FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
01-02-18 13:08  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Trzymaj się Arturo i nie poddawaj się ! Jak z Px-em Ci nie wyjdzie, to wyciągnij wnioski przy budowie Ol-ki.
"Brudzing" w modelarstwie kartonowym -to trudnniejsza sprawa. Plastkikowcy mają lepiej - zanurzają cały model w rozpuszczalniku i jadą dalej z malowaniem od nowa. Z kartonami raczej tego nie zrobisz, bo się zniszczą.
Są na tym forum mistrzowie "brudzingu", moze coś zdradzą ze swego warsztatu. Ja ze swej strony mogę Ci dac następujące rady:
- zacznij na początku od niewielkiego, subtelnego brudzenia modeli kartonowych. Najpierw skup się na "zgaszeniu" kontrastu cukierkowych kolorów wycinanki. Już można to robić podczas gruntowania kartonu przed wycinaniem, dodając kropelkę farby do lakieru bezbarwnego.
- pamiętaj, że trudniej jest nanieść poprawne ślady eksploatacji na małych modelach niż na wiekszych. Dlatego był problem z Px-em.
- raczej nie rób na końcu brudzenia całości, lecz poszczególne elementy przed ich zamontowaniem. Gdy przesadzisz - można element zrobić od nowa.
- możesz intensyfikować brudzenie w kolejnych modelach wykorzystując zdobyte doświadczenie, ale nie wiecej jak wyglądały obiekty podczas ich normalnej eksploatacji. Musisz zdecydować na początku - czy modelujesz parowóz z okresu jego pracy, czy ze złomowiska.

Uważam, że jest cienka granica pomiędzy dobrym modelem z naniesionymi śladami eksploatacji - a po prostu brudnym nieestetycznym modelem.
Szczególnie jest to widoczne w modelarstwie kartonowym. A ryzyko zmarnowanego wysiłku przy budowie modelu jest bardzo duże.
Czekam na postępy w budowie OL-ki. Kibicuję, bo sam mam w planach budowę tego modelu.

Pozdrawiam,
Zdzisław

--

Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..

 
09-06-18 22:45  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Po dłuższym czasie powróciłem do budowy najbrzydszego polskiego parowozu.

Wykonałem resory i ustawiłem koła na stałe.





Obawiałem się, czy popielnik nie będzie się gryzł z resorami, ale na szczęście do tego nie doszło :-)



Odnośnie Pxa to skorzystałem z porady. Wziąłem porządny łyk denaturatu i nie pomogło : (
Ale poważnie mówiąc, to niestety denaturat zmywał całą farbę, nie tylko olej. Postanowiłem, że ten model już taki zostanie i będzie obiektem do eksperymentowania i próbowania różnych technik.

Do następnego!

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
11-06-18 08:28  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Arturo - sprzwdź, czy aby na pewno masz DENATURAT (alkohol etylowy skażony celem niespożywania) czy może DENATURAL/DYNATUROT, czy inny wynalazek będący mieszaniną alkoholu etylowego, izopropanolu i ACETONU, któren to aceton niszczycielko na każdą farbę działa.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
11-06-18 13:51  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

O, denaturYt. Nadzieja powraca :-)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
17-06-18 20:28  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Hełol. Układ hamulcowy ukończony... Rozklejany dokładnie dwa razy, za pierwszym razem byłem zadowolony póki nie odwróciłem rysunku :-)
Tak, przykleiłem na odwrót.
Potem miałem problemy z dźwignią hamulcową. Mimo wszystko nie pasowała. Skróciłem ją, przesunąłem i jest jako tako.
Jest krzywo, wiem. Rozklejanie nie pomaga w zachowaniu symetrii :-)





--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
05-07-18 13:42  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Hełol.

Powkurzałem się trochę z rana i ukończyłem jeden silnik. Tj. pomijając malowanie.
Na podstawie zdjęć i relacji z budowy postanowiłem dodać kilka przewodów. Drut jak to drut, nie współpracował.
Zdjęcia też nie wychodziły za bardzo, ale wnikliwe oczy dojrzą każdy babol :-)



No i lekka przymiarka.



Do następnego!

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
06-07-18 06:55  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Mosiężny drucik jest mniej poddatny na kształtowanie niż miedziany. Cienkie druciki miedziane można wyciągać ze skrętki komputerowej, a bardzo cienkie z przewodów głośnikowych :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
06-07-18 07:11  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Mówisz, że lepiej miedziucha? Zobaczę przy najbliższej okazji :-)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
06-07-18 11:11  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
adamziel14     

Bardzo dokładne wykonanie, sam nie potrafię tak zrobić, ale bardzo podziwiam!

 
15-07-18 07:32  Odp: [R] Parowozy Ol49 i Px48, skala 1:45, Modelik
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Ahoj!

Silniki pomalowałem, jeszcze oczywiście poprawki - a jak! - i brudu troszeczkę.



Na razie nie jestem do końca pewny na jakiej wysokości zamontować, więc jakoś wstrzymuję się :-)

Post zmieniony (15-07-18 22:01)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024