FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 8Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
03-06-18 17:15  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Wszystkie wspomniane elementy dorobione i dodatkowo wiatrochron (wybrałem jeden z kilku różniących się konstrukcją).


Pozdrawiam,
Ryszard

 
03-06-18 18:57  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jak prawdziwe...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-06-18 19:03  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Rysiek i co tu mądrego pisać ?
Tylko patrzeć jak elegancko płótno opina kratownice kadłuba
Masz zacięcie w tej robocie

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
05-06-18 17:33  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Przyszła kolej na opierzenie i powierzchnie nośne.
Doszukałem się, że statecznik poziomy miał obramowanie z rury stalowej więc zrobiłem je z drutu i poprawiłem kształt steru kierunku (jak na razie jest szablon)

Rozrysowałem wewnętrzną konstrukcję skrzydeł (dwa główne dźwigary, dwa dodatkowe, 15 żeber i wykrzyżowania usztywniające)

Teraz zastanawiam się jaki wybrać wariant ich budowy, z czym związany będzie montaż skrzydeł do kadłuba.
Dwa druty (dźwigary) nie są równoległe - zwężają się ich końce i muszą być wygięte do góry (skrzydła maja wznios).
Jeżeli będą zamocowane w kadłubie to wystawać będzie 16 cm drutu i na nie można nasunąć skrzydła ale trudnością będzie odpowiednie, takie same wygięcie drutów, zrobienie 60 zgodnych otworów w żebrach skrzydeł. Plus to sztywne umocowanie w kadłubie.
Natomiast gdy zrobię skrzydła z dźwigarami tak by wsunąć je w otwory w kadłubie to wystawać z nich będą b.krótkie odcinki drutu (do połowy kadłuba) odpowiednio - 17 mm i 13 mm. Jeżeli zdecyduję się na tą metodę to jednocześnie muszę zbudować górny stelaż -piramidkę, tak by odchodzące od niej odciągi utrzymały skrzydła w odpowiednim wzniosie.
Pozdrawiam,
Ryszard

 
05-06-18 21:40  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Myślę Ryszardzie,że zbytnio demonizujesz problem utrudniając sobie budowę...
Skrzydła w modelu nie są wszakże zbyt ciężkie, ba - w Twojej technologii zapowiadają się na lekkie. Zatem wykonywanie drucianego dźwigara przechodzącego przez jedno ( całe) skrzydło, kadłub w poprzek aż do końca drugiego skrzydła uważam za "overtreatment" - że użyję tego obcego słowa.
Pozwól , że przedstawię Ci swoją koncepcję:
Dźwigary w modelu wykonałbym ze szprych rowerowych ( dobry, stalowy drut ) tak by wystawały z boków kadłuba na 3, no, 4 centymetry z obu stron.
Wykonując skrzydła wykonałbym ich szkielet z tektury, przewidując zwinięte z papieru rurki, lub wręcz kwadratowe w przekroju rękawy wzdłuż dźwigarów w które wejdą druty wystające z kadłuba.
Zwróć uwagę, jak wykonałem to w moim modelu Salmsona - dolne skrzydło. Myślę , że w lot pojmiesz, o co chodzi.
Z modelarskim pozdrowieniem!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-06-18 00:20  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem Rysiek .
Tak patrzę i kminię .
A gbybyś w kadłub wmontował rurki z igieł lub czegoś podobnego i w te rurki wpuscił druty - dzwigary wychodzące poza obrys płata już równolegle i zalał jakoś klejem ? Wszak cała konstrukcja płatów będzie i tak podwieszona i naciągnięta linkami .

ps. Teraz chyba znów trzy N obok siebie w spisie relacji :):)

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
09-06-18 10:19  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Mariusz - w niektórych modelach też w ten sposób mocowałem skrzydła.
Tak też ostatecznie zrobiłem z tym, że użyłem drutu a nie ze szprychy rowerowej - takiego, który można łatwo wyginać
Tomek - w kadłubie oczywiście wcześniej zamocowałem rurki o odpowiedniej średnicy.

Wpierw skleiłem "stół montażowy"

Wystające z kadłuba druty (4,5 cm) wchodzą w rurki z kalki technicznej a w jej drugi koniec patyk bambusowy ponieważ w nim będą wywiercone otwory na zaczepy odciągów.
Między głównymi dźwigarami - dwa dźwigary ze stalowego pręta o średnicy.0,9 mm oklejone bibułka od papierosów i pomalowane.
Żebra - preszpan 0,5 mm a wykrzyżowania z pręta stalowego 0,5 mm, krawędź spływu - drut stalowy 0,2 mm.
Jak na razie wszystko pasuje - teraz poprawki, szlifowanie i zrobienie końcówki skrzydła.
Zastanawiam się (tak przyszłościowo) czy na linii przebiegu żeber na powierzchniach pokrycia były naklejane wzmacniające bryty płótna (sznurka ?).
Dotyczy to skrzydeł bo na stateczniku poziomym tego "wynalazku" nie było.
Po bokach żeber widoczne są zabrudzenia jak na poniższym archiwalnym zdjęciu.

Pozdrawiam,
Ryszard

 
23-06-18 18:52  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam
"Opierzenie" gotowe.

Archiwalne zdjęcia "syberyjskiego"

Jak widać przyczepili mu na sznurku bombkę :-)
Pozdrawiam,
Ryszard

 
27-06-18 18:39  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Po zamontowaniu statecznika poziomego i steru kierunku powinienem zabrać się za skrzydła a tymczasem robię stelaż podwozia.
Wpierw zmontowałem styropianową podstawę i stelaż jest montowany etapami na mocno.
Po jego ukończeniu problemem może być zamocowanie skrzydeł (mają wznios). Co i jak - zobaczymy - zbuduje się jakiś "trzymacz" :-)

"Rury" stelaża - spłaszczone rurki z kalki technicznej

Pozostają do zrobienia dwie środkowe "nogi" i tutaj muszę pokombinować jak je zrobić, bo rozszerzają się ich końce, w których są otwory na resor. Tak samo będzie z zamocowaniem do końców resora osi kół.

Prócz "łyżki" z przodu dolnej rury podwozia na jej końcu była płaska "klepka" (na poniższym zdjęciu niewidoczna - skryta w trawie)

Może dorobię też bombki

Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (27-06-18 18:42)

 
27-06-18 23:43  Odp: [R] Nieuport IV (1: 33 ) Answer 2006)
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Siedzę, patrzę, myślę jak ulepszyć swój warsztat i aż wstyd mi pokazywać swoje wypociny patrząc na to, co się tutaj odbywa... W zasadzie wszystko wygląda tak, jakby to był eksponat muzealny. Przegniecenia na kratownicy, zacieki oleju, nitowania na osłonie silnika. Każdy szczegół przemyślany do końca. To będzie niesamowity model.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 8Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024