FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
04-06-18 22:46  [R/G] Nieuport 80E2 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Setna rocznica odzyskania niepodległości skłania do sięgnięcia do początków naszego lotnictwa. Wybrałem szkolnego Nieuporta 81D2. Model skleciłem na motywach wycinanki 1335 Nieuport 12 Polish red 5 Scissors and Planes w skali 1:100 do nabycia na Ecardmodels za 1$. Model znacznie przerobiony. Ostały się tylko nietknięte dolne skrzydła, reszta jest nowa lub mocno przerobiona.




Przeskalowany do 1:48. Koła to żywiczne kopie z modelu Eduarda.


Model będzie przedstawiał samolot ze Szkoły Pilotów w Bydgoszczy 1921r. Na razie zdjęcia modelu testowego.





--

Post zmieniony (22-04-19 21:54)

 
04-06-18 22:56  Odp: [R] Nieuport 81D2 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 





i tyle udało się na razie zrobić



--
-

 
04-06-18 23:03  Odp: [R] Nieuport 81D2 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 

Narobiłem zdjęć, więc może jeszcze jedno. Z Nieuportem 17 dla porównania.



--
-

 
05-06-18 17:04  Odp: [R] Nieuport 81D2 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Widzę, że Nieuporty w natarciu :-)
Drobna uwaga - nie jest to 81D2 a 80E2 "14" nr. 9609 tzw. "23" (23 m2 rozp. ) - 2 os. (dwuster ale były tej samej modyfikacji jednostery) drugiego stopnia szkolenia.

Twoja "14" - kraksa 9 czerwca 1921 r. (Bydgoska Szk. Lotn.). Użytkowany był do 30 czerwca 1922 r.
Powodzenia w budowie życzę,
Ryszard

Post zmieniony (05-06-18 17:05)

 
05-06-18 18:14  Odp: [R] Nieuport 81D2 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 



W sprawie nazewnictwa to jakieś nowe potwierdzone źródło? Ja kierowałem się czasopismem Lotnictwo z Szachownicą nr1. Z zewnątrz E2 od D2 jest praktycznie nie do odróżnienia. Autor artykułu zasugerował teorię, że można je odróżnić po numeracji na kadłubie (fragment artykułu na grafice).
Dziękuje za zdjęcie, nie znałem tego ujęcia. Widzę, że pominąłem nr seryjny na kadłubie i przód kadłuba nie był jednak malowany.

Jakieś uwagi co do drugiego modelu? Na tej fazie produkcji jeszcze do poprawy : ).

--
-

 
05-06-18 18:41  Odp: [R] Nieuport 81D2 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Fakt odróżnić nie można a skoro nie można odróżnić to jeśli chodzi o model nie ma to większego znaczenia.
Do Polski sprowadzono z Francji w latach 1919 – 1921 trzy typy Nieuportów:
- 81D2 (23m2) – 2 os. dwuster (szkolenie 1 stopnia)
- 80E2 (23m2) – 2 os. jednoster (szkolenie 1 stopnia)
- 83E1 (18m2) – 1 os. jednoster (szkolenie 3 stopnia)
(w nawiasach – pow.nośna)
W polskich dokumentach przyjęto oznaczenia właśnie wg pow.nośnej:
- 23m2 – 2 os. (dwustery i jednostery)
- 18m2 – 1 os. (jednostery)
czyli np. - Nieuport 23m

Na zdjęciu jest Nieuport 23m2 (w słabo widocznym podpisie na dole zdjęcia jest "23m") - czyli Nieuport 80E2 nr. seryjny 9609 nr. boczny „14” - "1" niewidoczna (warto zwrócić uwagę na maskotkę - małpiszona ?)
Były też 23m2 Nieuporty 81D2 ale miały jedna wnękę (stopień) w kadłubie.
Jeżeli na zdjęciu z kraksy widoczny jest nr. 9609 to jest to Nieuport 80E2 (23m2) (wg. "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924" - A.Morgała)
Na obu zdjęciach jest ten sam samolot - zwróć uwagę na "plamę"( ? ) na białym pasie steru kierunku.

 
05-06-18 19:02  Odp: [R] Nieuport 81D2 skala 1:48
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jaki drugi model masz na myśli ? Ten z godłem 10.EW ?
Piszesz o malowaniu przodu kadłuba - to nie było malowanie tylko takiego koloru było pokrycie ze sklejki.

 
05-06-18 21:56  Odp: [R] Nieuport 81D2 skala 1:48
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Patrząc na tą maszynę uważam,że zajęcie miejsca w przedniej kabinie wymagało od pilota małpiej zwinności ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-06-18 00:10  Odp: [R] Nieuport 81D2 skala 1:48
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Pawle
Melduję się obok Mariusza i Ryszarda .
Że tak zapytam , czemu taka skala , a nie 1:50 ?
Fajnie wyglądały i wygodne były w oglądaniu ( do tego momentu ) relacje trzech Nieuportów obok siebie w spisie
Nie pozostaje mi nic innego tylko skończyć obecny model i może jeszcze zdąrzę dołączyć z kolejnym N :)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
10-06-18 19:51  Odp: [R] Nieuport 80E2 skala 1:48
Paweł~ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 4
 



Ryszard: dziękuje za kolejne piękne wyraźne zdjęcie. Masz możne jakieś zdjęcie lepszej jakości tego Nieuporta o numerze 11000 ?
Reasumując Nieuporty 80 E2 i 81 D2 powstały na bazie rozpoznawczego Nieuporta 12 i niczym nie różniły się zewnętrznie. Jedyna rzecz, która je odróżniała, to ilość drążków sterowych w kabinie.

Pilot uczeń najpierw latał z instruktorem na dwusterze 81 D2, potem przesiadał się na dwumiejscowego jedno-stera 80 E2, a potem przesiadał się na 83 E1 ( powstałego na bazie starego myśliwca Nieuport 10) polska nazwa Nieuport 18. Natomiast polska nomenklatura nie odróżniała 80E2 i 81 D2, które występowały pod nazwą Nieuport 23 (polskie nazwy pochodziły od powierzchni nośnej. Nie mylić z tym Nieuportem 23, który był rozwojową wersją Nieuporta 17). Nieźle zakręcone : ).
Sprawdziłem u Morgały, rzeczywiście ten numer seryjny to byl Nieuport 80 E2 - z dokumentami nie ma co dyskutować, poprawiłem nazwę.

Wracając do modelu. Tak patrze na te zdjęcia i coraz bardziej skłaniam się ku wnioskowi, że to szare malowanie jest chyba błędne. Wyraźnie widać na zdjęciu granice na kadłubie pomiędzy płótnem, sklejką przy kabinie i blachą na przodzie kadłuba. Stąd wniosek, że prawdopodobnie ta interpretacja jest zła i powinien być w naturalnych barwach materiałów, a nie cały szary. Co o tym myślisz?

Mariusz: to samo sobie pomyślałem, kiedy przykleiłem górny płat do reszty : )

CIDER: dlaczego 1:48? Bo jest kompatybilny z modelami plastikowymi, a co za tym idzie otwiera się szeroki asortyment dodatków żywicznych i fototrawionych, Koła, lufy, karabiny, rury wydechowe, kołpaki.... Czasami na Allegro można kupić tanio uszkodzone modele i adoptować z nich części. Pamiętam jeden z autorów z MM w opisach proponował pozyskanie kół z zepsutych zabawek "taka stara tradycja jeszcze z początków lotnictwa" : ). Czasami mam dylemat, którą "plastikową" skalę wybrać 1:48 czy 1:72. Obie skale mają wady i zalety. Sklejam sobie czasami jakiś model, żeby się przekonać do 1:72. Duża zaleta małej skali -mniej szczegółów mniej części, szybka budowa. Wada to graficzna strona modeli. Większość szczegółów godeł, napisów i innych detali rozmywa się w tej skali, jest zbyt mała i cała praca graficzna idzie na marne. Ale 1:72 na pewno przy dużych samolotach, to rozsądny kompromis. Mam dużo pomysłów, co w tej skali skleić : )



--
-

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024