FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-05-18 12:11  [R/G] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Po skończeniu okrętu i czołgu postanowiłem wrócić do samolotu.

Loteria wylosowała Ki-84 Hayate z KA. Model dość prosty, tym razem nie mam zamiaru wielkich zmian wprowadzać. Tylko niewielkie poprawki i modernizacje. Od siebie planuję dodać jedynie kalpy.

Samolocik ma silnik gwiazdowy, a więc widoczny. I od niego zacząłem. Tym razem nie będzie otwartych paneli, żeby nie zakłócać pięknej sylwetki samolotu. Silniczek trochę zwaloryzowałem, ale nie robiłem np. kolektorów dolotowych i wylotowych, bo i tak ich nie będzie widać. Co prawda innych elementów silnika pewnie też ;-)
Na początek walka z 18 cylindrami.



Cylindry owinąłem drutem, dorobiłem elementy głowic.



Korpus silnika też lekko poprawiłem. Główną część skróciłem, dodałem elementy z których wychodzą popychacze zaworów, śruby mocujące cylindry. Stożkową, przednią część zrobiłem od nowa, żeby był charakterystyczny łuk, wyposażenie w przedniej części zrobione praktycznie od nowa.

I efekt końcowy po malowaniu poniżej:



Do kompletu zrobiłem też owiewkę silnika:



Czarne linie udało mi się ściąć, ale efekt końcowy trochę jeszcze psuje nadprogramowy brudzing w miejscach, gdzie nie było w oryginale podziału segmentów. Całość jeszcze nie była lakierowana, więc różnice w błyszczeniu znikną. Przemalowałem tez wnętrze owiewki na brudno-brązowo-żółty kolor, taki, jak był w oryginale.

--

Post zmieniony (22-06-19 10:10)

 
20-05-18 13:01  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie mierzyłem dokładnie, coś koło 0,1 - 0,15. Rozpleciony drut ze skrętki (kabla sieciowego).

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-05-18 19:12  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

E tam... Elementów pewnie nie więcej jak 500, tylko drutu poszło jakieś 600 cm, a nie 100 ;-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
27-07-18 13:31  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Tym razem na warsztacie wnętrze kabiny. Długo się z nim bawiłem. Opracowane bardzo dobrze. Nie zdecydowałem się na wielkie zmiany – ot takie dopieszczanie detali na tyle, na ile potrafię.
Historia obrazkowa.
Podstawowe elementy kabiny:

Dodałem od siebie wzmocnienia, które były tylko narysowane. Całość bocznych ścian prysnąłem farbą. Zmieniłem też na poprawny kolor kabiny za fotelem pilota. Dodałem też dodatkowy element z tyłu kabiny, ze wzmocnieniami, który ewentualnie może być widoczny pod odpowiednim kątem patrząc od przodu – lekcja z Ki44, wyłapana przez czujnych krytyków – dzięki chłopaki;-)

Fotel pilota. Sklejony z 1 warstwy, malowany od zewnątrz. Pozostałe elementy tylko retusz. Od siebie dodałem mechanizm regulacji siedziska i pasy od podstaw.

Orczyk – praktycznie w standardzie. Faktura na pedałach pochodzi z pazłotka od papierosów.

Tablica przyrządów. Oryginalna została użyta jako zawartość zegarów na najniższym poziomie. Reszta od podstaw. Obręcze zegarów z drutu 0,1mm, śruby tłoczone igłą od spodu i malowane, reszta to trochę różnych naklejonych kółek i drucików. Tablica klejona z 3 warstw: oryginalna część z zegarami, folia, właściwa tablica zrobiona od podstaw.

Drążek – drut z szablonu, dodane troszkę od siebie, żeby przypominał oryginał.

Pozostałe detale wyposażenia – jak widać. Starałem się tylko zrobić w 3D wszystko, co było narysowane. Od siebie dodałem 2 elementy – skrajne lewym dolnym rogu. Dopatrzyłem się ich na zdjęciach. Do tego zielonego będzie sporo drutów przyczepione – jakiś zawór czy coś takiego…

Celownik – standard z wycinanki tylko pomalowany.
A teraz widok na zmontowane podzespoły kabiny:




Całość zmontuję i dopasuję jak przygotuję elementy poszycia.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
27-07-18 16:00  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Tak, będzie otwarta. Będzie coś widać w przeciwieństwie do silnika - tam wiele się już nie zobaczy...

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
25-08-18 16:59  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Tym razem bez wielkiego pisania.
Kadłubek zrobiony. Kilka zdjęć, jak to mu się rosło:






--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
13-10-18 17:28  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Poprawiałem retusz i poprawiałem… i skończyło się po staremu.
W Przeciszowie kupiłem drugi egzemplarz i zrobiłem drugi kadłub.
A wszystko wyszło tak:
Osłona silnika (na starej widać, że jest pomazana wyniku prób retuszu)



Kadłub





Wnętrze kabiny wkleję od spodu – wchodzi bez problemu.
Zrobiłem sporo zbliżeń, żeby pokazać, dlaczego poprzednio próbowałem poprawiać malowanie. Przede wszystkim na osłonie silnika nie powinno być łączenia na środku głównego segmentu i pionowych nitów w tym miejscu.

Poza tym nie pasuje mi brudzing na łączeniu segmentu za kabiną pilota i na środku hinomaru. Zamiast ukrywać połączenie, ciemniejszy brud na łączeniach podkreśla segmenty. Tym razem brązowy nie jest retuszowany na kadłubie i osłonie silnika – wszystko pasowane na styk bez retuszu, a wszystkie inne odcienie to oryginalna wycinanka. Jak wygląda, tak wygląda. Nie będę jednak próbował ponownie tego poprawiać.

Dodatkowo zmieniłem metodę łączenia elementów kadłuba. Najpierw skleiłem segmenty, a potem wkleję wnętrze. Dzięki temu wyszły one o wiele lepiej niż poprzednio, gdzie do segmentu z wnętrzem doklejałem tył kadłuba.

--

Post zmieniony (13-10-18 17:30)

 
22-02-19 10:44  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Skrzydła – początek.



Rozpocząłem tradycyjnie – od szkieleciku. Oczywiście w takiej formie, jaka mi odpowiadała. Czyli szkielet jest zaleceniem , które wykonuje w miarę moich potrzeb. Wycinając elementy szkieletu uwzględniłem, że obowiązkowo będę podklejał powierzchnię skrzydeł w celu wzmocnienia 100g papierem i w związku z tym wszystkie elementy są odpowiednio zmniejszone.





Kolejne elementy to te, które musiały być zrobione od środka. Czyli wkleiłem reflektor, szkielet i przygotowałem ze szpilki mocowanie do goleni podwozia. Wykonane w takiej postaci jak na zdjęciach na pewno się nie powygina i goleń będzie łatwo zamocować na wystającej szpilce.



Oczywiście jakbym sobie życia nie skomplikował dodatkami, to byłbym chory. Odciąłem więc klapy i postanowiłem zrobić je wychylone. Powyżej dorobione wnęki klap, a poniżej klejenie klap – główne elementy i sklejone klapy. Dorobiłem też wszystkie dźwignie? do ich wysuwania. Elementy proszą się jeszcze o retusz – zamocowane będą na końcu.



I to na razie tyle w tym odcinku telenoweli. Teraz przymierzam się jak pies do jeża do wnęk podwozia…

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
22-02-19 16:17  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Tak. Duże powierzchnie zawsze kleję budasiem.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
09-03-19 17:54  Odp: [R] Ki-84 HAYATE KA 1/2006 by QŃ
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Skrzydła skończone. Na początek wnęki podwozia:



Generalnie dorobione wszelkie kable, przewody, trochę wzmocnień.

Kolejne zdjęcia to klapy i lotki.



Nie są wklejone – na razie tylko wsunięte. Nie tłoczyłem na lotkach wzmocnień. Zdecydowałem się na naklejanie pasków z rozwarstwionego papieru z wycinanki. Może na razie w zbliżeniach trochę za bardzo odstaje, ale po lakierowaniu i oglądane gołym okiem wygląda to całkiem w porządku. W przypadku tego samolotu na zdjęciach oryginału te wystające elementy rzeczywiście bardziej wyglądają na wystające paski, niż okrągłe przetłoczenia.

I na koniec zdjęcia takich elementów jak przejście kadłub-skrzydło i końcówka płata.



Światłą pozycyjne tłoczone z kolorowej folii. Nad łączeniem skrzydeł z kadłubem pracowałem … 8 godzin. Najtrudniejsza była przednia część przejścia – typowe wklęsło/wypukłe siodło, klejone z 5 elementów. Ale dzięki takiej ilości części jest ładnie oddany okrągły profil. A łączenia chyba udało mi się w miarę zamaskować. Na pewno będzie to jeszcze inaczej wyglądało po lakierowaniu.

--

Post zmieniony (09-03-19 17:56)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024