgi. Tak czy siak pozostanie biały fragment do zamalowania. Machnąłem go wstępnie na szaro



--

Post zmieniony (04-09-17 14:02)

 
07-09-17 10:34  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Na pytanie, czy przy tak niepozornym modelu musiało dojść do zrobienia podposzycia, jest tylko jedna logiczna odpowiedź. Widocznie musiało, skoro doszło :D



A tak na poważnie, to nie potrafię ładnie sklejać modeli i dlatego zawsze staram się wykonać podposzycie. Inaczej krowie żebra mam gwarantowane.
Tym razem wkleiłem jakąś twardą i łatwą w obróbce piankę budowlaną, którą pokryłem warstwą szpachli do drewna. Musiałem dać szpachlę, bo butapren, którym będę przyklejał poszycie, rozpuszcza mi piankę.

Te czarne otwory, to miejsca gdzie wejdą imitację rur wydechowych, więc oczywiście w tym miejscu nie robiłem podposzycia i pomalowałem na czarno, co by ze środka nie świeciło białymi wręgami. Za to nie trzeba robić komina ;)

Teraz to trochę przeszlifuję i ew. uzupełnię i kleimy poszycie...

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
07-09-17 12:01  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

No to wyjaśniło się co chciałeś skleić na Paprykarza ;-) Kibicuje budowie i mam nadzieje, że za miesiąc zobaczę go na żywo ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
08-09-17 10:20  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

podpatruje,przeglądałem ten model wielokrotnie, i z jednej strony niby prosty, ale te drobiazgi... :) będzie ciekawie :)

--
Si vis pacem, para bellum

 
10-09-17 14:19  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Dziękuję panowie :)
Najger nie zobaczysz, bo we wtorek lecę na zasłużony urlop i wracam dopiero na koniec września, więc czasu na pewno braknie. Ale co się odwlecze...
Jacek, pierwsze drobiazgi będą już przy sterach. Niektóre elementy to będzie wyzwanie, ale coś się wymyśli :)

A tymczasem po oklejeniu poszycia ukazała nam się nienachalna bryła sowieckiego "katera" :)
Uwielbiam jak dno składa się z dwóch elementów, które trzeba odpowiednio ukształtować. Z podposzyciem musi wyjść dobrze, o ile oklejka pasuje. Tutaj pasowało bardzo ładnie:



Nieco gorzej poszło z burtami bo zabrakło minimalnie na długości. Na dziobie dojdzie stewa dziobowa, więc szpara jest ok, a na rufie minimalne szpary zalałem wikolem i pomalowałem. Jak pociągnę bezbarwnym matem powinno być ok. Nie przesądzam że to błąd wycinanki. Możliwe że dałem ciut za dużo szpachli, chcąc dociągnąć nieco przymałe wręgi. Dokleiłem też listwę boczną. Tak to teraz wygląda:



Jak widać partia przeznaczyła fundusze na dalszą budowę, więc po urlopie wracamy do stoczni...

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
10-09-17 15:38  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Wycinanka nie oferuje zapasu koloru ?

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-11-17 20:41  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Priviet! Oj przeciągnął się ten urlop, ale już szybciutko wracamy do kuterka.

stary, wycinanka wpisała się w siermiężność epoki z której pochodziły kutry D-3 i nie oferuje nie tylko żadnego zapasu koloru, ale również np. podstawki, czy wewnętrznej oklejki ścian nadbudówki, mimo zachowania wnętrza tejże. Ale, damy radę!

Od ostatniej aktualizacji przybyła stewa dziobowa, przechodząca w stępkę. Stewa ma zamienione kolory w stosunku do kamuflażu kutra (czyli zielony przy dnie, a szary na górze). Nie wiem czy to babol, czy tak ma być, więc zostawiłem. Spasowanie dobre.

Następnie przyszły śruby, które pomalowałem, bo nie odpowiadał mi ich pomarańczowy kolor. Mogłem nieco bardziej rozcieńczyć farbę :/
Przy śrubach mam dwie uwagi. Szablon wału jest nieco za długi i trzeba go trochę skrócić. Autor proponuje 0,7 mm średnicy. Ja dałem 0,8 mm, bo jakoś za cienko wyglądał. Druga uwaga jest taka, że nie ma zaznaczonych miejsc przyklejenia łopat śruby, więc trzeba samemu pilnować symetrii i kątów. Wyszło to tak:


Przy sterach trafiłem na pierwsze drobne elementy.


Ciężko było to wydłubać i wyszło tak sobie:

Spasowanie sterów bez zarzutu.

W ten sposób mamy ukończone "podwozie" i następnej odsłonie wychodzimy na pokład :)
Całość na tymczasowej podstawce:


Do zobaczenia...

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
03-11-17 10:39  Odp: [R] Kuter torpedowy D-3, Dom Bumagi, 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ładnie i czysto. Bardzo fajnie Ci wychodzi ten kadłub. Czekam na dalszy postęp prac.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024